Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(12.40 hodin)
(pokračuje Ivana Mádlová)

To znamená, že vlastně by se snížila platba toho klienta, který teďko platí v tom pobytovém zařízení, ale větší část té úhrady by se přenesla na bedra zdravotních pojišťoven, protože je to vlastně zdravotně sociální služba, a má se tedy hradit z veřejného zdravotního pojištění. To znamená chtěla jsem se zeptat, jestli je to takto opravdu míněno, protože vlastně na těchto lůžkách odpadá ta odbornost 913, o které jste mluvil, že to jsou sestry, které poskytují určité výkony, které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Čili to v tomto případě nebude a ta ošetřovatelská péče a jiná zdravotní služba tak bude hrazena z veřejného zdravotního pojištění. To znamená, že opravdu větší díl by šel, by se přesunul z úhrad veřejného zdravotního pojištění.

A v souvislosti s tím jsem se chtěla zeptat, nevím kterého z ministrů, jestli jste opravdu jednali se zdravotními pojišťovnami, jak to vypadá se sítí lůžek, protože pokud by mělo dojít k nějakému většímu čerpání na tuto zdravotně-sociální službu, tak pak to samozřejmě může mít dopad i do hospodaření a do výdajů zdravotních pojišťoven, což bychom samozřejmě nechtěli, protože už teď ta situace je napjatá. Jak říká sám pan ředitel kabátek, tak se nedaří úplně restrukturalizace akutní péče tak, jak by si třeba představovali, přeměna na jednodenní chirurgii a tak podobně. To znamená už hlásí, že v příštím roce může dojít k nějakým problémům většího deficitu. To samé jsou ostatní zdravotní pojišťovny a bylo by samozřejmě velkou chybou, kdyby se v důsledku toho měly nějakým způsobem dál vlastně zmenšovat výdaje péče třeba na centrové léky a podobně. Takže zajímalo by mě, jakým způsobem toto bude financováno, protože musí být nějaká síť, jestli počítáte, že to bude nějakým způsobem po krajích. A jestli by se opravdu mohli teda vyloučit, že to nebude mít velký zásek do výdajů z veřejného zdravotního pojištění čili ze zdravotních pojišťoven, protože ten ošetřovací den má nějaká svoje pravidla a to, co si platili teď klienti v pobytových službách, tak by vlastně šlo z veřejného zdravotního pojištění. Takže to je jedna věc, na to financování a na síť těchto lůžek, kolik peněz je na to vyčleněno, kolik lůžek asi pokryjí tedy ty evropské peníze.

Potom druhým tématem, o kterém jsme tady mluvili minule, tak to byly ty zdravotní výkony, kdy jsme se snažili nějakým způsobem vás požádat o to, jestli byste nám mohl sdělit, o jaké zdravotní výkony se jedná. V podstatě jste řekl to, že tím, že nejsou zdravotní sestry, tak by třeba léky mohli podávat pečovatelé, což samozřejmě my úplně nerozporujeme, ale nezaznělo tady, jakým způsobem si to vlastně konkrétně představujete, protože jste to podal jako pozměňovací návrh ve druhém čtení a neprošlo to zdravotním výborem. To je i to, na co tady upozorňovala moje ctěná kolegyně, paní profesorka Adámková, kde jsme mohli k tomu nějakým způsobem diskutovat v odborné rovině a upozornit třeba na některé věci a i zkušenosti s tím. Protože dovolím si podotknout, že léky nejsou čokoládové lentilky, byť jsou také barevné, ale že mají nějaká svoje pravidla. Vy jste se odkazoval i na zahraničí. Ano, to je pravda, že v zahraničí tuto službu poskytují i pracovníci v přímé péči, ale jsou tam opravdu na to přísná pravidla a vy jste vlastně nebyl schopen nám tady říct alespoň základní pravidla, jakým způsobem to bude vlastně probíhat, jak si to představujete, protože samozřejmě my zdravotníci víme, jaká všechna rizika to přináší a co je potřeba udělat všechno pro to, abyste pracovníkem v sociálních službách, to znamená nezdravotníkem, zajistil bezpečnou péči.

A v tom zahraničí je to tak, že jsou třeba, když si vezmu třeba Spojené státy, tak tam jsou určitě certifikováni tito pracovníci v přímé péči, musí si po dvou letech obnovovat tuto licenci, že léky mohou podat, jsou tam přísná pravidla, která vlastně zaručují, že podávání léků bude bezpečné, mají tam i jasný postup, pokud jsou to silná analgetika, pokud jsou to opiáty, pokud jsou to jiné výkony, tak co všecko pro to musí udělat. Toto jste tady bohužel nezmínil, proto to tady zmiňuji znovu, jestli už máte nějakou konkrétnější představu, jak to bude probíhat. A nemyslím si, že to bude tak růžové, že říkáte, že to bude na dobrovolné bázi. Takhle si myslím, že to fungovat určitě nebude. Jinak v zahraničí třeba uvedu i příklad toho, že například tyto léky kromě toho, že mají certifikáty, mají opravdu velmi důsledné kurzy od přípravy přes bezpečné podání, přes likvidaci, skladování léků. A za další chci upozornit i na to, že v České republice se podávají léky podle obchodních názvů, v anglosaských zemích je podávají podle generických názvů. To znamená, že ten pečovatel se může setkat s tím, že sice bude mít lék se stejnou účinností, ale nicméně bude mít jiný obchodní název, takže tam může dojít i k problémům při přípravě a podávání toho léku. Takže těch situací, kdy může být narušena bezpečnost podávání léků - já se zmiňuju o tom podávání léků, protože jiné výkony jste tady vlastně nezmínil, takže jenom upozorňuji i na ty výkony. Jedná se i o aplikaci, jestli povolíte aplikaci subkutánních injekcí nebo intramuskulárních injekcí a podobně. Takže to jsou velmi závažné věci, o kterých je potřeba mluvit, a je velká škoda, že jsme neměli možnost o tom třeba diskutovat na zdravotním výboru a podělit se třeba se svými zkušenostmi ze zahraničí.

Jinak se také operoval s tím, že důvod, proč by měli podávat léky pečovatelé, tak je ten, že nejsou sestry. Já chci upozornit, že v těch anglosaských zemích mají ale na telefonu 24 hodin denně určitě registrovanou všeobecnou sestru, protože před podáním léků, zvláště některých, musí být zkontrolován zdravotní stav a udělat jednoduché třeba dvě, tři otázky, aby se zjistilo, jestli ten lék je možné podat, anebo jestli je potřeba se poradit se zdravotnickým pracovníkem.

V souvislosti s těmi zdravotními výkony jsem se chtěla zeptat na jejich financování, jakým způsobem máte promyšleno to, jestli budou nějakým způsobem kalkulovány vlastně v ceníku sociálních služeb, protože tady bych chtěla jenom upozornit na to, že zdravotní péče je bezplatná podle Listiny základních práv a svobod a podle zákona o veřejném zdravotním pojištění, kam nepochybně patří i tento výkon. To znamená, že v sociálních službách je nějaký ceník, který je daný, s maximální úhradou. A jakým způsobem teda máte představu, že toto bude? Pravděpodobně to bude teda součástí té služby, ale nicméně asi by mělo být někde deklarováno, že podávání léků je tedy zdarma, že nebude možné vybírat peníze, anebo pokud jste se třeba s právníky na zdravotnické právo domluvili jinak, že lze tuto zdravotní péči zpoplatnit, tak bych poprosila i o tuto informaci, protože jinak v zákoně je napsáno, že v podstatě brát si přímou platbu od pacienta, v tomto případě i klienta, tak je vlastně nemožné. A vlastně se tomu věnoval i pan ministr Válek, této záležitosti. Takže to je další dotaz, jakým způsobem to bude ošetřeno se zdravotními výkony, protože pak to znamená, že vlastně musíte tu hodinu, za kterou ten klient platí, musíte prodloužit o to podávání léků, ale neměli byste za to vybírat další finanční prostředky díky tomu, že je garantovaná bezplatná zdravotní péče. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP