(pokračuje Andrej Babiš)
Znovu se vrátím k inflační doložce. Považuji za skandální, že vládní strany chtějí protlačit inflační doložku pro veřejnoprávní média, zatímco důchodcům naopak inflační pojistku osekaly. Ano, důchodce považuje tato vláda za hospodářskou škodu, a vážně to říkají. Systém plné pravidelné indexace televizního poplatku znamená, že k nejbližší valorizaci poplatků dojde opětovně již v průběhu následujících dvou, tří let a tato valorizace bude jen u televizního poplatku o nejméně 9 korun na přijímač, což bude znamenat pro Českou televizi dodatečných přes 500 milionů korun. Dalšímu navýšení by při standardním vývoji inflace došlo opětovně po dvou, třech letech. Samotné navýšení se již bude počítat ze zvýšeného poplatku, tedy bude minimálně v případě televizního poplatku o 10 korun na domácnost. Tento relativně štědře nastavený valorizační mechanismus současně znamená, že by se v případě uplatňování tohoto mechanismu v minulosti navýšil samotný televizní poplatek jenom od konce roku 2021 o zhruba 36 korun. Může se pak někdo divit, že Česká televize a Český rozhlas pro komerční média představují nekalou konkurenci. Asi podobně se cítili v minulosti olympionici, kteří čelili nadopovaným ruským sportovcům, a pan Baxa chodí vykládat do České televize moudra o tom, jak je Česká televize nejvíce sledovanou televizí a Český rozhlas nejvíce poslouchaným rádiem. (Baxa odpovídá mimo mikrofon.)
Já vím, kdo je v Českém rozhlasu, tam taky nechodím, mám bohaté zkušenosti. No bodejť, aby s takovým miliardovým dopingem nebyly! Takovým rozpočtům nemohou konkurovat soukromá média, to si to pak podnikáte. Zopakuji, rozhlas dostane 2,7 a všechna soukromá rádia mají trh 1,5 miliardy. Jo, to je teda podíl na trhu, a rozdíl je v tom, že soukromá rádia si musí sehnat ty příjmy, ne že to zaplatí daňoví poplatníci, jak je to v případě Českého rozhlasu.
Mimochodem, pokud je finanční situace ve veřejnoprávních médiích tak špatná, opravdu nevím, proč rostou platy a vyplácí se mimořádné odměny a bonusy, jak tomu bylo třeba loni, kdy se v České televizi argumentovalo výsledkem hospodaření. Pan ředitel Souček, nový ředitel, v roce 2023 bral měsíční mzdu 289 000 korun, což bylo o 47 000 korun více, než dostával jeho předchůdce Petr Dvořák. Pokud má ale někdo pocit, že hospodářská situace je špatná, pardon, tak existují dva způsoby, co s tím: hledat alternativní způsoby financování nebo raději začít šetřit. Dělají domácnosti, dělají to firmy a není důvod, proč by to nedělala veřejnoprávní média. Pokud Česká televize a Český rozhlas mají pocit, že mají málo peněz, tak by se obě instituce měly zamyslet, jak mohou zlepšit svoje hospodaření a začít hledat úspory ve vlastních řadách, než hrabat v peněženkách daňových poplatníků. Mohou zvýšit objem reklamy nebo zavést placený přístup některým pořadům, například ke sportovním přenosům, pořadům typu StarDance nebo on-line archivu s filmy a seriály, podobně to dělají komerční televize, ale tady není důvod. Tohle můžou dělat potom, když se zruší poplatky, a budeme vědět vůbec, jak hospodaří, jaké mají náklady - to nikdo neví. Mohou omezit sportovní přenosy, nákup licencí zahraničních komerčních pořadů a tak dále. Můžou šetřit, ale nechtějí. V tom je ten problém, že z veřejnoprávních médií se staly penězovody pro spoustu lidí, kteří by jinak zřejmě měli velký problém s uplatněním na trhu práce. Naprosto logické by bylo snížit počet zaměstnanců, Česká televize má 3 000 zaměstnanců, zatímco Nova 1 000 a Prima zhruba 400 - Česká televize 3 000, Nova 1 000 a Prima 400. Pro Český rozhlas pracuje asi tisícovka lidí, některá komerční rádia mají jen desítku zaměstnanců, desítku, a také vydělávají, a bez koncesionářských poplatků. S přezaměstnaností souvisí otázka efektivity provozu. Ostatně samotná rada Českého rozhlasu loni upozornila na případy plýtvání a nehospodárného nakládání s prostředky. Je to dokument Hlídacího psa. Rada Českého rozhlasu má řešit údajné zametání kauz v rozhlase. Nestačí slib, že krást se už nebude (Se smíchem.) - to je dobré. Kolegové z našeho tiskového oddělení, kteří se dobře znají s některými novináři z České televize, mě informovali, jak se plýtvá prostředky a lidskými zdroji v České televizi při natáčení jedné reportáže do večerních novin. Nyní neobvyklé, že Česká televize na jednu akci pošle až čtyři štáby, dva pro klasické zpravodajství. To si pamatuju dobře.
(Otáčí se na galerii, kam přišli studenti.) Tady přišla mládež, víte, jak vzniklo "sorry jako"? Nevíte, že ne? No, tak to byla zase taková lživá reportáž o dluhopisech a nejdřív přišel jeden štáb, to bylo asi 40 kilometrů za Prahou, potom přišel druhý štáb. Říkám, že jsem to řekl prvnímu, a potom přišel třetí štáb České televize, 50 kilometrů za Prahou, a potom jsem řekl: Sorry jako, už se s vámi nebavím, ne? Tak pozdravujte rodiče.
Takže se plýtvá, ano. Dva pro klasické zpravodaje, jeden pro takzvané podkresové nebo ilustrační záběry a jeden pro pořady typu 168 hodin nebo Reportéři, to je ten mňoukací pořad. Dále je veřejným tajemstvím, že spousta lidí v České televizi takzvaně funguje na faktury, teda na švarcsystém, a že jediní zaměstnanci jsou ve zpravodajství, například technici a někteří moderátoři. Proč jsou redaktoři, pokud je to pravda, na OSVČ? Na ústředí na Kavčích horách je zase pravý opak, tam má zaměstnanecký poměr skoro každý a budova takzvaného rohlíku je z nějakého záhadného důvodu plná úředníků. Proč jich Česká televize potřebuje tolik? Tam je samozřejmě prostor pro úspory, stejně jako lze ušetřit zrušením některých stanic, jako to bylo v případě ČT3. Skutečnost, že by se od ledna 2025 nemusely zvýšit poplatky, vyvolala na Kavčích horách a na Vinohradské obrovskou paniku. V médiích ředitel České televize pan Souček načrtl scénář, kterému prý říká Armagedon. A jak by tedy ten konec světa v televizi měl vypadat? Pokud nedojde k navýšení poplatků, směřujeme k redukci počtu kanálů ze šesti na tři - ČT1, ČT2 a ČT24, řekl pan Souček. Nebudeme moci utrácet za hranou tvorbu, uvedl dále. Tak to je ta kulturní fronta, ne?, navázaná na veřejnoprávní penězovody, nevíme, jak to tam teče. Znám jednoho režiséra, který točil pro Českou televizi, ale protože jednou řekl, že podporuje Babiše, má smůlu, takhle to tam funguje. Takže pan Souček dále říká, ředitel České televize, že se změny dotknou i zpravodajství: Nebudeme schopni realizovat tolik přímých přenosů z Poslanecké sněmovny. Ale, pane řediteli, a proč nepouštíte tu Sněmovnu ráno do 6 hodin, jak jste to dělali v minulosti? Já vám řeknu, proč. Když stávající pětikoalice byla v opozici, tak jste to pouštěli, teď jsme my v opozici, tak se to nepouští, a to nestojí nic, to nestojí vůbec nic - takže nebudou moci realizovat tolik přímých přenosů z Poslanecké sněmovny. Úplná tragédie. Jasně, nás vždycky tak vypnou. Ještě je potřeba mluvit, že některé ty publicistické pořady, jak fungují, a tak dále, takže říká pan ředitel: konec světa. No, já si to nemyslím, já myslím, že je dost našich spoluobčanů, kteří si to nemyslí taky. ***