(13.10 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

"Zvýšení koncesionářských poplatků prostě znamená v téhle těžké ekonomické situaci špatnou zprávu pro občany a v posledku podle mě vlastně by to ti, kteří nevěří ve službu České televizi, obrátili proti ní," řekl dále pan ředitel Dvořák. Kromě možných způsobů, jak optimalizovat rozpočet veřejnoprávní televize, dále prohlásil, že před jakýmikoliv kroky ke zvýšení příjmu chce znát hospodářské výsledky i priority fungování.

Tehdy pan ministr Baxa, tady sedí, také prohlásil: "Debata o tom, jak změnit financování České televize, musí být minimálně souběžná s tím, aby Rada v České televizi v současné funkční podobě vedla hovor s panem generálním ředitelem na téma, jak má vypadat dlouhodobá vize fungování České televize." Ano, to víme, jaká je vaše vize: mají vám vyhrát volby, to je jednoduché. "Od toho se odvíjí naše kompetence, co dát do příslušné legislativy a jak změnit financování České televize. Jenom podotknu, na tom máme shodu všichni, i s panem generálním ředitelem Dvořákem, že by tam měla být možnost kontrola hospodaření Nejvyšším kontrolním úřadem, to máme ve vládním prohlášení." No, prosím. No, tak víte, máte to, tak proč jste to tam nedali? Proč jste to tady nepředložili najednou s tímhle zákonem? No, sliby, chyby. Dobře víme, jak to vláda a pan premiér mají ve skutečnosti s plněním programu. Kontrola veřejnoprávních médií ze strany NKÚ, Nejvyššího kontrolního úřadu, stále chybí. Zato pan ministr Baxa dnes, kudy chodí, tudy říká, v jak kritické situaci se Česká televize a Český rozhlas nacházejí, a když nedostanou další stamiliony od daňových poplatníků, televize a rozhlas nepřežijí. Na debatu o budoucnosti veřejnoprávních médií a jejich financování a kontrole ze strany NKÚ ale pan ministr Baxa zapomněl účelově, takže bylo by dobré, aby tady pan ministr Baxa vystoupil a vysvětlil nejen občanům, opozici, ale i vlastní straně - ale tak já předpokládám, že strana to podporuje - co se vlastně stalo, že otočil o 180 stupňů, ne? To nevíme, co se stalo. No, zkrátka znovu lhali, jak to bylo ve většině věcí.

Za druhé, koncesionářské poplatky má nahradit financování z rozpočtu, ano? Hnutí ANO má za to, že systém koncesionářských poplatků je relikt minulého století, měl by být zrušen a veřejnoprávní média mají být financována ze státního rozpočtu, jak je to ve většině evropských zemí, konkrétně v sedmnácti. O tom jsem mluvil, je to například v Dánsku, Belgii, Itálii, Švédsku, Nizozemsku, Finsku, Francii, Litvě nebo na Slovensku, a nikdy nepadaly obavy, že by to byl soumrak veřejnoprávních médií, žádná z těchto zemí není na nějakém indexu ohrožení demokracie. Tento model je transparentnější a spravedlivější, protože nezatěžuje občany povinnými poplatky bez ohledu na to, zda dané služby využívají, nebo ne. Koncesionářské poplatky přežívají jako relikt 20. století jen v 10 evropských zemích, z toho je Německo, o tom jsem dnes mluvil, že to chtějí taky změnit. Tyto diskuse jsou tedy důležité a relevantní i pro nás, protože ukazují, že existují alternativní modely financování, které mohou být spravedlivější a efektivnější než stávající systém.

Za třetí, pozměňovací návrh hnutí ANO, který osvobozoval ekonomicky nejslabší spoluobčany. Pokud jde o současnou situaci, hnutí ANO v každém případě naopak navrhuje alespoň dílčí úpravy v systému koncesionářských poplatků předtím, než si to dáme do programu na příští volby, že je chceme zrušit. V našem pozměňovacím návrhu jsme se zaměřili především na ochranu nejzranitelnějších skupin obyvatelstva. Navrhujeme, aby osoby, které pobírají starobní nebo invalidní důchod, osoby se zdravotním postižením ZTP a nezaopatřené děti byly osvobozeny od povinnosti platit koncesionářské poplatky, přesněji řečeno, osvobozeny by byly osoby, jimž vznikl nárok na starobní nebo invalidní důchod nebo na průkaz osoby se zdravotním postižením a dále nezaopatřené děti. Tato osvobození by platila, pokud tyto osoby žijí osaměle nebo pokud žijí společně s jinou osvobozenou osobou. Tento krok je nezbytný pro zajištění podpory těch, kteří se potýkají s největšími životními výzvami kvůli zvýšené finanční a sociální zátěží v souvislosti s raketovým růstem cen energií - které jste způsobili vy, tahle vláda to udělala - potravin i dalších základních komodit, které samozřejmě - i je potřeba elektřina, ale to ještě pan premiér se nedozvěděl, na výrobu potravin - které má svou nečinností a neschopnosti na svědomí Fialova vláda. Osvobození těchto lidí od povinnosti platit televizní a rozhlasovou daň by jim poskytlo nezbytnou úlevu. Náš návrh by zajistil, že nejzranitelnější členové naší společnosti nebudou zatíženi dalšími finančními náklady, které si nemohou dovolit. Je důležité zdůraznit, že naše návrhy nejsou jen teoretické, jsou to praktické a proveditelné změny, které by měly pozitivní dopad na životy mnoha lidí.

Oproti tomu současný návrh Fialovy vlády na zvýšení a rozšíření koncesionářských poplatků je nejen nespravedlivý, ale taky neefektivní, nezohledňuje realitu, ve které se mnoho našich občanů nachází, a nebere v úvahu potřeby těch, kteří jsou nejvíce postiženi současnými ekonomickými a sociálními problémy. Zrušení povinnosti platit poplatky by těmto skupinám přineslo alespoň drobnou úlevu v období, kdy se potýkají s bezprecedentními finančními problémy, které způsobili zejména pánové Fiala se Stanjurou.

Za čtvrté, rozpočet a financování a transparentnost České televize. Česká televize a Český rozhlas mají dost peněz, další nepotřebují, to je zkrátka fakt. Mluvil jsem o tom, je to více než 11 miliard, 11 miliard!, a to i díky těmto obřím rozpočtům se v průběhu doby z obou veřejnoprávních médií staly mohutné mediální molochy, takové státy ve státě. Česká televize se rozrostla ze dvou původních kanálů na šest stanic, plus samozřejmě má regionální redakce, spoustu zahraničních zpravodajů, provozuje zpravodajský web - proč, když to nemá v popisu? - natáčí filmy, seriály. Bylo by zajímavé vědět, kdo tam z toho profituje - národní kulturní fronty, seriály a tak dále, všechno z peněz daňových poplatníků České republiky. Podobně Český rozhlas rozšířil své působení na dvanáct celoplošných a čtrnáct regionálních stanic. Také má zahraniční zpravodaje, také má zpravodajský web, také má sportovní přenosy a třeba i vydavatelskou činnost, proto kdyby se to spojilo, jaké by tam byly obrovské synergie mezi Českou televizí a Českým rozhlasem v těch například zahraničních zpravodajích a dalších věcech - obrovské, obrovské. Ale oni šetřit nechtějí, protože tahle vláda to zařídí, že všechno zaplatí občané České republiky.

Ano, to je samozřejmě skvělý zdroj pro tuto vládu ve všem, ve všem. Stovky miliard vybrali na inflaci, kterou způsobili. Česká televize a Český rozhlas rozhodně nejsou podfinancovanými organizacemi, jak se nám tu vládní politici a management veřejnoprávních médií snaží tvrdit. Nesmíme zapomenout, že veřejnoprávní média v rámci modelu svého financování prodávají sponzoring nebo reklamu. Stačí se podívat na ceníky reklamy dostupné na webu, na kterých je vidět, že o žádnou charitu nejde, ale že jde o tvrdý byznys. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP