Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(18.00 hodin)
(pokračuje Vladimír Zlínský)

Mám jednoho svého dobrého kamaráda, lékaře, s kterým jsem vedl dříve dosti prudké polemiky, protože já jsem se vždycky zastával digitalizace zdravotnictví a on byl zásadním odpůrcem. On tvrdil, že digitalizace, lépe řečeno používání výpočetní techniky, bude náš konec, konec naší civilizace. A odůvodňoval to tím - a já použiju trochu expresivní výraz - že se lotři dostanou k našim zdravotnickým informacím a zneužijí je a že jako lékaři zhloupneme používáním výpočetní techniky. Já jsem říkal na tuto jeho argumentaci to, že naopak, že používání přístrojů zlepšuje naše schopnosti diagnostiky, protože naše smyslové orgány, dalo by se říct, aspoň co se týká ORL oblasti, ušní, nosní, krční, jedou na hraně svých schopností a případně i za nimi. Takže použití přístrojů z mého hlediska zlepšuje diagnostiku a tím pádem i léčbu pacientů.

Ale na druhou stranu on správně tvrdil, že se mění zcela přístup lékařů, protože mnozí lékaři se vůbec nepodívají ani na pacienta, dívají se pouze do počítačů, hodnotí nějaké textové informace, dívají se na výsledky, ale uniká nám ta složka humánní, to znamená ta komunikační, a nakonec i ta vizuální. Prostě lékaři nepoužívají své smysly, které mají, ale vlastně spoléhají se na ty přístroje a spoléhají se na to, co se dočtou v počítačích.

Já se přiznám, že po nasazení internetu, to bylo myslím kolem roku 2000, mně bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy a za jakých podmínek se zdravotnická data budou sdílet mezi zdravotnickými zařízeními. A přiznám se, že jsem to podporoval. A dokonce jsem dostával za to takzvanou čočku, když jsem o tom začal hovořit, když jsem říkal, že by bylo velmi vhodné, abychom jako ambulantní lékaři měli data z nemocnic, tak mně ředitelé nemocnic říkali, že na to nemám nárok, že jsou to jejich data, že prostě žádný přístup k jejich datům nedostanu.

Takže z tohoto hlediska to hodnotím pozitivně, že se lékaři dostanou k datům, ke kterým by se dostávali těžko nebo které jsou v papírové formě, samozřejmě, které nejsou tak flexibilní, ta papírová forma není tak flexibilní. Ale současný návrh Evropské unie nebo Evropské komise, Evropský prostor pro zdravotní data, o kterém už se tady taky hovořilo, podle mě je neuvěřitelně rozsáhlý, ambiciózní vzhledem k vývoji v digitálním i reálném světě, bych řekl, i silně podezřelý až alarmující.

A já uvedu proč: protože vlastně celý svět kolem nás se nesmírně rychle mění a virtuální svět asi se mění nejrychleji a vidíme, co vlastně sociální sítě a digitální platformy, které je provozují, dokážou s tím, že sbírají o nás data, využívají je ve svůj prospěch, nikoliv v náš prospěch, co s těmi daty dokážou. Z mého pohledu poškozují mladou generaci tvorbou závislostí a toxickým obsahem, který poškozuje jejich mozky. Máme IT zařízení zamořené různými softwary, často zdarma, a naivně doufáme, že nesledují naši činnost, případně ještě sami souhlasíme s tím, že nás budou sledovat a odesílat o nás informace neznámo kam, předpokládajíce, že vše se koná zdarma v náš prospěch, a to nejčastěji pro nějakou pochybnou zábavu. Kontrola, co dělají s našimi daty softwaroví giganti, je zcela nemožná a je jasné, že z naší interakce s virtuálním prostředím digitálních prostředků a systémy umělé inteligence udělají poměrně detailní profil každého z nás, který využívají pro ně žádoucím způsobem a pro nás nežádoucím, aniž bychom o tom věděli.

Neodmítám digitalizaci, ale chtěl bych upozornit na některé problémy z mého pohledu a myslím si, že je to i z pohledu mnohých lékařů. Nicméně musím uznat určitou předvídavost toho mého kolegy, o kterém jsem hovořil, protože určité nebezpečí zneužití dat, na které upozorňoval, já jsem vždycky tvrdil, že to se nějakým způsobem vyřeší, vidíme teďka v současné době, kdy se neuvěřitelně zlepšují schopnosti těch podvodníků, jakým způsobem vylákat z nás data. A mám na mysli hlavně elektronické bankovnictví.

Takže připouštím určitou svoji značnou rozpolcenost, kdy výhody digitalizace jakékoliv společenské oblasti jsou znevažovány jejich zneužitím ve prospěch určitých skupin, jejichž zájmy nejsou shodné s uživateli digitálních systémů a přímo je mohou poškozovat. K těmto datům se mohou kromě vládnoucích elit dostat bohužel i kriminální živly. To je častý jev právě při těch bankovních podvodech, případně nějaké nepřátelské zahraniční entity, anebo podnikatelské nadnárodní subjekty, které je využijí ve svůj prospěch.

Hlavním nebezpečím se mně jeví využití dat k vytvoření společnosti dohledu spolu se systémy umělé inteligence, které budou tato data kontinuálně zpracovávat, vyhodnocovat a individuálně dle předem stanoveného zadání - jedno takové zadání mě napadá, já neříkám, že to tak bude, ale napadá mě: nutná zelená tranzice zachraňující klima - ovlivňovat každého člena společnosti.

A jaké k tomu může použít techniky? Měkké a tvrdé techniky. Vzpomenu některé ty měkké techniky: personalizovaná mediální manipulace, zamoření virtuálního prostoru mediálním smogem, polopravdami, kdy vlastně ani nerozeznáme, co je pravda a co lež. A pak člověk nevěří ničemu. Samozřejmě budou, můžou být tvrdé techniky: odpírání a omezování digitalizovaných služeb, případně jiných služeb, vyloučení ze společnosti - vzpomeňme na covidovou Tečku, jakým způsobem lze jednoduše dosáhnout využitím dat omezení určité části obyvatel - a až individualizovaná kriminalizace striktním vymáháním nařízení, vyhlášek, zákonů a vytvoření pocitu beznaděje a zlomení odporu. Tak já to nazývám "1984 na steroidech".

Teďka se vrátím k tomu zákonu. Otázka zní, zda všechny digitalizované informace, které se vlastně v tom zdravotnickém systému budou vyskytovat, jsou rovnocenné. Mám na mysli, vrátím se k Evropskému prostoru pro zdravotní data, kde vlastně se mají sdílet informace o našem genetickém složení - genetickém, genomickém a proteomickém složení. To samozřejmě v tomto zákonu není. Ale já chci jenom poukázat na to, že některá data mohou být velmi riziková pro nás a některá třeba až tak riziková nejsou. Takže to bychom taky měli vést v patrnosti, pokud takový zákon schvalujeme, a hlavně pokud se digitalizace dál bude rozvíjet a budou se přijímat další novely.

Já bych se také ptal, a to je taky v Evropském prostoru pro zdravotní data, zda mají na naše zdravotní informace nárok soukromé subjekty, a to včetně zahraničních, bez našeho souhlasu. Protože já teďka budu citovat z důvodové zprávy, abych to měl opřeno o nějaké informace, které si takzvaně necucám z palce, ale co je tam napsáno, takže já cituji: "Zaváděním nových centrálních služeb elektronického zdravotnictví eŽádanka lze očekávat zvýšení příležitostí zejména v oblasti moderních přístupů ke zpracování informací o zdravotním stavu. Rozvoj takových služeb či produktů bude umožněn zvýšením rozsahu elektronicky zpracovávaných a čitelných dat ze zdravotních záznamů, pomocí moderních přístupů: machine learning - AI, Internet of things - internet věcí." ***




Přihlásit/registrovat se do ISP