Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(17.40 hodin)
(pokračuje Robert Králíček)
Ano, ten druhý pozměňovací návrh, který se týká BIS, bere peníze z vládní rozpočtové rezervy, ale jak říkám, byla na něm i politická shoda na výboru pro bezpečnost, proto tam prošel. Ale ke komu mám teď hovořit? Mně přijde, že to téma prostě je klíčové, je důležité. A měli bychom prostě ty peníze tam dát. Nemělo by to být tak, že možná je premiér dá, možná je premiér nedá.
Tyto instituce by měly mít ty peníze, my tady investujeme do obrany a je to dobře, já to nezpochybňuji, ale neměli bychom podceňovat i tu vnitřní bezpečnost. Vezměte si, jaké byly protesty policistů kvůli jejich platu. Pak se k nějakému navýšení dobereme, ale i to je sporné. Dává se tam 1 000 korun, do té proměnlivé složky, nedává se to do tarifu. A jak dlouho se o tom hovořilo? Je to jenom proto, že ministr vnitra podle mě ztratil důvěru těch policistů, protože jim slibuje od 10 procent a skončí někde možná na pěti, nemluvě o tom, že některé peníze bude muset vrátit do provozu, takže je to zase sporné. A tyto instituce mají mít na starosti vnitřní bezpečnost! Vezměte si, jak se vyvíjí bezpečnostní situace na Ukrajině, jak se vyvíjí ve světě, my budeme mít vyspělou armádu, ale vnitřní bezpečnost prostě pokulhává.
Proto vás ještě jednou prosím, abyste ty pozměňovací návrhy podpořili, abychom těmto klíčovým institucím dali jistotu, potřebnou jistotu, se kterou mohou celý rok plánovat. Mohou plánovat hlavně provoz, mohou nabírat lidi. A samozřejmě u tajných služeb i další věci, které jsou klíčové pro jejich fungování. Myslím, že nás příští rok čekají opravdu některé důležité okamžiky.
Mrzí mě, opravdu mě mrzí, a nechci opakovat to, co řekl tady Patrik Nacher, ale mrzí mě, že to nemám komu říct, neberu svůj projev jako obstrukční, opravdu jsem chtěl požádat o tu podporu, ale ne sedm poslanců. Nebo dnes, teď už možná osm. Ne, sedm koaličních poslanců a jednoho pana ministra, nebo dva ministry. Myslím, že je to opravdu nedůstojné tomu, o čem tu hovoříme, a jak klíčová bezpečnost nás všech je. Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad ANO.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další v pořadí vystoupí paní poslankyně Margita Balaštíková, připraví se pan poslanec Robert Stržínek. Paní poslankyni nevidím, v tom případě pan poslanec Robert Stržínek vystoupí a připraví se paní poslankyně Jana Berkovcová, potom pan poslanec Lubomír Brož. Máte slovo, prosím.
Poslanec Robert Stržínek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já budu relativně stručný. Nás po projednání a po skončení této rozpravy čeká hlasování, ve kterém to obvykle probíhá tak, že pozměňovací návrhy koalice v drtivé většině projdou a pozměňovací návrhy opozice naopak nikoliv. Málokdy. Málokdy se stane, že některý z nich projde.
My jsme dnes na klubu projednávali všech více než těch 100 pozměňovacích návrhů, ať už ty, které jsou z pera našich poslanců, tak i všechny ostatní, a já bych se osobně zastavil u jednoho z nich. Konkrétně se jedná o pozměňovací návrh s číslem 5641 ctěného kolegy Pavla Staňka, prostřednictvím vás, pane předsedající. Jedná se o přesun v rozpočtu v částce 45 milionů korun, který souvisí s Českou tiskovou kanceláří.
Česká tisková kancelář může své služby totiž poskytovat pouze za úplatu, protože jí to ukládá zákon, a protože nepobírá žádné veřejné prostředky na svou činnost, tak je opravdu odkázána jen a pouze na předplatitele svého zpravodajství. A tento pozměňovací návrh se zabývá tím, že máme v České republice více než 6 000 měst a obcí - a krát 12 měsíců v roce, krát paušál 600 korun, právě to nám dá to číslo 45 milionů, které se v tomto návrhu doporučuje dát k dispozici městům a obcím, které si toto zpravodajství koupí.
My považujeme zpravodajství ČTK za důvěryhodné, za objektivní a myslíme si, že to je rozumná forma podpory této zpravodajské organizace. Ono je to takovým selským rozumem řečeno: chcete-li podpořit automobilku, kupte si její auto, chcete-li podpořit gobelínku, kupte si její gobelín, a pokud chcete podpořit nezávislou českou tiskovou agenturu, kupte si její zpravodajství. Proto chci říct za sebe, a nejenom za sebe, byť patřím k opozičním poslancům, že tento návrh z pera Pavla Staňka z ODS drtivá většina mých kolegů podpoří. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. První faktická poznámka je pana poslance Stanislava Berkovce a potom pan ministr s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Stanislav Berkovec: Děkuji, vážený pane předsedající. Příjemný podvečer, vážené dámy kolegyně, vážení páni kolegové, já bych rád navázal na svého váženého kolegu pana poslance Stržínka. Jednak v tom, že ten pozměňovací návrh, návrh, o kterém mluvil, je určitou podporou obcí. Podporou obcí, které by si nemohly dovolit ten zpravodajský servis, takže to obohatí jaksi jejich život. A já také spoléhám na to, že vlastně zpětnou vazbou dojde k tomu, že začnou komunikovat více s Českou tiskovou kanceláří, a že se obohatí tím pádem i regionální zpravodajství, respektive zpravodajství z regionů.
Jenom pro informaci, Česká tisková kancelář se vždycky o sebe uměla postarat. Byla založena 28. října 1918, potom nově podle nového zákona v roce 1992 a od roku 1996 není financována, nepožaduje žádné prostředky od státu. Vždycky se o sebe postarala, přestože to je veřejnoprávní médium, velmi důvěryhodné. Prodělala nedávno také přestavbu, kterou dokázala sama zafinancovat. A já jsem velmi rád, že v minulém volebním období zcela nepatrně, ale dost zásadně podpořila Sněmovna prostřednictvím tehdejšího volebního výboru, tedy mediálního, také digitalizaci jejího archivu přes Národní knihovnu. Takže já podporuji tento návrh pod heslem Podporujte svého šerifa, tedy ředitele ČTK. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Faktická poznámka pana ministra. Vaše dvě minuty.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: K panu poslanci Stržínkovi nemůžu dát souhlasné stanovisko, tak jak je to napsáno, ty peníze se nedají poslat. Takhle to prostě je. Pokud se shodneme na tom, že stát má kupovat zpravodajství Četky obcím a městům, proč ne, ale nedá se to udělat prostřednictvím tohoto pozměňovacího návrhu. To je stanovisko mé, respektive sekce, že se to nedá udělat. Asi existuje jednodušší cesta než ta, která je navržena, jak je to technicky vyřešeno. My jsme bohužel nebyli požádáni o technickou konzultaci jako Ministerstvo financí před podáním pozměňovacího návrhu. To není povinnost, to nikomu nevyčítám, takže tak, jak je to navrženo, já dám nesouhlasné stanovisko, protože kdybychom ho schválili, tak ty peníze nejsme schopni doručit tam, kam autoři pozměňovacího návrhu si myslí, že by ty peníze mohly doputovat. A není to tak, jak jste říkal, pane poslanče, že si obce mají něco kupovat, tohle je návrh, aby stát to obcím kupoval. Říkám, proč ne, když se na tom shodneme, ale musíme být schopni to zúřadovat, aby to bylo, a jsou určitě jednodušší cesty, jak se to dá vyřešit. Já jsem o tom s Pavlem Staňkem mluvil, on tomu rozumí, takže moje doporučení bude nesouhlas, ne proti tomu obsahu, ale proti té technice.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další řádně přihlášená je paní poslankyně Jana Berkovcová, připraví se pan poslanec Lubomír Brož. Prosím, máte slovo. ***