Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(17.20 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)
Dostal jsem mail od diváka, který nás sleduje on-line, ale už to byla několikerá poznámka - píšou lidé, že když už teda mají platit do budoucna víc, protože vy to prosadíte, máte většinu, tak že by byli rádi, aby ČT24 znovu vysílala jednání Poslanecké sněmovny, které dřív vysílala od půlnoci do šesti do rána. Tak jsou prostě nadšenci, kteří nás takhle tady sledují o půlnoci, když nemohou spát, a teď se to nevysílá údajně. Tak jestli - jsem si tady dovolil tu poznámku, když jsem tady mluvil o těch 24 hodinách, chtěl jsem tím zakončit ten svůj projev a sem se to hodí lépe - tak nevím, proč se to nevysílá? Někdo to asi rád sleduje. Přímé přenosy jsou u mimořádných schůzí nebo u rozpočtu a tak dále, ale tohleto stojí za to tady nadhodit, když budete jednat tedy s Českou televizí.
"Poskytuje teletextové služby." Poskytuje teletextové služby. 2024. "Opatřuje alespoň 70 % vysílaných pořadů skrytými nebo otevřenými titulky, alespoň 2 % vysílaných pořadů vyrábí v českém znakovém jazyce nebo opatřuje simultánním tlumočením do českého znakového jazyka pro osoby se sluchovým postižením a dále alespoň 10 % vysílaných pořadů zpřístupňuje pro osoby se zrakovým postižením." Tady si dovolím zase poznámku, že jsem rád, aby to nebylo jenom, že kritizuju, s panem ministrem dáváme pozměňovací návrh, který zlepšuje to postavení a lepší pozici pro sluchově postižené, byť ta změna je taková drobná, ale těmi drobnými krůčky my to vylepšujeme. Takže vidíte, že i v tomto kontroverzním návrhu může být spolupráce koalice - opozice. Tak to sem patří.
"Vyvíjí činnost v oblastech nových vysílacích technologií a služeb. Poskytuje audiovizuální mediální služby na vyžádání. Poskytuje veřejnosti informace a obsah podle § 2 odst. 1 prostřednictvím internetových stránek a aplikací České televize. Kinematografická díla zahraniční tvorby, filmy" a tak dále... Nebudu tady zdržovat. To je § 3.
Pak je § 3a multiplex veřejné služby. "Televizní pořady se šíří digitálně prostřednictvím jiných sítí, služeb elektronické komunikace" a tak dále.
Jinými slovy, je to v nějaké obecné rovině a já si troufám říct, že by to zasloužilo nějakou revizi.
A pojďme si říct, co je tedy ta definice veřejnoprávní služby? Co to je? Ať se takhle nespekuluje. Protože mě se nejčastěji novináři ptají - a co byste teda jakoby škrtl? A teď se automaticky ptají, je to ten StarDance? Ten StarDance je zároveň v této chvíli, jak jsem pochopil - já to tam nesleduju, ale z domova vím, že je to velmi populární, asi jedna z nejsledovanějších věcí... Patří to na Českou televizi? Nepatří. Já vždycky ten příklad uvádím u sportu. Co se má ze sportu vysílat? Mají tam být ty nejpopulárnější sporty? Ale které by našly ten prostor na komerčních médií? Anebo naopak tam má být prostor pro ty minoritní, ne tak populární sporty? Právě aby Česká televize pomohla za peníze daňových poplatníků je popularizovat. Anebo nějaký mix toho.
A já opětovně vyzývám, opakovaně, a dneska jsem to řekl na tiskovce, že teď je jasné, že se to opravdu nestihne od toho 1. 1. Teďka máme druhé čtení, bude třetí, Senát, prezident. Vznikne tam časové vakuum. Tudíž teďka není kam spěchat. To ne že nám zabrání, nebo nezabrání, ale to by nás mělo vybídnout. Vás. Pojďme se bavit o té definici veřejnoprávní služby. Pojďme ji nějakým způsobem specifikovat. Ať je to úplně jasné, co vlastně od těch veřejnoprávních médií vlastně chceme? Co je oním zadáním? Za co mají ti lidé platit. A co už ta Česká televize zajišťovat nemá nebo nemusí? Nebo je to nad rámec toho. Jsou tam věci, které jsou podle mě nad rámec, a naopak za mě tam některé věci chybí, jako třeba pořady k finanční gramotnosti a podobně. Takže já k tomuhle tomu vybízím. Nevím, proč se tomu tak bráníte všichni v koalici.
Jak říkám, tady ten § 3 je tam nějakou dobu neměnný a myslím si, že by si zasloužil revizi. A možná že třeba zjistíme, že v roce 2024 ta poptávka po veřejnoprávní službě je úplně jiná než před třiceti lety. Také s jinými technologiemi samozřejmě, které dneska jsou, s jinými formáty a kanály, kterými se to šíří, a mně by tohle to přišlo úplně fér. Zvlášť když teda víme, že to stejně do prvního nestihneme. Tak vy budete teďka spěchat, abychom si to odhlasovali tady 10. ledna, 15. ledna, když by to stejně platilo od 1. července, předpokládám, když zákony platí od 1. ledna nebo od 1. července. Takže tolik kontext z hlediska definice veřejnoprávní služby.
Kontext strašení. No, to je to, co mě hrozně mrzí, že v té debatě - je to podobné jako u té korespondenční volby, se nevede úplně fér polemika, že se straší, že chceme tu televizi zestátnit nebo něco takového. Tak já jsem se tady díval, to je taková mapka (ukazuje), pan ministr ji určitě zná (k ministru Baxovi), ty červené jsou země s koncesionářským poplatkem, to je jako střední Evropa (Ministr: Znám to.) Znáte, ano, pan ministr - pro ostatní, co to neslyšeli, pan ministr ji zná. Ty modré země jsou financované ze státního rozpočtu - Španělsko, Francie, koukám Švédsko a tak dále, a tak dále.
Tady podle té mapky to je půl napůl, ale když jsem si to dohledával, tak je to 17 ku 10 v neprospěch koncesionářských poplatků. Jinými slovy, my tady navrhujeme nějakou třetí českou cestu, něco úplně nového. Takže za prvé se mi nelíbí ten argument, že my chceme něco znehodnotit, ale zároveň není možné argumentovat tím, že buď se zvýší koncesionářské poplatky, anebo to znamená konec těch veřejnoprávních médií, protože tady většina Evropy už funguje z hlediska financování jinak. My nenavrhujeme, my nevymýšlíme kolo. Takže prosím pěkně, toho se držme znovu - já to takhle ukážu (znovu ukazuje mapku), že většina těch zemí má to financování zajištěné jinak.
Andrej Babiš tady četl - já to opakovat nebudu - tu aktuální situaci v Německu, kde jedna komora Parlamentu rozhodla, že se mají veřejnoprávní média zeštíhlit, že nebudou zvyšovat ty poplatky, naopak, buď je nechají a tlačí na ty úspory, anebo dokonce je někde budou snižovat. To je situace aktuální v Německu u našeho nejbližšího souseda, který má stejnou barvičku, jako máme my. To znamená, je to placeno z koncesionářských poplatků.
Takže já rozumím tomu, že se to patnáct let nezvyšovalo. Ale zároveň vy zas pochopte nás, že nám tam vadí ty momenty, že tomu nepředchází debata o definici veřejnoprávní služby a že jsou tam ty pozměňovací návrhy, ke kterým se dostanu, které to rozšiřují, že vlastně primárně nejde o těch 10 a 15 korun. Já vždycky říkám, těch 10 a 15 korun samotných, izolovaně, je v zásadě to nejmenší. Je to ten symbol. Tam jde o to, že vy rozšiřujete okruh lidí, kteří to platí, nebo okruh firem, kteří to mají hradit. A to mně přijde jako zásadní. To byl kontext strašení.
Kontext vývoje názorů. Tady já si nemůžu odpustit - byť jak říkám, s panem ministrem, u jednoho pozměňovacího návrhu jsme spolu - mně přijde nefér nás kritizovat, že se nám to nelíbí, když, pane ministře, vy jste ještě před rokem a půl nebo kdy, říkali, že nebudete zvyšovat poplatky. Vy jste to říkal, já mám tady dokonce vyjetý váš rozhovor pro Reflex - "Baxa - televizní poplatky nezvýšíme. Byla by to špatná zpráva pro občany. Ve hře může být i víc reklamy v ČT. 6. červenec 2022". Takže dva roky zpátky. ***