Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(19.20 hodin)
(pokračuje Ondřej Babka)

Ale je to určitě to druhé čtení určené i k tomu, abychom my nějakým způsobem mohli reagovat na ty vaše pozměňovací návrhy, které třeba možná přijdou, nebo třeba na pozměňovací návrhy, které navrhuje pan ministr Baxa jakožto poslanec. A já už jsem tady třeba na jeden konkrétní návrh pana poslance Baxy, teď musím vaším prostřednictvím, že. (Předsedající: Nemusíte. Ministr je víc než poslanec.) Já jsem ho oslovil jako pana poslance, který může předkládat pozměňovací návrh, protože kdyby byl pouze ministr, tak pozměňovací návrhy předkládat nemůže.

Takže jenom tím chci říct, že v rámci té debaty, a bylo to ohledně právě pozměňovacího návrhu, který vnímáme jako přílepek, a který si myslíme, že by bylo lépe řešit jinak, a třeba jsem na tuto konkrétní otázku ještě od pana ministra nedostal odpověď, jestli mu to přijde jako řešení dostatečné, protože já se domnívám, že nebo v tom vašem pozměňovacím návrhu právě vůbec nezazněla nějaká redefinice toho, kdo by měl nebo neměl právě podle práva Evropské unie být registrován u toho RRTV, tak si myslím, že pokud bychom to vynechali, tuto debatu, tak bychom mohli případné změně zákona o audiovizi nebo o mediálních službách na vyžádání udělat větší škodu, než kdybychom o tom dnes nemluvili. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vracíme se do rozpravy, paní poslankyně Kocmanová přednese stanovisko klubu Pirátů. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo, vážená paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, já za poslanecký klub Pirátů představím tři pozměňovací návrhy, které jsme k této mediální novele připravili.

Na začátek podtrhnu, že naším cílem je a vždycky bylo udržitelné financování České televize a Českého rozhlasu, ale také nám velmi záleží na tom, aby nedošlo k nesmyslnému zatížení domácností. A stejně tak nechceme umožnit politické ovlivňování médií veřejné služby. První návrh, který najdete pod číslem sněmovního dokumentu číslo 5715, se zaměřuje na ten takzvaný poplatek z internetu. Odstraňujeme tím to zbytečné rozšíření okruhu poplatníků na vlastníky mobilních telefonů a tabletů, protože to by prakticky znamenalo povinnost platit poplatek, jen pokud vlastníte chytrý telefon s internetem, a takové nesmyslné řešení, takovou v podstatě daň za internet považujeme za nepřijatelnou. Ten poplatek by měl zůstat navázán na tradiční přijímače, nikoliv na internetová zařízení.

Já mám obavu, že taková daň za internet by navíc mohla poškodit i důvěru veřejnosti v média veřejné služby jako takové, protože lidé by mohli oprávněně vnímat tuhle změnu jako neférové zatížení.

Druhý návrh pod číslem sněmovního dokumentu 5716 řeší dlouhodobý problém a tím je absence povinnosti členů Rady České televize a Českého rozhlasu zveřejňovat svá majetková přiznání. Přitom tyhle orgány, tyhle rady, mají zásadní vliv na kontrolu médií veřejné služby, a proto je potřeba posílit jejich odpovědnost. Pokud bude zajištěno, že členové rad budou jednat v zájmu veřejnosti, nikoliv ve svém vlastním, tímto ustanovením.

Třetí návrh, který najdete v systému pod číslem 5707, odstraňuje povinnost, aby memorandum o naplňování veřejné služby muselo být podepsáno ministrem kultury. I přes ujišťování pana ministra to za nás reálně představuje nebezpečí, že by potom mohl být generální ředitel České televize vystaven nepřiměřenému tlaku ze strany politiků.

Ten návrh chrání nezávislost médií tím, že zachovává institut memoranda jako užitečný nástroj plánování, ale bez zapojení ministrů a bez politických tlaků. Je to přesně ten krok, který je nutný k tomu, abychom zabránili dalšímu ovlivňování médií politiky nebo mocenskými skupinami. A je pravda, že dnes už tak jsme dost znepokojeni některými zásahy a událostmi, které vyplouvají na povrch v posledních měsících. Například zrušení pořadu 168 hodin, kdy zatím Česká televize nesdělila, jestli a jaká bude za tento pořad náhrada. A s tím související odchod Nory Fridrichové. Také například radní České televize Pavel Matocha dlouhodobě na svých sociálních sítích kritizuje čtyři moderátory České televize a tři z nich už odešli. Čtvrtým, často kritizovaným, je Václav Moravec. Zároveň, když už jsme u toho, tak radní Matocha se také dlouhodobě stýká například s Pavlem Tykačem. A je na pováženou, nebo možná je to nějaká zvláštní shoda okolností, že se neodvysílají reportáže o činnosti společnosti Pavla Tykače, i když byly připravované, tak nebyly dokončené ani odvysílané. A Ondřej Stratilík, který je připravoval, z České televize také odešel.

Naposled ještě doplním, že nám velmi záleží na důsledné kontrole hospodaření, protože lidé mají právo vědět, za co platí. Proto jsme také za Piráty do sněmovního systému předložili návrh na změnu ústavy pod sněmovním tiskem 879, který zajistí dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad Českou televizí a Českým rozhlasem. Důkladnější kontrola hospodaření médií veřejné služby totiž byla vládou slibována, ale nic se v tom dosud nestalo. A vím, že už o tom hovořili někteří mí předřečníci a mají k tomu své pozměňovací návrhy. Za mě je ale na místě otázka, jestli právě ústava ten jejich návrh vůbec umožní. Možná půjde kontrolovat ty koncesionářské poplatky, ale Česká televize a Český rozhlas rozhodně nehospodaří jenom s těmi poplatky, ale také s jinými příjmy a také s vlastním majetkem. Tím pádem se jako jistější řešení jeví právě tento náš návrh změny ústavy.

Takže když to shrnu, ty naše tři pozměňovací návrhy a návrh na změnu ústavy směřují k zajištění férového prostředí pro fungování médií veřejné služby a my rozhodně chceme posilovat důvěru lidí v tato média. Ale k tomu je potřeba, aby ty návrhy na nové poplatky dávaly smysl. Děkuji za slovo a já se k těm návrhům pozměňovacím ještě přihlásím v podrobné rozpravě.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní s faktickou poznámkou chce reagovat na průběh rozpravy pan poslanec Babka Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Já budu reagovat na mou ctěnou kolegyni Kláru Kocmanovou. Možná to jenom uvedu do kontextu, protože my jsme teďko ve druhém čtení této velké mediální novely. Ve chvíli, kdy tato velká mediální novela byla představována na té velké tiskové konferenci, tak součástí pětikoalice byli samozřejmě i Piráti jako Pirátská strana. Na té tiskové konferenci, pokud se nemýlím, stál za Piráty kolega Jakub Michálek.

Mě zaujal, paní kolegyně, ten váš pozměňovací návrh, který je velice významný, který víceméně kopíruje ten námi již předložený, a to je ten, a vy jste to nazvala daň za internet, což je tedy změna v placení za chytré přístroje. A my se teďko postupně samozřejmě dozvídáme, jak ta novela tím časem postupně jde a jde, která z těch pěti stran přispěla tím svým know-how do toho guláše, který tady dneska jako, protože tam je spousta věcí, které občas jdou proti sobě nebo nejsou úplně sourodé, takže se dozvídáme, která z těch pěti koaličních stran přispěla čím. Tak teď už víme, s čím asi byste nesouhlasila. A mě by tedy zajímalo, za co jste to v té novele vyměnili, že jste souhlasili s tím... (Předsedající: Prostřednictvím.) Teď jsem mluvil k Pirátům jako k celku. (Předsedající: Aha.) Za co jste to vyměnili? A co byl tedy ten váš příspěvek do té velké mediální novely? Protože ta změna, kterou vy navrhujete a se kterou samozřejmě my souzníme, protože ten pozměňovací návrh máme taky, tak je opravdu velká a spíš by mě to tak jako zajímalo teda, s čím jste při tom vyjednávání přišli jako Pirátská strana? Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Jakob je další, který je přihlášený v rozpravě. Vzdává se slova. Pan poslanec Novák je tedy další. A následuje pan poslanec Nacher, tentokrát nikoliv jako faktické poznámky, ale rozpravy. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Novák: Děkuji za slovo, vážená paní předsedkyně, kolegyně, kolegové. Vidím, že vás předchozí diskuse pobavily a je veselo. Nicméně ano, šťastné a veselé, ale samozřejmě jak pro koho, že? Šťastné asi pro Českou televizi a Český rozhlas, že se opět protlačila ta novela na půdu Sněmovny. A veselé asi pro kolegy z koalice, kteří ji předkládají. Ale s tím jsem úplně tak začít nechtěl.

Já vlastně dřív, než se dostanu k těm svým pozměňovacím návrhům tak bych se chtěl věnovat ještě tomu úvodu jako takovému, protože ona se zase za tu dobu od toho prvního čtení změnila spousta věcí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP