Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(14.40 hodin)
Poslanec Tomio Okamura: Tak potvrdilo se mi, že žádné řešení nemáte a vaše řešení je pořád dokola posílat po celé republice policii. Statistiky Ministerstva vnitra o zhoršující se kriminalitě cizinců jsem vám přečetl. Můj názor je ten, že pakliže tito Ukrajinci v bojeschopném věku, kteří tady jsou - to jsou vlastně dezertéři, protože podle ukrajinských zákonů mají bojovat na frontě, tak by měli kdyžtak se vybíjet tam a nikoliv bojovat v pražských ulicích. Ale mám ještě jeden dotaz. A jinak, co se týče policie - titulky: odchody policistů, je jich málo, slíbili jste jim nárůst platů o 10 procent, nesplnili jste. To je vaše destrukce policie a bezpečnostní situace. Ale mám ještě jeden dotaz: proč pořád lžete, že Ukrajinci, které jste sem v rámci migrační vlny přijali, přinesli do pokladny 5,7 miliardy korun, tedy více, než bylo vyplaceno. Realita je přece jiná. Ukrajincům vaše vláda vyplatila na sociálních dávkách a ubytování 52 miliard, celkově 122 miliard. Proč lžete? (Předsedající: Čas.) Proč lžete? A na jakých analýzách tato čísla se zakládají? (Předsedající: Čas, pane předsedo.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: V tuto chvíli vám pan předseda vlády má zájem odpovědět, předpokládám. A prosím, naše dvě minuty.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Já myslím, že to, že policie pracuje, chrání občany, je v ulicích, že to je správné a že taková situace má být. Žádná destabilizace policie tady není, když se podíváme na statistiku trestných činů a srovnáme ji třeba za uplynulé dva roky, tak zjistíme, že tady je pokles trestných činů. Můžeme to rozebírat u těch jednotlivých oblastí: majetková, násilná a jiná trestná činnost. I u té násilné trestné činnosti zaznamenáváme meziroční pokles a největší pokles, a to je zajímavé, největší meziroční pokles násilné kriminality byl zaznamenán právě v Praze. Tak to jenom k těm číslům, které jste tady, pane předsedo, uváděl, abychom nevytvářeli ve veřejnosti falešný dojem, že - doufám, že to není váš úmysl - že naše země se proměňuje v nějakou nebezpečnou nebo něco podobného. Není to pravda, není to pravda ani v Praze, jak jasně dokládají čísla, které si každý může ověřit. Naopak patříme mezi nejbezpečnější země, a to je důležité.
Nevím, proč pořád tak útočíte na Ukrajince. Čísla, která uvádíme my, to znamená, že v současné době je situace taková, že ukrajinští uprchlíci odvádějí do státního rozpočtu výrazně více peněz, než kolik představuje pomoc našeho státu Ukrajincům. Ta čísla jsou jasná a jsou pravdivá. Vy jste něco ukazoval, já tady mohu ukázat zcela jednoznačnou tabulku - model celkové bilance, kde samozřejmě od té původní situace, kdy jsme museli hodně pomáhat ukrajinským uprchlíkům - bylo to tak správné - tak tady je vidět, jak se postupně ten trend mění a jak do státního rozpočtu Ukrajinci přinášejí více peněz - díky tomu, že jsou zaměstnaní, že jsme zvládli tu integraci - než kolik jim poskytujeme. Omlouvám se za překročení času.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji. S další interpelací vystoupí paní poslankyně Taťána Malá, která byla vylosována na druhém místě, po ní se připraví pan poslanec Zdeněk Kettner. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Taťána Malá: Hezké odpoledne, děkuji za slovo, pane předsedající. Pane premiére, jenom navážu na tu vaši předchozí interpelaci a dovolím si konstatovat, že pocit bezpečí je něco jiného než statistika, ale když už jsme u těch čísel, tak podle nového výzkumu společnosti SANEP se 57 procent lidí domnívá, že se do České republiky pod vaší vládou vrací cenzura a je omezována svoboda slova. Podle mého názoru je to dost vysoké číslo a nepochybně to souvisí i s osobou Otakara Foltýna, kterému jste svěřil na Úřadu vlády funkci vedoucího strategické komunikace. A samozřejmě i z tohoto pohledu za jeho kroky vede ta odpovědnost plně na vás. A mě by zajímalo v této souvislosti především, jakým exaktním způsobem vyhodnocujete efektivitu jeho práce, jaká konkrétní kritéria sledujete, měříte v souvislosti s tou jeho pracovní činností a jak v průběhu té práce změnila? Zároveň bych velmi ráda věděla, kolik lidí je v tom jeho týmu a zda bude někdy dostupný seznam lidí, kteří v současné době - ať už na hlavní pracovní poměr, nebo jinou formou - s ním spolupracují s ohledem na to, že jsou placeni z veřejných peněz, tak bych tento postup považovala za správný. Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za otázku. A pan premiér určitě odpoví. Na odpověď máte pět minut, pane premiére. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Děkuji. Já bych reagoval na tu interpelaci nejprve tím, že si musíme srovnat hodnotu různých údajů a čísel. A je potřeba toto opakovat, protože někteří politici a bohužel i někdy komentátoři se snaží trošku míchat hrušky s jablkama. Když já tady uvádím policejní statistiky a uvádím ověřená čísla, která vycházejí z reality, tak ta čísla mají jinou hodnotu než různé průzkumy, které - v závislosti na kvalitě metody, s kterou pracuji, vzorku, reprezentativnosti vzorku, způsobu vyhodnocení a tak dál - přinášejí nějaká čísla do veřejného prostoru a myslím, že ještě hodně záleží na tom, která agentura to dělá, proč to dělá a co tím sleduje. Takže průzkumy nejsou nic, na čem bychom mohli stavět, zato tvrdá data a čísla, to opravdu něco skutečně vyjadřuje a s tím skutečně můžeme pracovat. A tak to dělá každý nejenom seriózní politik, ale každý manažer, který chce něčeho rozumného dosáhnout. Tolik k číslům a průzkumům.
Co se týká strategické komunikace. No, tak strategická komunikace není nic, co bychom si vymysleli v České republice. Nevím, kdo má jaký pocit cenzury, ale možná ho má, protože vytváříte ve veřejnosti dojem, že tady nějaká cenzura existuje, ale pokud někdo má pocit cenzury, tak ať se na mě obrátí, řekne mně, kde stát něco cenzuroval. Já jsem přesvědčen, že nic takového nikdo nenajde, a pokud to někdo najde, tak to jistě napravíme. Je to nesmysl, odmítám tato tvrzení, žádná cenzura v České republice neexistuje. Jsem na to hrdý a byl bych první, kdo by s ní bojoval, jako jsem s ní bojoval před rokem 1989. Tolik k cenzuře.
A teď k té strategické komunikaci. Strategická komunikace je věc, kterou používá celá řada zemí. Na rozdíl od České republiky se jí věnuje velké množství lidí a je na ní dáváno velké množství peněz. Což náš příklad není. Tím příkladem, takovým nejvzornějším je Velká Británie a samozřejmě strategická komunikace se používá v řadě jiných zemí. Je důležitá v krizových situacích. Kdyby existovala i za minulé vlády, tak bychom jistě měli lepší informace o covidu a neměli by občané tak chaotické informace, jaké dostávali. Je to věc, která vyžaduje synchronizaci aktivit jednotlivých státních subjektů tak, aby potom občané dostávali v koherentní podobě a aby byly tady naplňovány strategické cíle státu. Mimochodem i za předcházející vlády bychom našli dokumenty, které o strategické komunikaci mluví. Základem strategické komunikace, a to je i to jedno z kritérií, je Ústava České republiky. A na tu skládají slib samozřejmě všichni, včetně nás, a ta je základnou pro - základní hodnotovým rámcem, ze kterého jakákoliv strategická komunikace vychází. Strategická komunikace není strategickou komunikaci vlády nebo politických stran, které tvoří vládu, ale je strategickou komunikaci státu a jejím cílem je občany spojovat, komunikovat pozitivní hodnoty, a to je i cílem odboru strategické komunikace státu, který máme na Úřadu vlády. Když se podíváte na kampaně, které ten úřad uskutečňuje - nebo ten odbor uskutečňuje, tak jsou to kampaně jako Můj 68 - kampaň k výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy naší země, kampaň Moje vlajka v souvislosti s vznikem Československa, kampaň, která se týká povodňové obnovy a podobně. To jsou, myslím příklady kampaní, které ukazují, že to je opravdu ve prospěch státu v souladu s ústavou a že jsou to kampaně zaměřené na posilování základních hodnot, na kterých naše společnost stojí. Abych vám nezůstal dlužen i tu personální stránku nebo tu část vaší otázky, která se týkala personálií, v současné době má odbor 15 zaměstnanců, ale to není 15 úvazků, některá ta systemizovaná místa jsou rozdělena na poloviční úvazky, 4 zaměstnanci jsou na vedlejší pracovní poměr (Předsedající: Čas.) a jsou odměňováni podle platných platových tabulek. ***