Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(12.50 hodin)
(pokračuje Ivana Mádlová)
A posledním tématem je, a dovolím si to tady znovu a naposledy zmínit, tak je nahlížení a přístup do zdravotnické dokumentace, kde jsou zvlášť citlivé údaje, kdy dochází vlastně k prolomení do zdravotnické dokumentace nezdravotnickými pracovníky. Teď máme ošetřeno v jediném zákoně o zdravotních službách, kdo a za jakých podmínek může mít přístup ke zvlášť citlivým údajům, jakým nepochybně zdravotní stav je. Když jsem se tady na to ptala, tak zase jsem nedostala odpověď, za jakým účelem to má být, jaké informace pečovatel potřebuje. Protože jak už jsem tady zmiňovala, tak jsou to pracovníci, kteří mají různé vzdělání, mají třeba základní školu plus akreditovaný kurz nebo mají učiliště plus akreditovaný kurz, v každém případě jsou různých profesí. Co jsem já zažila, tak jsou to třeba prodavačky, kadeřnice, kuchařky a tak dále. Dělají velmi záslužnou péči, to v každém případě je třeba jim poděkovat, že v těch sociálních službách pracují a vykonávají těžkou práci. Ale nicméně je potřeba nastavit nějaká pravidla. Protože tak jak jsem mluvila třeba jenom s některými, třeba i řediteli, tak oni se vlastně těší, že ti pečovatelé budou mít přístup do sesterské, minimálně do sesterské dokumentace. Ale ona je představa, že vlastně ta sesterská dokumentace obsahuje totéž, co vlastně ta pečovatelská dokumentace, ale ta k tomu skutečně není.
To znamená, že tady bych se chtěla znovu zeptat, za jakým účelem, protože to vyžaduje i směrnice o GDPR, za jakým účelem má být vstup do zdravotnické dokumentace. Znovu podotýkám, že jsou to zvláště citlivé údaje. A samozřejmě by bylo velmi nežádoucí, aby docházelo ke zneužívání těchto údajů. A mělo by (to) být skutečně jasně definováno, protože pokud je to v nemocnici, tak ani zdravotníci nemůžou a nemají přístup ke všem zdravotnickým údajům, nemůžou do operačních protokolů, nemůžou do psychiatrických záznamů, nemůžou se dívat k jakémukoliv pacientovi, který ve zdravotnickém zařízení leží.
A v případě pobytových zařízení, tak tam máte jistotu, že máte například deset sester, o kterých víte, že mají přístup za nějakých pravidel do zdravotnické dokumentace, a teď k tomu přibyde dalších čtyřicet pečovatelů. Víme, že ta fluktuace leckde je vyšší. To znamená, jakým způsobem toto ošetříte. A samozřejmě to riziko úniku dat se prohlubuje. A toto je opravdu velmi citlivé. A je třeba i to, že se ve zdravotnických zařízeních podepisuje souhlas, že i třeba studenti, kteří se připravují na budoucí povolání, tak s tím musí pacient dát souhlas, že mají přístup do zdravotnické dokumentace a podobně, čili ta pravidla jsou přísná.
Tady najednou v zákoně o sociálních službách tak dáme jediný § 100, kde vlastně dáváme přístup do zvlášť citlivých údajů, aniž by k tomu byly nějaké teze vyhlášky, za jakým účelem, k jakým datům a podobně.
Čili to já považuju za velmi závažné a nepřijatelné, jakým způsobem to bylo předloženo. Protože i vy, pane ministře, se můžete setkat s tím, že potom si můžete o sobě přečíst různé věci v rámci titulku, co se týče vašeho zdravotního stavu nebo vaší rodiny. A to je samozřejmě velmi nepříjemné. Protože zdravotníci jsou velmi cepovaní od prvního ročníku svého studia, jak mají přistupovat ke zdravotním údajům a ke zdravotnické dokumentaci. A já jsem za to velmi ráda, protože bych si o sobě skutečně nerada četla někde v novinách, jaké mám anamnestické údaje a jaké mám zdravotní problémy. Takže to je za mě asi vše a budu se těšit na odpovědi. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo dvě faktické poznámky. V tuto chvíli paní poslankyně Věra Adámková a po ní pan poslanec Vladimír Zlínský. Prosím, paní poslankyně, vaše dvě minuty.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já jsem chtěla pro vysvětlení a větší pochopení té problematiky, kterou opravdu... Znovu říkám, je škoda, že jsme (se) nemohli v závěrečné fázi tedy s tím nějak poprat jinak.
Podávání léků, to, co se vám doma zdá velmi jednoduché, tak samozřejmě pomoc rodiny je jasná, ovšem ono tomu tak není. Příkladně praktická sestra, to znamená sestra, která má maturitu, tak určitě o tom něco ví, zná něco o chorobách, tak ona třeba nemůže podávat injekční formu léčby. To znamená, že když to vezmeme na ty tablety, je to velmi závažné. Před některým podáním tablet musí být zkontrolován skutečně zdravotní stav, to znamená tepová frekvence, minimálně třeba krevní tlak a podobně. Něco jiného (je) to měřit doma, na zahradě, u kamarádů - to ať si každý dělá, co chce, to (je) samozřejmě jeho svaté právo - něco jiného je to s celým dopadem na zdravotní stav toho člověka. To je za prvé, že opravdu to není jednoduché. Není to jenom tak, (že) mu něco řekneme. A musí to být také se zodpovědností. Ne, že tomu člověku dáme kompetence, ale on tam musí mít zodpovědnost, protože samozřejmě může dojít potom k poškození pacienta.
A za druhé, tak jak čteme ten zákon, že tedy skutečně by se tyto některé věci zásadní hradily vlastně ze zdravotního pojištění. Tak já jsem včera dávala velký pozor, ale prosím, asi mi to uniklo. Vy to asi budete vědět z hlavy. A prosím o tu odpověď, o kolik je tedy navýšení ve státním rozpočtu pro tyto pacienty? Vy je máte spočítané, o kolik to je? A prosím o číslo, které tam tedy zaznělo, protože musíme vědět, s čím počítáme. Vy podáváte zákon koncem roku, a upozorňuji, že zdravotně pojistné plány pojišťoven již jsou nejspíše spočítány s nějakým výhledem, tak prosím o to, jak pojišťovny zajistí, aby toto bylo tedy placeno, jestliže vám tento zákon projde. Já to tam nevidím a vidím to jako velký problém. Ale možná to spočítáno je, ale neřekli jste to. Tak prosím o odpověď, zdravotně pojistný plán... (Poznámka poslance Kaňkovského.)
Prosím, nebudeme na sebe, pane primáři, pokřikovat.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, já prosím, abychom nepokřikovali, ale už čas uplynul vaší faktické poznámky. Můžete se přihlásit klidně znovu, protože v tuto chvíli dáváme prostor dvouminutový panu poslanci Zlínskému. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Vladimír Zlínský: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, já se omlouvám, nebudu reagovat na paní poslankyni Mádlovou, ale s určitým zpožděním na paní poslankyni Dražilovou. Vaším prostřednictvím bych jí chtěl poděkovat, že tady zvedla tu problematiku zvyšující se nevůle mladých lidí míti děti, protože je to téma, které se dotýká i mě a které mě zajímá. A ona tady taky zmínila to, že pokud bychom diskutovali o příčinách, které to způsobují, že bychom se tady o tom dlouho bavili, že by to dlouho trvalo. A já bych chtěl vyzvat právě, abychom se o tom začali bavit, protože si myslím, že ten pokles plodnosti, porodnosti a vymírání nejenom naší populace, ale vymírání populace ve všech vyspělých zemích, začne nabírat na velkém významu. A my právě bychom měli analyzovat ty příčiny, proč k tomu dochází, jestli jsou to pouze příčiny ekonomické, sociologické, psychologické nebo biologické, protože z té analýzy vlastně by měl vycházet ten způsob řešení. A bylo tady několikrát řečeno, když jsme se tady bavili ohledně toho poklesu porodnosti a plodnosti, že se to státům vyspělým nedaří nebo že se jim to daří částečně.
Já bych chtěl vyzvat, že právě proto, že se jim to nedaří, že bychom se nad tím měli zamyslet a pokusit se najít ty cesty, které úspěšné budou. Protože pokud se nám to nepodaří, tak to bude mít nesmírný negativní impakt na blízkou budoucnost a hlavně na ty mladé lidi, kteří odmítají ty děti mít, protože si pod sebou podřezávají větev. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji za dodržení času. V tuto chvíli je s faktickou poznámkou pan zpravodaj Vít Kaňkovský. Prosím.
Poslanec Vít Kaňkovský: Ještě jednou dobré odpoledne. Předně se chci paní profesorce Věře Adámkové omluvit, nechtěl jsem pokřikovat, chtěl jsem jenom rychle sdělit věcnou informaci, takže se velmi omlouvám, nemá se to dít.
Ale fakticky nelze z rozpočtových pravidel do rozpočtu na další kalendářní rok vzít věc, která ještě není legislativně schválena, to bohužel možné není. Navíc u tohoto zákona, protože došlo k určité prodlevě, je již jasné, že nebude účinnost od 1. 1. 2025. Tolik jenom na upřesnění. Ale samozřejmě nějaké rozpočtové výhledy tady budou, ale to je potřeba se potom ptát samozřejmě jednak zdravotních pojišťoven a pana ministra Válka. ***