Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(19.40 hodin)
(pokračuje Margita Balaštíková)
Pan ministr mi sdělil, že on samozřejmě má poradce z řad Agrární komory, ze Zemědělského svazu a z Asociace soukromého zemědělství. Ale já mu musím říct, že asi je neposlouchá, protože kdyby tak činil a bral vážně jejich připomínky k tomu, jak by měl vypadat rozpočet Ministerstva zemědělství, pak by opravdu nemohl mít proti sobě tu zemědělskou veřejnost postavenu. Má na svém kontě i ústavní žalobu, protože se mu opravdu podařilo zasáhnout střední podniky a udělat velký rozkol mezi tou zemědělskou odbornou částí, kdy on, místo aby se zabýval produkčním zemědělstvím a neřešil velikost těch podniků, tak poukazuje pouze na určitý segment. A já se ptám, zda má ekonomické podklady, jak mu tento segment naplní část do státní pokladny, protože já bych se po tom určitě pídila a jako obhajobu u ministra financí bych pak používala právě ta čísla, která jsem přinesla do státní pokladny a chtěla bych je do toho rezortu vrátit. Takže jestliže on takové podklady nemá, pak to nejjednodušší, co může ministr financí udělat, že mu ten rozpočet seškrtá.
A já jsem panu ministrovi minule přednášela čísla. On samozřejmě ta čísla neakceptoval, snažil se tvrdit, že tomu nerozumím. Já jsem mu na té panelové diskusi nabídla: Pane ministře, vezměte svá čísla, vyzdrojujte si ty zdroje, odkud ta čísla berete, já tak učiním taktéž a za zavřenými dveřmi se prosím nad tím rozpočtem a nad výdaji Ministerstva zemědělství setkejme se svými poradci a ekonomickými poradci, abychom se bavili o stejných číslech, protože vy jednou vezmete čísla ze statistiky, podruhé je vezmete z ÚZEI, a já vám říkám pořád, že vy musíte brát pouze čísla, která podalo Ministerstvo zemědělství formou závěrečného účtu, a tato čísla odevzdali do státní pokladny, na základě kterého byla zanesena u Ministerstva financí. Já vás k tomu vyzývám, protože jinak budu věčným kritikem vašich rozpočtů a věčným kritikem toho, co vy tady říkáte, protože já ty podklady mám. Mám možná stejné doporučovatele, jak by se měl zemědělec chovat, aspoň ten, který chce být ministrem zemědělství. Já je na rozdíl od vás, pane ministře, poslouchám, já vím, jaké mají potřeby. A to, že vy navštěvujete malé farmy, necháte se plácat po ramenou, ale k těm velkým, k těm nejdete, protože byste se mohl setkat opravdu s těmi ekonomickými odborníky, kteří by vám řekli, že to neděláte dobře.
Můj zájem je, aby ten rezort byl vedený dobře. Nikdy mně nešlo o politiku, protože, pane ministře, mě zajímá, aby tady naše zemědělství bylo nadále. My jsme velmi šikovní, jsme krásná země a zemědělci sem patří, protože jsou to hospodáři, kteří pečují opravdu o krajinu.
A neřeším já velké, střední a malé. To vy jste si udělal svoje kategorie. Já nevím, z čeho jste vyšel, protože kategorizace je daná na celém území EU. Vy jste si udělal svoji kategorii, nevím, z čeho jste vyšel, a ani na to nemáte právo. Samozřejmě rozhodne o tom Ústavní soud, zda jste se choval správně, či nikoliv. Já jsem vám řekla, že vám zašlu ustanovení z Evropské komise... (Velký hluk v sále.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Paní kolegyně, já vás přeruším.
Poprosím kolegy a kolegyně, aby přestali v sále diskutovat, i ten hlouček u dveří poprosím, aby se přesunul případně do foyer. Paní místopředsedkyně, děkuju. (Obrací se vpravo.)
Paní poslankyně, pokračujte.
Poslankyně Margita Balaštíková: Že vám vyzdrojuju, kde jsem vzala ta ustanovení, že vy máte sice povinnost implementovat do našeho právního řádu některé požadavky, ale máte implementovat s ohledem na potřeby našeho hospodářství a tak, aby nedocházelo k poškozování žádného segmentu. Tak se má chovat každý ministr, i vy, a nezlobte se na mě, vy se tak nechováte.
Já musím kritizovat tento rozpočet, protože vy jste pro něj neudělal nic. Pro vás spotřebitel rovná se volič a to je jediné, co vás, pane ministře, zajímá. A to je z pohledu rozpočtu Ministerstva zemědělství strašně málo. Nedivte se, že vás ti jednotliví zástupci, které vy všechny máte pod svými křídly, kritizují a kritizují vás, pane ministře, právem. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ANO.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Vaše vystoupení přivolalo jednu faktickou poznámku, pan poslanec Kott. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Josef Kott: Děkuji pěkně za slovo, pane místopředsedo. Já bych chtěl zareagovat na slova paní kolegyně a v podstatě i na to, co tady hovořil pan ministr.
Já se domnívám, že mimoprodukční funkce rybníků a revírů, tak jak jsme připravovali pozměňovací návrh ve vztahu k tomu, o čem se mluví ve vztahu k povodňovým škodám, tak že jsou to záležitosti, na které je Česká republika notifikována, ať už jsou to mimoprodukční funkce rybníků, kde máme notifikaci na 84 milionů, a Ministerstvo zemědělství tam dává 50, tak na mimoprodukční funkce revírů, kde je možnost čerpat až 13 milionů, a ministerstvo tam dává 8. Já jsem se domníval, že tyhlety finanční prostředky, byť jsou malé, tak jsou možné do jisté míry do rozpočtu hned finalizovat. O to víc mě mrzí, že v podstatě doprovodným usnesením zemědělského výboru jsme byli ujištěni, že ty finanční prostředky se v prvním pololetí snad těm uživatelům dostanou a budou je moci využít. Takže já jsem chtěl pouze vysvětlit to, co nás vedlo k tomu, abychom finanční prostředky do toho základního rozpočtu Ministerstva zemědělství dali, protože samozřejmě ty práce, které se plánují dlouhodobě dopředu, tak se dají za půl roku stihnout, ale určitě lépe, když se ti jednotliví žadatelé můžou připravit rok dopředu.
A druhá záležitost, o které tady hovořila kolegyně. Jestliže finanční prostředky jsme vždy byli zvyklí z Lesů České republiky dávat do obnovy lesů, jak státních, tak obecních, tak se domníváme, že ty finanční prostředky by tam měly přijít zpátky. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí paní poslankyně Ochodnická.
Poslankyně Martina Ochodnická: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Vážení členové, členky vlády, kolegyně, kolegové, já bych ráda jménem poslanců předkladatelů Martiny Ochodnické, Zdeňky Němečkové Crkvenjaš, Michaely Šebelové, Toma Philippa, Renáty Zajíčkové, Jana Berkiho, Barbory Urbanové, Marie Jílkové, Josefa Fleka a Lucie Potůčkové stáhla číslo sněmovního dokumentu 5621. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji a nyní vystoupí pan místopředseda Havlíček, který se hlásí do rozpravy.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, vážené dámy nebo vážené poslankyně, vážení poslanci, já už budu mluvit velmi, velmi krátce.
A nevezmu to, pane ministře, nijak konfrontačně teď. Jenom vezměte, prosím, v patrnost ten problém, který tam vzniknul, a pojďme se zkusit pobavit o tom, jak ho vyřešit. Hovořím samozřejmě o těch 20 až 25 miliardách, které chybí na obnovitelné zdroje energie. Já už se nechci vracet k tomu, proč to tak vzniklo, jak se komunikovalo, nekomunikovalo, prostě mléko je rozlité a v tuhle chvíli se pojďme snažit vyřešit ten průšvih, protože víte sám velmi dobře, že těch řešení není zas až tak mnoho, jakým způsobem se s tím dá poradit.
Ano, první, které, věřím, že se shodneme, že není možné aplikovat, je zvýšení cen pro podniky. To je nereálné. A musím korektně uznat i to, že nemíříte tímhletím způsobem nebo touhletou cestou.
Druhá varianta je ta, že se to nějakým způsobem bude řešit s investory do obnovitelných zdrojů, tedy do nových technologií. Já bych před tímhletím chtěl opravdu varovat. Už si s tím, prosím, dále nehrajeme. Víte, jak to bylo velmi náročné, pane ministře, před třemi lety, kdy jsme se společně dokonce pokoušeli to dát celé dohromady. Víte, že v roce 2021 jsme za tím udělali konečně tlustou čáru. Ta tlustá čára znamenala tehdy to, že jsme jim zvýšili solární daň na 10 procent. Znamenalo to, že jsme se definitivně domluvili, jaké bude takzvané obchodní rozpětí, to je to vnitřní výnosové procento. Bylo to po velkých kompromisech, nebylo to jednoduché, každý jsme na to měli průběžně jiné názory. ***