Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(9.40 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Samozřejmě znovu opakuji, snaha prodlužovat ochranu, když víme, že ta válka skončí, za mě bez ohledu na ty přílepky, nedává vůbec smysl. Pan ministr se na to opakovaně ptal a já za sebe mu odpovídám, že mi to nedává smysl, protože už v názvu toho zákona se mluví o konfliktu, a když konflikt skončí, tak přece není. Nemá logiku, aby tady byla tahle ochrana.

O těch státních pojištěncích jsem mluvil. Ano, je tady 90 000 dětí, je tady 60 000 důchodců a je tady 108 000 zaměstnanců, samozřejmě i OSVČ a tak dále. Ale ne všichni - podstatě to uvidíme, kdy skončí válka, jak se to zase upraví. Jestli se to upraví, jako to bylo předtím, nebo co se vlastně stane. V tom přehledu samozřejmě jsou další náklady - výdaje na školství, sociální služby, dopravu, integraci. Například školství v Praze hlásí velké problémy s nedostatečnými kapacitami škol a zhoršující se kvalitou výuky kvůli vysokému počtu ukrajinských žáků. Výdaje na integraci nejsou jen krátkodobou položkou. Zahrnují investice do jazykových kurzů, rekvalifikací, infrastruktury a dalších oblastí. Napsali to, prosím vás, ředitele škol, že to je skutečně problém.

Takže pokud tyto náklady nejsou zohledněny, obraz o zisku z ukrajinských uprchlíků je silně zkreslený a Jurečkova tvrzení nezahrnují kompletní obraz. Takže přístup vlády, která se snaží ukázat zisky z příchodu uprchlíků, může být chápán jako snaha uklidnit veřejnost. Tato neúplná a jednostranná interpretace dat však vyvolává pochybnost a nedůvěru mezi občany. Také se takhle vyjadřují a píší nám. Lidé se ptají, proč Ukrajinci nemají stejné povinnosti jako čeští občané. Jsou to zdánlivé maličkosti, ale právě tyto maličkosti vytvářejí zlou krev. Proč ukrajinská auta nepotřebují jezdit na STK každé dva roky, když je u nás registrováno, evidováno, 24 000 ukrajinských aut? Jak je to vlastně, jestli ta auta platí parkovné na placených zónách?

Za další, jaký má vláda plán s Ukrajinci na českých školách? Obrovský nárůst ukrajinských žáků na českých školách vytváří tlak na kvalitu vzdělávání. Některé školy hlásí, že třetina až polovina žáků ve třídě jsou Ukrajinci, z nichž mnozí neumějí česky a nemají motivaci se začlenit. To říkají učitelé a ředitelé škol. To logicky zhoršuje kvalitu výuky pro všechny děti. Ředitelé škol upozorňují, že současný systém nefunguje. Byl to veřejný dopis. Navrhují vytvoření speciálních tříd pro intenzivní výuku češtiny a zároveň umožnit rodinám, které se chtějí vrátit na Ukrajinu, vzdělávání v ukrajinských třídách s tamními pedagogy. Proč vláda na tato varování nereaguje, ptají se lidé.

Přečtu vám příspěvek místostarosty Prahy 8, pana Nepila: "v Praze je více než 8 500 žáků z Ukrajiny, což je kapacita deseti škol. To se bez pomoci státu nedá vyřešit. V některých třídách je více než třetina, někdy i polovina žáků z Ukrajiny. Část z nich ale neovládá češtinu a řada dětí nemá motivaci se ji učit a začlenit se do kolektivu, protože se chtějí vrátit. Dá se to pochopit, ale jak může potom vypadat výuka v takové třídě? Kvalita vzdělávání na školách se tak zhoršuje pro všechny děti bez rozdílu. Včasná opatření, jejichž cílem je pomoc s integrací dětí z Ukrajiny a nesnižování kvality výuky pro všechny děti, mohou zabránit negativním společenským důsledkům, eliminovat nespokojenost rodičů, zlepšit klima na školách a motivaci všech žáků i učitelů. V neposlední řadě mohou pomoci zlepšit situaci rodin ukrajinských uprchlíků. Co dál, ptá pan místostarosta. Je třeba co nejrychleji obnovit speciální třídy s intenzivní výukou češtiny pro děti, kteří tu chtějí zůstat, a umožnit těm rodinám, které se chtějí vrátit, aby se vzdělávaly v samostatných třídách s ukrajinskými pedagogy."

Za další, co nám lidé píší: "Organizované svážení lidí kvůli výplatě dávek." Na svých cestách, konkrétně v Ústeckém kraji, slýchám - samozřejmě nám to říkají i zaměstnanci Úřadu práce - spekulace o tom, že se do České republiky organizovaně svážejí Ukrajinci, aby mohli čerpat sociální dávky. Tyto spekulace však nejsou podloženy konkrétními důkazy, což ztěžuje jejich ověření. Zákonitě se však nabízí otázka, zda současný systém přidělování dávek obsahuje dostatečné kontrolní mechanismy, aby zabránil případnému zneužívání."

To jsou otázky, na které bychom měli znát odpovědi, pokud by samozřejmě pan ministr Jurečka občas... Ale oni mu to asi neřeknou, protože se bojí ty zaměstnankyně, ale zkrátka tyhle informace jsme dostali a lidé se to bojí říct veřejně, ale tak to je.

Za další, aktivita ukrajinské mafie a obchod s bílým masem. S obavami spojenými s přílivem uprchlíků z Ukrajiny se vynořuje další téma - rostoucí aktivita organizovaného zločinu, včetně obchodu s bílým masem. Tento fenomén je spojován především s ukrajinskou mafií, která údajně využívá zhoršené sociální a ekonomické situace uprchlíků i chaosu způsobeného válkou. Je všeobecně známo, že konflikt jako je válka na Ukrajině, obvykle zvyšuje aktivitu organizovaného zločinu. V oblastech, kam proudí velké množství uprchlíků, může docházet k nárůstu kriminality, protože zločinecké skupiny využívají zranitelnosti lidí, kteří přišli o domovy, blízké i finanční zabezpečení. Obchod s bílým masem je jedna z oblastí, která je globálně spojována s válečnými konflikty, takže není divu, že se o něčem podobném hovoří i v Česku.

A samozřejmě co slýcháme, je také obchod s branci, kteří nechtějí bojovat, tedy nechtějí na smrt. Potkali jsme lidi, kteří za převod zelené hranice z Ukrajiny na Slovensko platí až 10 000 euro, byly o tom reportáže. Bohužel, zkrátka se to zneužívá.

Sám, když vznikl ten konflikt, jsem byl asi jako jediný český politik hned na té hranici. Vezli jsme tam jako naše hnutí humanitární pomoc. Kolega Richter tam na to osobně dohlížel. Byli jsme ve Veľkých Kapušanech - to bylo těsně po vzniku konfliktu - a byl jsem na té hranici. Tam jsem viděl, jak čekají ukrajinské auta, ženy s dětmi, a stále chodili afričtí studenti. To jsem se dozvěděl, afričtí studenti. Ptal jsem se, proč ty ženy a ti studenti nejdou. Bylo mi řečeno, že každý zaplatil 300 euro za to, že měl přednost. O korupci si můžeme vykládat. Myslím, že toho je všude strašně moc, a zkrátka tohle není dobře.

Takže dovolte mi, abych v závěru svého vystoupení shrnul zásadní argumenty a důvody, proč hnutí ANO nemůže s klidným svědomím podpořit návrh zákona Lex Ukrajina 7 v jeho aktuální podobě. Naše země čelí mimořádně složité době. Solidarita s Ukrajinou a jejími obyvateli je důležitá a hnutí ANO ji dlouhodobě a jednoznačně podporuje. Dokládáme to nejen našimi konkrétními činy. Když jsem podporoval Dům Dobra, tak jsme tady organizovali zájezd na lodi po Vltavě - ukrajinské samoživitelky, naše samoživitelky. Pomáhali jsme, myslím že nejvíc ze všech politiků v naší zemi. Samozřejmě ale tenhle postoj je k tomuto zákonu a naše podpora nikdy nebyla a nebude bezvýhradná. Zejména pokud jde o návrhy, které vykazují zásadní nedostatky nebo obsahují ustanovení, která ohrožují spravedlnost, efektivitu a bezpečnost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP