Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(13.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. Paní poslankyně Věra Adámková je další a připraví se paní poslankyně Ivana Mádlová. Prosím.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo. Samozřejmě jsem také řekla, bude-li přijat, ale v každém případě se blíží rok příští a určitě se s tím musí počítat. Upozorňuji na to, že pojišťovny na to nejsou připraveny, nebylo s nimi dle jejich sdělení diskutováno. Takže je tam poměrně velký problém, jak to tedy chcete naplnit.

Pak bych chtěla říci, že tady bych očekávala v tom zákoně, že významným způsobem podpoříte terénní sesterskou péči. Já jsem to tam opět úplně nenašla, protože to je klíčové v tom případě. Tady se na to tedy podle mě buď nějak nemyslelo, nebo se to nestihlo komunikovat. Je to škoda.

Co se týče zdravotní dokumentace, jenom pro kolegy, kteří - samozřejmě ne každý musí vědět, kdo může nahlížet do zdravotní dokumentace - tak prosím vás, to je opravdu jasně vymezeno, vyjmenováno. Ne každý, kdo pracuje v nemocnici, někam může naběhnout. Je to i z důvodu toho, že opravdu je to velmi citlivé, dá se velmi rychle zneužít některých údajů, které by byly možné. Jenom pro úplnost chci upozornit, že třeba můj vlastní pacient, o kterého se starám a kterého posílám posléze na lůžko, tak musím tam zavolat eventuálně o některé informace, protože se do jeho systému, jakmile je na lůžku, nedostanu, přestože se o něj starám deset let předtím a doufám, že třeba asi třicet let poté. Takže to opravdu není jednoduché.

Co se týče sociálních služeb, opět říkám, že ta práce je velmi důležitá, velmi potřebná, velmi těžká. To všechno víme, o tom asi sporu není. Ale nečiňme si iluze, opravdu by se to dalo lehce zneužít, protože ta fluktuace je velká. Někteří lidé to mají tak jakoby brigádní činnost, přivýdělek a podobně a není úplně jednoduché pustit je do této dokumentace. Navíc ani v jejich pozici nevidím důvodů proč. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. V tuto chvíli paní poslankyně Ivana Mádlová se svou faktickou poznámkou, poté pan poslanec Jiří Mašek. Prosím.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za slovo. Já bych možná ještě reagovala i na pana doktora Kaňkovského, vaším prostřednictvím, co se týče rozpočtu. Nicméně nová úhradová vyhláška s tím počítá, protože je tam ten nový ošetřovací den, o kterém jsem mluvila. To znamená, že v té úhradové vyhlášce se počítá s tím, že se budou tato lůžka financovat. Už jsou tam i konkrétní částky, které nejsou úplně nízké. Co mě tedy překvapilo, že tam je i personální zabezpečení v té úhradové vyhlášce, kdy je tam třeba uvedená sestra, specialistka na hojení ran, ale tato specializace neexistuje. Takže to je pro mě další záhada, jestli mi na to dokážete odpovědět.

Pak je tam nutriční terapeut a psycholog ve zdravotnictví, kteří nejsou, a úplně mi tam chybí fyzioterapeut. Takže to si bude ten klient platit sám, mimo tedy ten paušál a ošetřovací den? To znamená, že se s tím určitě počítalo, že se čerpat bude. Nicméně opravdu naše obava je taková, jakým způsobem to bylo projednáno se zdravotními pojišťovnami, protože se musel dodržet teď z hlediska pokynu vlády objem financí, který byl vyčleněn na úhradovou vyhlášku, ale mezitím se zvedly úhrady ambulantním specialistům, praktickým lékařům a vždycky je to na úkor něčeho. To znamená, že skutečně, aby to nebylo na úkor centrové léčby u těžce nemocných, anebo aby to nebylo na úkor jiných výkonů, kdy se nám zase prodlouží čekací doby na operace a podobně. Takže prosíme o odpověď.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. Jiří Mašek je přihlášený jako další s faktickou poznámkou. Pane poslanče, vaše dvě minuty, prosím.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, bavíme se tady o zdravotně-sociálním pomezí. Je to strašně důležitá oblast a je potřeba ji řešit. Já tady vyjadřuji překvapení nad tím, že jsme to nedostali do výboru pro zdravotnictví, protože teď ta diskuse je o zdravotnické části. Je to o zdravotnické dokumentaci, o podávání léků. Je to prostě problém, kdy samozřejmě vidím, že je to nevydiskutované, že tady ty otázky zaznívají pořád dokola od mých kolegyň, které se zabývají zdravotnictvím, ať nelékaři nebo lékaři, zdravotnickou péčí a jejím poskytováním, a v těch sociálních ústavech to prostě problém bude.

Dalším problémem je, že na to nejsou připraveny zdravotní pojišťovny. Ty pojišťovny už dnes některé... Dokonce ředitel té nejvýznamnější hovoří o tom, že pokud se něco zásadně nezmění, tak očekává náraz do zdi už v roce 2027. Pojišťovny se propadají už dnes a tady je budeme zatěžovat dalšími náklady.

Kdyby to nebylo vázáno na financování z Plánu národní obnovy, kde je na to poměrně dost finančních prostředků, tak bych v tuto chvíli navrhoval vrácení do druhého čtení a další prodiskutování, ale vzhledem k tomu, že tam ty peníze na to připravené jsou, tak to v tuto chvíli neudělám. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. My jsme se vystřídali při řízení schůze, aby mohl vystoupit pan místopředseda Juchelka, nicméně ještě s faktickou poznámkou vystoupí pan zpravodaj, prosím.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Já se velmi omlouvám. Ještě jednou ke kolegům z opozice, prostřednictvím paní předsedající. Zdravotní výbor projednal tento tisk na své 37. schůzi 19. června tohoto roku. Nepřijal usnesení, je o tom záznam. Po druhém čtení už nemůžou být dva garanční výbory, to jednací řád neumožňuje, ale zdravotní výbor se mohl tím znovu zabývat. Pokud si vzpomínám, nevznesl nikdo tento požadavek, že by se tím zdravotní výbor chtěl zabývat. Je pravda, že na nějakém jednání jsem nebyl - jsem také člen zdravotního výboru - ale to legitimní právo zdravotního výboru po druhém čtení se tím zabývat, byť už jenom diskusí a případně přijetím nějakého zápisu, tady bylo. Nevím o tom, že někdo z členů zdravotního výboru tento požadavek vznesl.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Bohužel musím zastavit pana místopředsedu, neboť... staženo. Takže pan místopředseda Aleš Juchelka, prosím.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. Já budu jenom velmi stručný, protože bych chtěl, aby to bylo hlasováno ještě během dnešního dne. Já vám tedy pozměňovací návrh, který vznikl zespodu od sociálněprávní ochrany dětí, který jsem přijal za svůj, poněvadž se nám blíží konec roku. Jako minulý rok narážíme v tuto chvíli opět i v tomto roce na nedostatek pěstounů v rámci pěstounské péče, a to hlavně tedy těch dlouhodobých, kam bychom umisťovali ohrožené děti. Moc žádám Poslaneckou sněmovnu, aby to nebrala žádným způsobem politicky ani nijak jinak ideologicky a opět mým pozměňovacím návrhem prodloužila činnost dětských domovů do tří let o jeden rok.

Ty kapacity skutečně nejsou. Nejsou ani pro ty, kteří by po 1. 1. 2025 jako ohrožené děti byly odebírány z rodin a musí být někam umisťovány. Kapacity pěstounů jsou rozmístěny různě po celé České republice. My třeba v Moravskoslezském kraji na tom pravděpodobně jsme lépe než v jiných krajích. Nicméně takhle to prostě fungovat nemá, poněvadž u přechodných pěstounů - jedná se hlavně o děti, které jsou třeba nějakým způsobem chronicky nemocné nebo jsou handicapované - tak přechodní pěstouni by prostě jednoduše být neměli. Tedy tento institut pro ně není jako třeba pro velké sourozenecké skupiny. My hledáme hlavně ty pěstouny dlouhodobé.

Není to chyba ani ministerstva, není to chyba ani nás tady v Poslanecké sněmovně, ba bych řekl, že to není ani chyba ani jednotlivých krajských úřadů. Nicméně je potřeba ten systém skutečně dát dohromady tak, aby každé dítě, které se ocitne v ohrožení, mohlo být někam umístěno. V tuto chvíli bohužel tady ty kapacity bychom opět zrušili. Mně jde o to, abychom prodloužili o jeden rok fungování dětských domovů do tří let.

Jenom úplně stručně řeknu, že za rok 2022 bylo odejmuto z péče rodičů v rámci předběžných opatření 2 278 dětí, za rok 2023 to bylo již 4 556 dětí. I přesto, že v tuto chvíli máme v těch zařízeních dětí o mnohem, bych řekl, méně, tak pořád máme jenom 26 dnů do konce roku, abychom je mohli někde umístit. V tuto chvíli všechny tyto ústavy nemají registraci dlouhodobé lůžkové péče a nemají to domluveno ani se zdravotními pojišťovnami. Takže moc žádám tuto Sněmovnu, abychom ještě o rok tady toto prodloužili a opravdu napnuli síly k tomu, abychom měli tady pěstouny převážně ty dlouhodobé. Děkuji moc. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP