Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.10 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
To znamená, projednaly se později než lobbování, a přesto, když koalice sestavovala program tohoto jednání, tak se tam nenašla ani jedna politická strana, která by řekla: Je důležité projednat zákon o lobbování, protože pokud nevrátíme lidem důvěru, že bude vidět na ty různé zákulisní skupiny, které si prosazují svoje zájmy skrz zákonodárný proces, tak lidi nebudou mít v demokracii důvěru, a to nás čekají volby. No a samozřejmě v tom spočívá ten problém. Čekají nás volby, politici budou objíždět různé sponzory, kteří jim budou platit jejich kampaně, no a nechtějí, aby bylo vidět na schůzky s lobbisty, se sponzory, aby veřejnost měla přístup k tomu, s kým se politici schází, a ptala se logicky potom, co těm lidem slibuje - jestli jsou to věci, které mají v programu, za který se veřejně postaví, anebo jsou to takové ty zákulisní dealy, které se prosazují pokoutně.
My chceme jako Piráti, aby vy, občané, jste viděli na to, s kým se scházejí politici, abychom měli zákon o lobbování, a proto navrhuji zařadit na program schůze napevno sněmovní tisk 649, zákon o lobbování, a to hned po zákonu o advokacii ve středu. To znamená, zákon o advokacii bude uvádět ministr spravedlnosti Pavel Blažek, tak stejně tak po zákonu o advokacii může okamžitě pokračovat zákonem o lobbování, který je taky jeho, ale zjevně se dostatečně nebil za to, aby se tento důležitý zákon dostal na program našeho jednání.
No a v případě, že projde tento návrh...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pane poslanče, omlouvám se, byl byste tak laskav a sdělil mi číslo bodu, pokud je zařazen v programu, a také aspoň sněmovní tisk nebo bod toho zákona o advokacii, jestli máte přehled?
Poslanec Jakub Michálek: Zákon o advokacii je bod 156, sněmovní tisk 623, a je navrženo z grémia, pokud se nepletu, jeho projednání ve středu od 9 hodin jako prvního bodu. Zákon o lobbování je zařazen jako bod 157, 127. schůze (Předsedající: Ano, děkuji.), jako sněmovní tisk 649. (Předsedající: Děkuji vám.)
V případě, že bude zařazen bod o lobbování, dále navrhuji, aby za ním byl zařazen i sněmovní tisk 650, bod 158, to je související. To je druhý můj dnešní návrh.
Teď se dostávám k tomu, o čem jsem mluvil v našem plánu proti rozkrádání, nějakých těch šest věcí, které se nám podařilo prosadit, a některé věci leží tady ve Sněmovně, to je lobbing, průhledné financování politických stran. Já myslím, že je důležité ocenit, že některé návrhy, které směřují k boji proti korupci, jsou zařazené na program schůze tento týden, a to je právě třeba dnešní vládní návrh zákona o volebních kampaních, a my v rámci toho budeme navrhovat, aby se plně zprůhlednilo financování politických stran, aby všichni občané, všichni novináři, všichni, kterých se to týká, viděli, kdo a jak sponzoruje politické strany průběžně a jak politické strany nakládají s penězi, které dostávají, kolik platí za billboardy, jestli náhodou za ně neplatí billboardy někdo jiný, aby si u nich získal politický vliv a tak dále.
Taky k zákonu o volebních kampaních budeme navrhovat další pozměňovací návrh, a to, abychom zastavili tu šílenou manipulaci na on-line sítích, protože to, kam jsme se dneska dostali, že prostě mezi sebou nediskutují na on-line sítích. Já úmyslně neříkám sociálních sítích, protože na nich je velmi málo sociálního, ale že mezi sebou diskutují falešné účty, které řídí umělá inteligence, která vymýšlí nějaké neustále osobní útoky, nenávistné příspěvky, a za spoustou věcí jsou marketingové PR agentury a nejsou za tím reální lidé, tak s tím skutečně tedy musíme něco udělat. Proto my v rámci volebních kampaní, abychom to zprůhlednili, budeme navrhovat, aby každý člověk měl právo zapnout si takzvaný autentický režim na Facebooku a podobných sítí, kde se mu budou zobrazovat jenom skuteční lidé a nebudou tam takové ty fejkové a pseudoúčty, které jsou zřizovány jenom kvůli tomu, aby se zmanipulovala veřejná diskuse a aby se posunulo mínění nějakým směrem, protože dneska už přece všichni dobře víme, že všichni ti oligarchové a řada politických stran si platí různé marketingové agentury, které potom platí influencery, kteří mají různé účty a vystupují jako že nezávislí, ale ve skutečnosti mají jasné zadání propagovat nějakou ideologii a manipulovat lidi nějakým volebním způsobem, aby ovlivnili jejich volební chování nebo aby ovlivnili, jestli půjdou nebo nepůjdou k volbám, protože to má samozřejmě velký vliv. Takže se nám tady v podstatě vrací Cambridge Analytica se vším všudy. No a je potřeba, abychom samozřejmě tomu vzdorovali, protože jinak to povede k tomu, že celá volební kampaň bude zmatená, pokřivená, a nakonec to povede k tomu, že prostě všichni se nebudeme moci mezi sebou normálně bavit, protože budou vystupovat fejkové účty a zanikne v tom hlas normálních lidí, a dramaticky to tudíž poškodí svobodu slova. Svoboda slova, to je něco, co mají normální lidi a ne boti a falešné účty na on-line sítích.
No a taky nás tento týden čeká Česká televize v pátek a my tam jako Piráti předkládáme rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu, tak, aby měl možnost kontrolovat hospodaření s penězi lidí, kteří platí poplatky Českému rozhlasu a České televizi. To není málo peněz, to je přes 10 miliard korun.
Vláda se v programovém prohlášení zavázala, že sice zvýší poplatky na média, ale současně schválí kontrolu, nezávislou kontrolu NKÚ, aby se s těmi penězi hospodařilo efektivně. No a samozřejmě se splnilo jenom to B, jenom se zvýší poplatky, ale ta důležitá věc, aby konečně byla nezávislá kontrola hospodaření, tak o tu se vláda nepostarala a ten zákon nepředložila. Takže to já považuji za zásadní problém a my budeme chtít, aby se v pátek právě projednalo i rozšíření působnosti NKÚ spolu s tím vládním návrhem.
S tím vládním návrhem tam pořád je ten problém, že se navrhuje zvýšit poplatky za mobily, aby lidi platili internetovou daň, když mají mobilní telefon, ale nepoužívají televizi, nepoužívají rádio, tak stejně budou s chytrým telefonem platit. Nemají rádio, nemají televizi, stejně budou platit nový poplatek, takže to se nám nelíbí, to je zbytečný poplatek a takové zbytečné poplatky, včetně poplatku, který se má platit OSA, tak to chceme zrušit. Není žádný důvod, aby OSA vybírala poplatky za telefony a za SD karty, kde když si nějaký fotograf koupí kartu paměťovou do foťáku, aby tam fotil vlastní obrázky a fotky, takže někdo za ně bude vybírat poplatek pro hudební skladatele, za který si budou jezdit na dovolenou. To nedává vůbec žádný smysl. Potřebujeme lidi od těchhle zbytečných poplatků osvobodit, takže to mi vlastně přijde, že je taky dobré téma, to bychom taky mohli probrat.
Takže navrhuji zařadit na program jednání velmi podobný bod jako jsem navrhoval minule, kdy vláda nebyla schopna to jakkoliv zdůvodnit. Pan ministr Baxa tady vlastně vůbec nevystoupil a neřekl nám, jak to bude s OSA, jestli budou všichni platit nové poplatky za mobil, jak se toho domáhá OSA u soudu a tak dále. ***