Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(10.10 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)

(Mně) tady ještě chybí samozřejmě, jakým způsobem byla v té interpelaci vypočítána energetická daň - u daně z příjmu fyzických osob, tam si to dokážeme samozřejmě představit, ale kdybyste tady ještě mohl konkrétněji určit u některé tady z těchto položek příjmů, které jsou v té interpelaci uvedeny, právě vzorec nebo počet lidí, na základě čeho se to vypočítává, tak bych byl moc rád.

Jinak, jak říkám, znovu, naše podpora pro uprchlíky bude pokračovat, nezpochybňujeme ji, naopak i z hlediska ekonomiky jsou velkým přínosem samozřejmě pro nás, nicméně někdy mám pocit, že ta čísla vládou, právě z hlediska toho, aby vypadala, jak strašně jako rychle pomáhá, nejsou dostatečně vysvětlována a může to vést k tomu, že vláda to prostě všechno nějakým způsobem lakuje narůžovo, místo, aby nám řekla konkrétní data, konkrétní věci, protože všude v médiích se dočítáme jenom, jaké tam jsou plusy u toho, ale nevíme, z čeho to vypočítáno je, z jakého počtu lidí, nevíme vůbec ten vzoreček.

A pozor ještě na jednu věc, kterou tady pan ministr říkal na úvod. Ono to samozřejmě s sebou nese i celou řadu problémů, které v nákladech my nemáme. Já jsem je tady včera uváděl - například to, kdy vám volá cizinecká policie, která má v jednom bytě 30 přihlášených ukrajinských uprchlíků, kteří tam nebydlí, kteří odjeli zpátky na Ukrajinu, ale pobírají z českého sociálního systému podpory a tak dále. K tomu všemu je samozřejmě potřeba asi diskuse více rezortů, nejenom mezi námi, ale k tomu i ministr vnitra může samozřejmě něco říct, protože to je v jeho rezortu, takže neříkejme jenom kladné věci, protože to potom skutečně vypadá tak, že vláda se snaží informovat veřejnost jenom o tom, jak je to jako všechno super.

Takže děkuji moc a poprosím alespoň o rozpad jedné, dvou položek, z kolika lidí to počítáte, jak to počítáte a tak dále - protože pokud my rozpadneme číslo, které tady uvádíte, okolo 30 miliard za roky 2022 a 2023, tak k tomu i do té trojčlenky klasicky (se musí) říct B a C. Děkuji. (Ministr Jurečka jde kolem pultíku k lavicím ministerským.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Musím zastavit pana ministra, (Ministr Jurečka mimo mikrofon: Já nikam nejdu.) protože nejdřív budou faktické, a sice Milan Feranec, Jiří Mašek, Ivana Mádlová a poté Marian Jurečka. Toto je pořadí faktických. A já poprosím o první vystoupení, reakce na průběh debaty.

 

Poslanec Milan Feranec: Děkuji, paní předsedající. Dámy a pánové, pane ministře, mě zaujalo vyčíslování příjmů a zeptám se: DPH. DPH - víme, že v zásadě platí neplatiči DPH - zjednodušme to: koneční spotřebitelé. Ten vlastně zaplatí DPH, že, v ceně zboží, služeb. A na základě čeho jste určili, že právě takový podíl připadá na Ukrajince? Na základě nějakého - my víme, jaké mají spotřebitelské chování? No, doufám, že nikdo nesleduje, kdo si co kupuje - to doufám, že ne. Tak jenom se chci zeptat, mě to trošku zaujalo. To samé platí - spotřební daň - ano, cigarety, alkohol - na základě čeho? To je nějaký průměr? Nebo - říkám, zase - neznáme to.

A potom jsem se chtěl zeptat ještě: daň z příjmu právnických osob - jaká je metodika toho? Je to podle čeho? Podle počtu zaměstnanců? Vezme se, kolik je zaměstnanců v celém sektoru a jaký je podíl - ale to nemusí být odpovídající, protože - nevím, kolik. Jedny z největších daní platí ČEZ. Já nevím, kolik tam pracuje Ukrajinců, jo? Jestli je to skutečně - mě by zajímala metodika, protože je to strašně zajímavé, a doufám tedy, že nesledujeme chování každého spotřebitele (se smíchem) a nevím (nesrozumitelné). Takže jestli můžete nějak mi (to) osvětlit. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí pan poslanec Jiří Mašek, poté paní poslankyně Ivana Mádlová. Prosím.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, já bych se také připojil k požadavku na detailní výpočet. Já jednoznačně tady sleduji ty pozitivní trendy. To, co jste ukázal, položky, které tam započítáváte, tak já nezpochybňuji, že tam byl na začátku deficit, jak jste říkal, výdaje 25 versus 11 příjmy na začátku, a teď že, se dostáváme do pozitivního stavu za ten rok a půl o 7,5 nebo o 7 miliard asi. Ale je to na tom, co jste si vybrali a co vy sami porovnáváte. Tady v té republice žije 11 milionů lidí, z nich je 600 000 Ukrajinců. Přitom těch 11,5 milionu bez Ukrajinců v podstatě by tady generovalo nějaký deficit státního rozpočtu na výši 280 miliard. A najednou přichází Ukrajinci a oni ho změní. Zřejmě tam úplně všechno započítáno není na stránce výdajů.

A já bych si pomohl Norskem - tady o tom byla řeč. Norsko sice není státem Evropské unie, nicméně je to stát s polovičkou obyvatel, zhruba 5,5 milionu. A oni už teď velmi zpřísnili příliv dalších Ukrajinců, protože už to ekonomicky přestávají zvládat, a další Ukrajinci, kteří by přicházeli, by už byli pro systém deficitní. Takže oni velmi dobře zvažují, z jakých oblastí ti Ukrajinci jsou, jestli jsou opravdu z oblastí, které jsou ohroženy. Takže tam to zřejmě počítají jinak.

A já bych opravdu chtěl vědět - tady to říkal kolega Juchelka - my opravdu nezpochybňujeme pomoc, ale od začátku jsme se ptali na to, jaká je naše reálná kapacita to zvládat, a v tuto chvíli se bavíme o reálné kapacitě z hlediska ekonomiky tak, aby to nebyla zátěž, další zátěž pro obyvatele České republiky.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji. Nyní vystoupí se svojí reakcí na průběh rozpravy paní poslankyně Ivana Mádlová a poté je přihlášený pan ministr.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Já bych, pane ministře, chtěla reagovat na vaši poznámku, že je nedůstojné, aby ukrajinští lékaři dělali nekvalifikované práce. Ono to není tak jednoduché, protože je potřeba splnit podmínky vzdělávání. A uvědomte si, že pacienti nejsou housky, které se, které se pečou, to znamená, že je opravdu potřeba u nich hlavně jazyk, a to je největším problémem. Samozřejmě jiná věc je podívat se na podmínky získávání kurzů a tak dále, ale není možné snižovat požadavky na kvalifikaci. (Ministr Jurečka gestikuluje z lavice.) Ale vyznělo to tak. To znamená, že je potřeba tohle zajistit, a musí mít stejné vzdělávání jako zdravotníci v České republice.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času a nyní pan ministr. (Ministr Jurečka cestou k pultíku mimo mikrofon: Můžu odpovědět mimo faktickou?) Ano, samozřejmě. Nikdo není další přihlášený, takže klidně s řádnou přihláškou. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Děkuji moc, tak zareaguji teď postupně, vlastně trošku odzadu. Vážená paní kolegyně, prostřednictvím paní předsedající, já jsem tady nehovořil o tom, že chceme něco snižovat, ani nepřímo jsem to neříkal. Naopak jsem tady říkal, že u těchto profesí je jazyková znalost na té odborné úrovni velmi důležitá. A nenaznačil jsem ani nepřímo, že bychom to chtěli nějakým způsobem nerespektovat nebo nějakým způsobem zlehčovat nebo obcházet. Takže to si opravdu jako chci ujasnit, že nic takového z mé strany tady nezaznělo. Tak prosím, aby mně nebylo toto podsouváno.

Když jsme se tady bavili o příjmech a výdajích, tak já jsem tady popisoval, že do výdajové strany opravdu započítáno úplně všechno napříč všemi rezorty, co souvisí s náklady na adaptaci, integraci bezpečnost, související s lidmi, kteří přišli z Ukrajiny. Když se podíváme i na otázku bezpečnosti, bezpečnost se v České republice nezhoršila. A nemůžeme najít jakoukoliv souvislost s tím, že bychom tady měli zhruba 380 000 lidí s dočasnou ochranou a že by nám se tady zhoršila například otázka kriminality. Nevidíme tady ani náklady, že bychom my na nějakém rezortu navyšovali počty lidí z důvodu příchozích lidí s dočasnou ochranou. To znamená, jestli někdo někam volá, komunikuje, tak jsou to standardní lidi, kteří na úřadech byli i před třemi roky a prostě v té agendě řeší třeba tuto otázku, ale nejsou to výdaje a peníze státu navíc. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP