Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(19.00 hodin)
(pokračuje Lucie Šafránková)

Dalším sporným bodem tohoto návrhu je změna délky a lhůt průběhu výpovědní doby. Nově má výpovědní doba začínat dnem doručení výpovědi, nikoliv až od prvního dne následujícího měsíce po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena zaměstnanci. Zaměstnanci mohou mít v takto krátké výpovědní lhůtě zásadní problémy s nalezením nové práce, což je v dnešní ekonomicky a sociálně nejisté době pro nás nepřijatelné. Navíc toto opatření nepochybně zvýší náklady státu na výplatu podpor v nezaměstnanosti či na nepojistné sociální dávky, jelikož řada zaměstnanců si nestihne ve zkrácené výpovědní lhůtě najít nové zaměstnání, do kterého by plynule přešli po skončení zaměstnání předchozího, jako je tomu dosud. Tento dílčí návrh rovněž jednoznačně vnímám jako krok zpět. Dále bych také chtěla upozornit na problém zavedení jednotného výpovědního důvodu z dlouhodobé zdravotní nezpůsobilosti. Tato úprava může být v praxi opět zneužívána k neodůvodněným výpovědím.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, předložený návrh obsahuje za nás určitě i některé dobré věci, které jsme v minulosti již rovněž navrhovali a které jsou určitě ku prospěchu zejména pracujících rodin s malými dětmi. Jde například o návrh, který umožňuje, aby v době, kdy zaměstnanec v pracovním poměru u zaměstnavatele čerpá rodičovskou dovolenou, mohl vykonávat na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce u téhož zaměstnavatele stejně druhově vymezené práce. Jde o požadavek, kdy zejména zaměstnankyně na rodičovské dovolené stojí o přivýdělek u svého zaměstnavatele a chtějí konat stejný druh práce, anebo také o návrh, který zaručuje návrat na stejnou práci a pracoviště i zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří se vrátí z rodičovské dovolené do práce před dovršením dvou let věku dítěte.

Ale ve svém souhrnu v projednávaném materiálu zcela převažují návrhy, které jednoznačně oslabují práva zaměstnanců k dalšímu tlaku na snižování mezd a ve svých důsledcích i na rozšiřování prostoru takzvaného šedého trhu práce, což je z hlediska státu zcela nežádoucí jev. Stejně tak jako nárůst výdajů státu na sociální dávky, který lze v souvislosti s tím, že pokud tyto změny zákona začnou být účinné, tak je možné je také očekávat. Proto podávám návrh na vrácení tohoto návrhu předkladateli k dopracování, protože vnímáme, že je nutné, aby byly tyto změny znovu zváženy a přepracovány s ohledem na rovnováhu mezi objektivními potřebami zaměstnanců a zaměstnavatelů. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Zaznamenal jsem tedy, že máte návrh na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování.

V tuto chvíli se nacházíme tedy v obecné rozpravě a v ní je přihlášena jako první paní poslankyně Jana Hanzlíková, připraví se paní poslankyně Eva Decroix. Prosím.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já se také ráda vyjádřím k projednávané novele zákoníku práce za hnutí ANO a hned na začátku musím říct, že tato projednávaná novela za nás má část pozitivní a část negativní. Začnu tou pozitivní. Velmi pozitivně hodnotíme garanci místa po návratu z rodičovské dovolené, protože to samozřejmě velmi zvýší jistotu pro maminky nebo otce, kteří se budou vracet na pracovní trh. Protože nově podle této změny do věku dvou let dítěte bude umožněn návrat z rodičovské dovolené na stejné pracovní místo. Doteď to bylo pouze po mateřské dovolené, tam samozřejmě si uvědomujeme, že je to po velmi krátké době. Dále kvitujeme také, že pracovní poměr na dobu určitou právě u zástupu za mateřskou a rodičovskou umožní daleko větší volnost pro zaměstnavatele.

Ale tím jsem tedy vyčerpala pozitivní věci a musím říct, že tady velmi nesouhlasíme s prodloužením zkušební doby. Jak tady bylo řečeno, zkušební doba by nově měla být u běžných zaměstnanců prodloužena na čtyři měsíce a pro vedoucí pracovníky potom až na osm měsíců. S touto změnou nesouhlasíme, protože u zaměstnanců to prodlouží období nejistoty, v němž může ten pracovní poměr skončit v podstatě ze dne na den. Bude to mít negativní dopad na zaměstnance a bohužel samozřejmě i na ty z těch zranitelných skupin, což jsou lidi třeba 55 plus, lidi se zdravotním postižením nebo samoživitelky. Negativní dopad na zaměstnance připouští i Ministerstvo práce a sociálních věcí. "S návrhem také nesouhlasí odbory a zdůrazňují právě to, že to prodlouží nejen nejistotu zaměstnanců a bude to mít nepříznivé dopady na jejich i soukromý a rodinný život." Ale dodávají: "Navíc jsou zaměstnanci ve zkušební době často vyloučeni z nároku na benefity takzvaně stabilizační povahy, například na odměny za ekonomické výsledky, na příspěvky na doplňkové penzijní spoření, na delší dovolenou. Prodloužení zkušební doby by tak oddálilo právo zaměstnanců na ně," uvedla Českomoravská konfederace odborových svazů.

Samozřejmě víme z praxe, že každý zaměstnanec má přirozený zájem, aby jistotu trvalého zaměstnání získal co nejdříve. Dá se říct, že nejlépe bez zkušební doby. V praxi ale musí akceptovat požadavek zaměstnavatele. I zaměstnavatelé uznávají, že moc zaměstnanců si kratší zkušební dobu nevyjedná. Samozřejmě že zaměstnavatelé automaticky dají delší dobu, protože to je pro ně větší jistota, uvedl prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Prodloužení zkušební doby tedy zajistí flexibilitu, ale hlavně pro zaměstnavatele. Ale oslabí pozici zaměstnanců.

Takže znovu chci říct, že k těmto sporným bodům očekávám a předpokládám, že ještě dojde k podrobné diskusi, ale jinak za ty body, které jsem uváděla na začátku, jako je ta garance místa po návratu z rodičovské dovolené, musím říct, že to vždycky byla naše priorita, protože to podpoří slaďování pracovního a rodinného života. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně paní poslankyni. My jsme se vystřídali při řízení schůze, takže přeji pěkný večer.

Jako další se hlásí s faktickou poznámkou pan poslanec Zuna.

 

Poslanec Michal Zuna: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já si dovolím navázat na paní poslankyni. Já se přidám k těm pochvalám a nejenom v té části, které zmínila paní poslankyně, ale i právě v těch dalších částech. Flexinovela zákoníku práce, tak za mě určitě přináší výhody na obě strany, jak pro zaměstnavatele, tak i pro zaměstnance. Je pravda, že zejména malé a střední podniky tak trápí, řekněme, zakonzervovaný, ne zcela pružný pracovní trh. A ty návrhy, které flexinovela přináší, tak alespoň určitě částečně toto pomůže řešit. Ať už se jedná právě o ty zmíněné změny u zkušební doby, tak i u změn při skončení pracovního poměru, ať už jde o změnu běhu výpovědní lhůty, nebo sloučení výpovědních důvodů.

To jsou kroky, které určitě povedou ke zpružnění trhu práce. A já jsem za ten návrh určitě rád, byť uvidíme, umím si představit, že některé věci můžou být ještě pružnější, ale to nechme do budoucí debaty.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Ještě načtu omluvu a mezitím se může připravit paní poslankyně Decroix. Paní místopředsedkyně Věra Kovářová se omlouvá od 19 hodin z pracovních důvodů.

Prosím. Zatím poslední přihlášená je paní poslankyně Eva Decroix.

 

Poslankyně Eva Decroix: Paní předsedkyně, já vám velmi děkuji za slovo. Já se opravdu pokusím být stručná, nicméně pro pořádek považuji za správné zde zmínit, že jsem nahrála k tomuto tisku pozměňovací návrh, A protože o tomto tématu již byla diskuse dnes ráno, otevřela ji paní profesorka Válková, tak jej chci zmínit.

Je to prosím pozměňovací návrh, kterým prodlužujeme lhůtu, na kterou nás upozorňují jak lidskoprávní organizace mezinárodní, tak lidskoprávní organizace naše národní. Dnes k tomu bylo přijato usnesení veřejného ochránce práv a Rady pro romské menšiny. Pozměňovací návrh je poměrně jednoduchý co se týče jeho obsahu. Prodlužujeme lhůtu, ve které je možné žádat o odškodnění za neoprávněně provedené sterilizace. Dovolím si taktéž zmínit, že tento pozměňovací návrh byl diskutován se zapojenými ministerstvy. A vzhledem k ráno zmíněnému příspěvku paní profesorky doufám, že bude mít i podporu opozice a bude podpořen. Asi zkrátím takto. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP