Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(18.10 hodin)
(pokračuje Vladimír Zlínský)

Abychom věděli, co je internet věcí, tak jsou to fyzická zařízení, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory, síťovou konektivitou, která umožňuje těmto zařízením se propojit a vyměňovat si data. Takže z toho usuzuju, že budeme obklopeni senzory, které samozřejmě ta data, které ty senzory o nás budou pouštět ven, mohou být využita třeba k tomu, že bude možno zachytit situaci předtím, třeba než dostaneme infarkt nebo arytmii, ale na druhou stranu se to dá i zneužít, protože pokud někdo bude sledovat to, jakým způsobem se vám třeba mění srdeční frekvence na základě toho, co děláte, nebo neděláte, tak asi vás napadne, že by to šlo využít.

A bude komerčnímu sektoru umožněno nabízet nové služby navázané na zpracování informací a zvýšení úrovně a kvality poskytovaných zdravotních služeb. Rozvoj elektronického zdravotnictví umožní vznik a etablování nových podniků, které budou realizovat v oblasti eHealth, využívání umělé inteligence ve zdravotnictví a tak dále. Standardizace umožní propojení českých společností se zahraničními na společných projektech. Já samozřejmě nemám nic proti tomu, když se budou rozvíjet podniky, které budou využívat umělou inteligenci k tomu, že se bude zlepšovat diagnostika, třeba že se bude zlepšovat diagnostika, jak je tady pan ministr profesorem přes radiodiagnostiku svým původním povoláním, tak já proti tomu nic zásadního nemám, ale obávám se, že ty informace, které se vytěží z toho zdravotnictví, se budou využívat případně jiným způsobem. To znamená, že to nemusí být jenom využíváno takovým způsobem, jakým to vidíme teď. Je velmi těžké předvídat, jakým přesným způsobem se to bude využívat, protože to si nikdo z nás nedovede představit, ale samozřejmě můžeme tušit, že zdravotní data se mohou využít například k tomu, abychom zjistili, v jaké oblasti lidé trpí některými onemocněními nebo jaké mají prostě předpoklady pro to trpět jinými onemocněními a samozřejmě dá se to využít k dobru, to znamená k nějaké prevenci a léčbě, ale dá se toho i zneužít.

Poroste tedy význam těch institucí, které budou sbírat a zpracovávat zdravotnická data. Otázka zní, zda veřejná kontrola těchto institucí bude v blízké budoucnosti dostatečná, aby sesbíraná data o veřejné zdraví nebyla jednostranně zneužívána, ale i naopak, aby případně data, která stát má, pokud bude o tyto data žádáno veřejnosti, aby nebyla zamlčována.

Budu citovat: "Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví nepředpokládá vznik centrálních úložišť zdravotnické dokumentace a dat o zdravotním stavu pacientů a rovněž minimalizuje centralizaci dat o zdravotnických pracovnících." Ale potom se dočteme: "Navrhované legislativní řešení předpokládá pouze další rozvoj centrálních služeb elektronického zdravotnictví jako součástí základní infrastruktury, kterou je integrované datové rozhraní." Tak to je podle mě trošku jako protimluv. Samozřejmě, pokud máme centralizovaná data, tak vždycky je větší nebezpečí jejich zneužití, než když jsou decentralizovaná. Budu citovat dál: "V maximální možné míře bude využívání služeb elektronického zdravotnictví pro pacienty dobrovolné, služby elektronického zdravotnictví nebudou ve vztahu k pacientům vynucovány." Ale opět se dočteme toto: "Budování přednostně digitálních služeb, princip digital by default. Tento princip je nosný pro celý obsah návrhu novely zákona o elektronizaci zdravotnictví, který navrhuje veškeré nové služby budovat jako digitální. Nejprve bude zákon vést subjekty k dobrovolnosti a motivovat je k zapojení a elektronizaci postupně zavádět tak, aby digitální cesta byla primární." Takže z toho tady vidíme přece jenom, že ono to tak jednoduché s tou dobrovolností nebude, že ten tlak k tomu, aby ti pacienti přišli na tu elektronizaci, asi tam nějaký bude a pak asi nebude zbytí pro ty pacienty, kteří to budou odmítat třeba z důvodu svého věku, anebo z jiných důvodů, že nebudou chtít, aby ta jejich data byla ve virtuálním světě přístupné, tak prostě časem asi budou přinuceni k tomu na to přistoupit.

A teď se podíváme na zdravotníky, co je čeká. "Zcela nezbytné je sankčně zajistit povinné využívání výměnné sítě pro eŽádanky a jejich vystavování, dále i povinnost využívat EZKartu pro předávání výpisů ze zdravotnické dokumentace poskytovateli ve vztahu k pacientům. Vhodným řešením je založení relevantních skutkových podstat přestupků s adekvátně nastavenými sankcemi." Já se ptám, máme skutečně přebytek zdravotníků? Protože pokud si dobře vzpomínám, tak když fungoval systém IZIP, ten byl založen na pozitivní stimulaci, to znamená, že zdravotníci dostávali nějaký malý bonus za to, že odeslali takzvaný HIT do toho systému, takže my tady přecházíme na systém malusu, to znamená, budeme za to lékaře trestat nemalými sankcemi. Já to pak vám řeknu, jaké ty sankce budou a za co.

Dále cituji: "Rozšíření funkcionality centrálních služeb elektronického zdravotnictví umožní rozšíření práv pacienta, to už tady pan ministr řekl, který bude více zapojen do komunikace v rámci elektronického zdravotnictví, a to ať již osobně, či cestou jím určeného zástupce." Já zase vítám to, že pacienti budou více jaksi vzati do toho procesu léčebného, nicméně interpretace některých zdravotních nálezů pro neodborníka může být matoucí a může vést k tomu, že prostě nějaký labilní člověk to špatně vyhodnotí a může se sebepoškodit nebo může prostě být nějakým způsobem agresivní vůči zdravotnickým pracovníkům. "Usnadní výměnu informací mezi poskytovateli zdravotních služeb, mezi poskytovateli zdravotních služeb a zdravotními pojišťovnami a mezi poskytovateli zdravotních služeb a pacienty." Já bych zmínil jenom výměnu informací mezi poskytovateli zdravotních služeb a pojišťovnami, protože celkem jsem si hodně užil různých kontrol u zdravotních pojišťoven, a přiznám se, že pracovat pod stálým dohledem zdravotní pojišťovny nebo kohokoliv jako lékař, který bude kontinuálně a trvale sledovat, jak pracují v porovnání s ostatními lékaři a nějakým způsobem mě na to upozorňovat a případně nějakými sankcemi to vymáhat nebude úplně komfortní pro lékaře. A může to vést k tomu, že spoustu lékařů, hlavně v tom důchodovém věku, prostě už to nevydrží a skončí.

Budu citovat: "Z výsledků analýzy tedy jednoznačně vyplývá, že další rozvoj elektronizace zdravotnictví musí probíhat pod nejpřísnějšími standardy kybernetické bezpečnosti a ochrany osobních údajů. Účelná digitalizace napomůže přechodu na integrované, na jednotlivce zaměřené modely péče a usnadní přesun od léčby k prevenci. Rychlejší dostupnost výsledků a jejich elektronizace povede ke zvýšení psychické a zdravotní kvality života pacientů." Já už jsem o tom tady hovořil, že si úplně nejsem jistý, že když ten pacient si přečte některé informace o sobě, které mohou být pro něho zdrcující nebo je špatně vyhodnotí, že to úplně zlepší jeho psychicky stav nebo psychickou kvalitu života.

A co se týká těch na jednotlivce zaměřených modelů, tak v tom případě samozřejmě musí naše personální data dostat někdo, kdo se na nás zaměří, ať už to je nějaký výrobce léků, nebo někdo, kdo to bude koordinovat, tu na jednotlivce zaměřenou léčbu, což si myslím, že může být trochu problematické. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP