Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(14.50 hodin)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji a táži se paní poslankyně, zdali bude mít zájem o doplňující dotaz? Prosím.
Poslankyně Taťána Malá: Děkuji za slovo. Pane premiére, mě mrzí, že jste mi úplně neodpověděl. Ale věřím, že tak učiníte ještě po mém doplňujícím dotazu. Opravdu by mě zajímalo, kolik je tam těch zaměstnanců na tom Odboru strategické komunikace. Dále by mě zajímalo, jestli byste mohl uvést seznam agentur nebo firem, které se podílejí na hodnocení práce pana Foltýna a tohoto odboru, a jaká jsou vlastně ta hodnotící kritéria a jak posuzujete tu jejich úspěšnost.
Mám ještě chvilku času, tak si dovolím konstatovat, že mě skutečně velmi mrzí, že jste odtržen od reality a nevnímáte to, jak se cítí občané v České republice. Myslím si, že nejenom ten průzkum SANEPu, ale i krátká debata skutečně mezi normálními lidmi vás přesvědčí o tom, že tady úplně tak všechno v pořádku není a že skutečně lidé se bojí čím dál víc projevovat svoje názory, a to z různých důvodů. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji a pan premiér má zájem o své dvě minuty, aby odpověděl na doplňující dotazy paní poslankyni Taťáně Malé. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Já si myslím, že si občané, se kterými se setkávám já, a není jich málo, nezaslouží, abyste je nazývala nenormálními lidmi. Kdybych chtěl být nezdvořilý nebo nekorektní, tak bych takovouto zkratku vašeho výroku mohl provést.
Samozřejmě, že všichni mluvíme s lidmi, všichni se setkáváme s různými skupinami lidí. Nikdo z nás nepodceňuje to, když se někdo necítí bezpečně. A myslím si, že jeden ze základních úkolů státu je právě bezpečnost zajistit. Na to jsem odpovídal při té předcházející interpelaci. Tam, kde třeba máme místo, kde se občané opravdu cítí rušeni, necítí se bezpečně, je potřeba, abychom použili všechny nástroje, které stát má v souladu s naším právním řádem, a to také děláme. Já jsem vám tady ukázal příklady některých věcí nebo těch klíčových věcí, který dělá relativně nový Odbor strategické komunikace. Já nezpochybňuji to, že jsme trošku hledali, ne úplně na začátku úspěšně, ten správný model a správné lidi, kteří by se strategické komunikaci státu věnovali, takže to trvalo déle, než bych si já sám třeba představoval. A je v tuto chvíli myslím velmi dobře nastaven ten rámec toho. Všichni jsme si ujasnili, co má strategická komunikace státu být, co nemá být. Rozlišil bych ji od úplně jiné otázky, což je boj s dezinformacemi. Někdy se to míchalo v té veřejné debatě, což si myslím, že ublížilo tomu správnému vnímání strategické komunikace.
Na počet zaměstnanců jsem vám také odpověděl, hodnocení zaměstnanců Úřadu vlády také probíhá podle standardních kritérií a jsem přesvědčen, že jsem vám na všechny vaše otázky odpověděl vyčerpávajícím způsobem.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. V tuto chvíli máme před sebou další interpelaci. Tentokráte na téma volebních slibů bude interpelovat pana premiéra pan poslanec Zdeněk Kettner. Prosím.
Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo. Pane premiére, před nějakou dobou jste se nechal slyšet, že vaše vláda míří ke splnění více než 90 procent slibů uvedených v programovém prohlášení vlády z roku 2021. Já si myslím, že jste zbytečně skromný. Myslím, že jste Čechům splnili výrazně více, než jste vůbec slibovali v programovém prohlášení. Když se ohlédnu za třemi lety úřadování vaší vlády, tak vidím téměř třicetiprocentní kumulovanou inflaci, vidím zvýšení daní, které jste rozhodně neslibovali a díky kterým jste vybrali stovky miliard korun navíc, a zároveň rekordní zadlužení, které bude o více než 300 miliard horší, než měla předchozí vláda, ovšem tam to bylo za doby covidu. V programovém prohlášení jste neslibovali, že oberete důchodce a sami si budete chtít přidat 14 procent a až po silném tlaku veřejnosti a s ohledem na blížící se volby se tak trochu jakoby chytíte za nos a najednou je to pouhých 7 procent. Neslibovali jste, že vláda jmenuje vrchního cenzora, který bude část občanů, z jejichž daní je placen, nazývat sviněmi. V programovém prohlášení není nic o tom, že po 35 letech od sametové revoluce opět nastolíte atmosféru, kdy si lidé dávají pozor na to, aby něco neřekli, aby za to nebyli popotahováni médii nebo přímo policií. A mohl bych dlouze pokračovat.
Upřímně, když vidím, co všechno jste již udělali, tak se nemohu nezeptat: Co jste proboha ještě nestihli a na co se ve zbývajícím necelém roce občané mohou v uvozovkách těšit, když si tedy odmyslíme ty německé platy za další volební období? Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji za dodržení času. Pan premiér v tuto chvíli bude odpovídat. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Já myslím, pane poslanče, že vy určitě nejste popotahován médii, ani nikým jiným za to, co řeknete.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Mým prostřednictvím, prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Ne, já jako člen vlády mohu oslovovat poslance přímo. Omlouvám se, ale jsem také poslanec, tak mohl bych i prostřednictvím, ale ztráceli bychom čas u té interpelace.
Určitě nejste popotahován médii, protože také vaše názory možná tolik jako nikoho nezajímají. Já popotahován médií jsem, protože moje názory média zajímají a je to tak dobře. Mně to vůbec nevadí, protože jsme v demokracii, tak to má být a to je správné. Ale nesnažte se tady vytvářet dojem, že to je nějaká cenzura, že se někdo bojí něco říct. Proboha, čtete sociální sítě, díváte se do médií, žijete mezi lidmi? Tak proboha, na co si to tady hrajeme? V téhle zemi může každý říct, co chce a je to tak dobře. A první, kdo to bude hájit, budu já, i když často musím poslouchat kritiku, která prostě třeba není založena na úplném pochopení reality nebo správném vnímání reality. Ale to je v pořádku. Občas to zažívám i tady na interpelacích. Nestěžuji si, jsem bojovník za parlamentní demokracii, mám to rád, baví mě to a doufám, že to je na mně vidět, že mě to baví.
A konkrétně k plnění volebního programu. No, tak v programovém prohlášení vlády, když se na ně dobře podíváte, tak tam najdete 11 hlavních cílů vlády. Je tam spousta dalších dílčích, a já opravdu tvrdím, že 90 procent i přes všechny krize určitě dodržíme. Ale z těch 11 nejzásadnějších plníme všechny.
Stabilizace veřejných financí, pokles deficitu z 5 procent na 2,3 k HDP, jasné plnění tohoto závazku. Orientace na EU a NATO, jasné plnění tohoto závazku, například tím, že dáváme 2 procenta HDP na obranu. Respekt v zahraničí, správné postoje v těch klíčových otázkách. Penzijní reforma, zavázali jsme se k tomu, schváleno Poslaneckou sněmovnou. Věřím, že brzy vstoupí v platnost. Vzdělávání, nové rámcové vzdělávací programy, redukce počtu středoškolských oborů, všeobecná lycea, plus 50 miliard, plus 50 miliard na vzdělávání od nástupu naší vlády, 130 procent průměrné mzdy pro učitele, digitální přijímačky a další, další věci. Podpora svobodného trhu. Ano, naše vláda přišla s tím, že skončí zaklekávání na podnikatele, konec, to je omezování dotací těm, kteří je nepotřebují, těm velkým. Jasnější investiční pobídky, další bod, který z těch klíčových plníme. Životní prostředí. V prohlášení stojí: Budeme hledat realistická řešení, a to vše s vědomím odpovědnosti za prosperitu naší země. Přesně to děláme a ještě to přenášíme na evropskou rovinu a máme úspěchy. Euro 7, výrazné zlepšení, jádro v taxonomii - a tak bych mohl pokračovat. Bydlení. Ano, to je velký problém, ten ještě není vyřešen. Ale za Babišovy vlády se průměrně zahájila stavba 11 000 bytů ročně, za mé vlády 15 000 bytů ročně. Za Babišovy vlády se průměrně každý rok dokončilo 35 000 bytů, za mé vlády 39 000 bytů. Takže i tady plníme programové prohlášení.
Digitalizace. No tak o tom se tady snad nemusí mluvit. Podívejte se do mobilu: občanka v mobilu, on-line přijímačky, důchody a sociální dávky on-line, převod osobního auta on-line, očkovací průkaz v mobilu, aplikace Portál občana se spoustou služeb. Jasně, ne všechno se daří. Komu se všechno daří, tak tomu blahopřeji. Normální člověk to ze života nezná (zná?), občas se něco nepovede. Digitalizace stavebního řízení se nám moc nepovedla, ale v řadě dalších oblastí digitalizace naprosto jednoznačně úspěšná. Věda a výzkum, další priorita, reforma transferu znalostí, rekordní výdaje 43 miliard korun na výzkum, vývoj, investice, zvýšení institucionálního financování 58 procent. ***