Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(19.10 hodin)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Nyní se hlásí paní poslankyně Pivoňka Vaňková, aktuálně zpravodajka. Prosím.
Poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková: Děkuji za slovo. Jak jsem avizovala ve svém úvodním slově, tak bych chtěla navrhnout podle § 91 jednacího řádu zkrácení lhůty pro projednání ve výborech o 20 dnů, tedy z 60 na 40 dnů. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Mám to poznačeno.
Rozhlížím se, zda je ještě někdo přihlášen. Není tomu tak, takže končím obecnou rozpravu.
Nyní je prostor pro závěrečná slova? Prosím.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Tak aspoň chvilku máme klasický pravolevý střet. To já myslím, že to je správné, abychom si vyjasnili to základní směřování. Než budu podrobněji komentovat proběhlou rozpravu, tak chci připomenout, že je rok 2024 a za pár dnů rok 2025, takže to znamená, že žijeme v 21. století, a občas když poslouchám naše odboráře a ty, kteří tak rádi citují odboráře, tak ti zůstali v 19. století. Neznám firmu, instituci, úspěšnou firmu, jejíž management nebo majitel mi řekne, že pro ně, co je klíčové, jsou zaměstnanci. Neznám takovou firmu a úspěšný podnik, který často vyváží, exportuje, je úspěšný na západních trzích, a jako první v našich debatách mi řekne, buď management nebo majitelé, že pro ně klíčové je mít dobré zaměstnance. A my se tady tváříme, jako když se rozbíjely stroje a že stroje braly práci dělníkům. Tak jestli mi přivedete nějaký jiný příklad jiného úspěšného podniku, který tvrdí, že pro něj nejsou klíčoví zaměstnanci, rád si takového podnikatele vyslechnu, ale já jsem na něj v posledních letech nenarazil.
Pokud vrátíme zákon k přepracování, tak vzhledem k času a délce našeho volebního období žádná novela zákoníku práce už nebude, protože se to prostě nestihne. To znamená, nemohu doporučit vrácení, nejprve z toho časového hlediska.
Teď pominu tu pochvalu, to je v pořádku, pojďme k té kritice. Paní poslankyně Šafránková to podle mě nepochopila a neřekla přesně. Ty čtyři měsíce jsou maximum. Ano, dá se prodlužovat, když mám jeden měsíc, dva měsíce, tři měsíce. Vždycky po dohodě. To období nejistoty není jenom pro zaměstnance, kde skutečně může být skončen pracovní poměr okamžitě, ale úplně stejně pro tu firmu. Někdo nastoupí, vy do něj investujete, první dva, tři, čtyři měsíce ho zaškolujete a ten člověk může odejít. Takže je to vyvážené. Ta rizika jsou stejná - i pro zaměstnavatele, i pro zaměstnance. To prodloužení neznamená automaticky, že bude vždy čtyřměsíční zkušební doba. Neznamená to.
U těch vedoucích pracovníků je ta situace ještě složitější. Tam šest až osm měsíců, podle mě je to taková minimální doba, abyste poznali, jestli ten manažer zvládá tu svoji práci, zda se adaptoval na tu firemní kulturu, která je obvyklá, a podobně. Takže to je jednoznačně opatření, podpoří flexibilitu, ale dává stejné šance oběma stranám. A není pravda, že dneska má silnější postavení zaměstnavatel v našem zákoníku práce. Proč to chceme mít flexibilnější? Proč říkáme, že máme zamrzlý pracovní trh? Protože je to nevyvážené a ten zaměstnavatel má ve skutečnosti slabší postavení.
A když se podíváme na dlouhodobé statistiky nezaměstnanosti nejenom za této vlády, tak my nemáme problém vysoké nezaměstnanosti. Co vám řekne skoro každý, s kým dneska mluvíte? A je to jedno, jestli z opozice nebo z koalice. "Já potřebuju lidi!" A my tady vystupujeme, jako bychom měli vysokou nezaměstnanost a kdyby někdo vyhazoval úspěšné lidi, kvalitní zaměstnance a už se jich bude zbavovat. Proč by to dělal? Vy to neslyšíte dnes a denně? "Nemám lidi! Kdybych měl víc lidí, tak mám větší produkci, větší zisky, větší daně pro státní rozpočet." Jsme pod možnostmi kapacity české ekonomiky, kdybychom měli více pracovních sil k dispozici.
Takže to období nejistoty, o kterém mluvila i paní poslankyně Hanzlíková, je prostě na obou stranách. Bylo to jak vystoupení mluvčí Českomoravské komory odborových svazů. Proč ne? Říkám, že to je střet pravice-levice, ale toto navržené opatření je vlastně vyvážené.
A to doručování, tak vy jste nezažili, když se někdo schovává na konci měsíce? Jeden den se někde ztratím a o měsíc získám. Já myslím, že v době... Mluvíme o digitalizaci, tak jednak měníme, ne úplně, jak bych si představoval způsob doručování, a jednak ty dva měsíce jsou fér. Vždyť je to jedno, jestli to začne 25., nebo 1. Někteří z nás museli občas rozdávat výpovědi, ať už v soukromé, nebo ve veřejné sféře. A fakt je to o nervy 29., když máte o víkendu 30., 31. a nevíte, jestli toho člověka potkáte, nebo měsíc ztratíte. Takhle ztratíte dva dny. To prostě není žádná katastrofa pro nikoho z těch stran.
Mimochodem, evropská pravidla, evropské směrnice říkají, že maximální délka zkušební doby na běžnou pracovní pozici může být 6 měsíců. Takže i potom s případném schválení jsme na dvou třetinách toho, co se považuje za maximální délku zkušebního poměru, a u těch ostatních vybraných to může být až 12 měsíců. Takže jsme zhruba zase na těch dvou třetinách - 8 z 12 měsíců.
Jenom připomenu to velmi důležité. To, že to DPP a DPČ můžete mít u téhož zaměstnavatele, to se dneska často obchází. Vždyť to víme. Pak se to fakturuje mezi těmi firmami. Ale nejpřirozenější je, aby ten, kdo je na rodičovské dovolené, a umožní mu to jeho časové možnosti, si chodil přidělat ke svému zaměstnavateli. Udržuje ty kontakty v té dané firmě a podobně.
Takže já jsem vlastně jiné výhrady... nezazněly než proti prodloužení zkušební doby nebo proti té dvouměsíční době v okamžiku, kdy to bude doručeno. Já myslím, že je to správně. A myslím, že je dobře i úprava těch výpovědních důvodů spočívající ve ztrátě dlouhodobé zdravotní způsobilosti. Tam se chybovalo, a to je po odborné debatě expertů, kteří doporučují to mít jedním způsobem.
Mimochodem, je tam jeden bod, je vyloženě ve prospěch zaměstnanců, o kterých jsem mluvil v okamžiku, kdy vycházíme ze soudní judikatury v České republice. V okamžiku, kdy se ukáže, že důvody výpovědi byly neplatné, vrací se plný nárok na dovolenou i v tom období, kdy běžela ta neplatná výpověď, což předtím nebylo. A to jednoznačně ve prospěch zaměstnance a je to v pořádku, protože tady se ukáže soudní rozhodnutí, že ta výpověď byla podána neoprávněně. Takže ta novela tam, kde je to rozumné, kdy vidíte, kdo to zavinil, nebo nezavinil, zvyšuje například i práva zaměstnance, pokud zaměstnavatel pochybil a je to potvrzeno pravomocným rozhodnutím nezávislého soudu.
Já bych chtěl požádat, abyste propustili ten návrh tisku do druhého čtení, abyste podpořili to zkrácení lhůty tak, abychom, když se podíváme na náš plán pro příští rok, tak myslím, že první sněmovní týden je 20. ledna, když schválíme těch 40 dnů, tak je šance, že na té lednové schůzi můžeme projednat tento návrh novely ve druhém čtení. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců strany ODS.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já se táži paní zpravodajky... Táži se paní zpravodajky, zda má zájem o závěrečné slovo? Nemá.
V tom případě se nyní vystřídáme s panem kolegou místopředsedou. Já mu velmi děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Tak ještě s přednostním právem chce vystoupit paní kolegyně Richterová. Prosím.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já jsem jenom chtěla říct, že jsem se tázala na tu podporu v nezaměstnanosti, na její zvýšení. Bylo mi přislíbeno, že dostanu odpověď, a ta odpověď nezazněla. Doufám, že se k tomu opravdu dostaneme v příštím bodě projednávání. Velmi mě mrzí, že názor, jak tedy dojde k navýšení podpory nezaměstnanosti, tady nebyl na mikrofon.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. V tuto chvíli už máme po závěrečných slovech a paní místopředsedkyně se vrací zpátky. My se opět vystřídáme.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně panu místopředsedovi. My se nyní budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru, kdy jsem slyšela zájem o odhlášení všech... (Námitka, že je návrh na vrácení.)
Správně, děkuji pěkně, je to tady poznamenáno, návrh na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování. Předložila ho paní poslankyně Lucie Šafránková. ***