Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(9.50 hodin)
(pokračuje Olga Richterová)
Než přistoupíme k další, tak já načtu omluvy. Omlouvá se do 9.20 hodin pan ministr Marian Jurečka z pracovních důvodů a do 16 hodin pan ministr Zbyněk Stanjura z pracovních důvodů.
A přistupujeme k odpovědi, kdy místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka odpověděl na interpelaci poslance Aleše Juchelky ve věci Ukrajinští uprchlíci přináší do rozpočtu miliardy. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 831 a já zahajuji rozpravu. Prosím, pane poslanče, pane místopředsedo Juchelko.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji, paní předsedající. Vážený pane ministře, já jsem od vás obdržel na svou písemnou interpelaci odpověď. Než se dostaneme k tomu samotnému meritu věci, tak bych jenom rád předeslal - a napsal jsem to i v té své interpelaci, že není vůbec mým záměrem ani nikoho jiného dalšího zpochybňovat v grafu a v těch tiskových zprávách uvedené údaje ani žádným způsobem relativizovat přínos ukrajinských uprchlíků našemu státnímu rozpočtu, ekonomice, společnosti. Občané se však ptají právě na to, co jsem vám psal v té písemné interpelaci. Taktéž chci předeslat, že souhlasíme s veškerou podporou ukrajinským uprchlíkům, kteří sem utekli před ruskou agresí.
V tuto chvíli dojdu ale samozřejmě k těm samotným číslům. Já jsem vám psal ještě - a odpověď jsem dostal během října. 19. 11. předevčírem vyšla nová čísla. Jedná se mi pořád o ten jeden graf, který se jmenuje Aktuální podoba bilance uprchlíků z Ukrajiny, to znamená příjmy a výdaje státního rozpočtu podle čtvrtletí. A za čtvrtletí, které bylo ukončeno říjnem, jsou výdaje 11,4 miliardy, příjmy 17,1 miliarda, tím pádem se na odvodech odvedlo více, tak jak píšete, 5,7 miliardy korun. Toto, jak my říkáme, vůbec nezpochybňujeme. Nicméně já se ptám, protože jsem také dotazován, z jakých konkrétních čísel se vychází?
Vy jste mi v té interpelaci odpověděli, že do modelu vstupují příjmy, jako je výběr pojistného, zdravotního a sociálního. Já se ptám, kolik to konkrétně je? Kolik to číslo konkrétně je? Že to je daň z příjmu fyzických osob - taktéž se ptám, kolik to konkrétně je? Že to je daň z přidané hodnoty - zajímá mě taktéž, kolik to konkrétně je z těch příjmů 17,1 miliarda korun? Že to jsou spotřební daně na naftu, benzín, tabák a alkohol - taktéž mě zajímá, kolik ta spotřební daň konkrétně je? Že to je energetická daň a taktéž daň z příjmů právnických osob. A mě zajímají ty konkrétní částky, podle kterých se to počítá. Ten samotný model, který tady v tuto chvíli v té odpovědi na mou interpelaci je, tak je zjevný. Jsou to příjmy a výdaje, nicméně nemáme vůbec ty konkrétní věci a mě by zajímalo, z čeho vycházíte, že je to 5,7 miliardy za to poslední čtvrtletí.
A znovu předesílám, abychom se vyhnuli veškeré debatě o pomoci ukrajinským uprchlíkům, kdy my jsme úplně na stejné lodi, my jsme podpořili veškeré programy, které tady v Poslanecké sněmovně vláda předložila, veškeré finanční pomoci, sami jsme finančně pomáhali, i hnutí ANO pomáhalo svými 10 miliony korun. Tak já moc poprosím, abychom nesklouzli tady k této debatě, ale abychom se bavili o těch konkrétních číslech. Děkuji moc.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A vnímám zájem pana ministra a vicepremiéra Jurečky nyní vystoupit. Prosím, ujměte se slova.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Dobrý den, dobré dopoledne, vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové. Já si také dovolím zahájit tu odpověď trošku šířeji i ve světle té debaty, která zde bohužel probíhala včera. Říkám bohužel, protože mě překvapily některé výroky, které tady zazněly od vašeho pana předsedy. Myslím si, že říkat tady výroky typu - česká vláda se stará víc o ukrajinské uprchlíky než o české občany, je věc, která není pravdivá - když to někdo řekne, ať to doloží v konkrétních faktech a číslech.
Já jsem tady včera jasně říkal, že když se podíváme na výdaje, především MPSV, výdaje, které jdou na sociální oblast, na důchodovou oblast, tak výdaje za ty poslední tři roky za naší vlády rostou a rostou nad inflaci. Žádná pomoc, která se týká českých občanů, nebyla krácena, nebyla snížena. Naopak, když se díváme na ty konkrétní míry podpor, tak jsme je rozšířili, zvýšili, upravili jsme například i ta stropová čísla, ty normativy u lidí, kteří potřebují pomoc s úhradou nákladů na bydlení, ta pomoc výrazně vzrostla, navýšila se, rozšířila se a tak dále. Tak to chci vyvrátit první tvrzení, které zde včera zaznělo a dostalo se také i do titulků či perexů článků, stejně jako definice. A mně opravdu vadí, když tady ve Sněmovně zaznívají slova jako odrbali a bordel, pardon, cituju pana premiéra Babiše ze včerejška, bývalého premiéra, předsedu hnutí ANO. Říkat tady, že někdo někde dělá jeho slovy bordel, tak já myslím, že to zase je něco, co tady vytváří náladu v té společnosti, která spíše podporuje tu nějakou míru nenávisti. Mně to opravdu vadí a chci se tady z tohoto místa vůči tomu znovu ohradit, protože si myslím, že to, co zaznělo v té včerejší diskusi k tomuto tématu, bylo nefér, bylo za hranou.
Protože když se podíváme na obecná čísla, tak Česká republika za ty poslední tři roky čelila v té své víc jak stoleté historii největšímu příchodu uprchlíků. Přišlo za tři roky víc jak 600 tisíc lidí na území České republiky. Naše společnost, občané, instituce, stát jako celek tu situaci nebývale dobře zvládl. Před čtyřmi roky, kdybychom tady byli a někdo by řekl, že takové číslo lidí sem přijde, tak by asi nikdo nevěřil tomu, že se to zvládnout dá. Notabene ani scénáře, které byly připraveny za předchozích vlád na takovouto migrační vlnu, nikdy nepočítaly s takovým objemem lidí. Přesto ti lidé přicházeli, byli velmi rychle odbaveni, zaregistrováni, zapojeni do oblasti veřejného pojištění, zapojeni do toho, aby si velmi rychle našli práci, vlastní bydlení a tak dále, a tak dále.
Když se podíváme dál v té situaci právě třeba na míru té podpory, tak dneska je to tak, že pouze 92 tisíc lidí z těch současných zhruba 380 tisíc dostává tu takzvanou humanitární dávku. A z těchto 92 tisíc sedm z deseti osob jsou lidé zranitelní, a to především děti.
Podíváme-li se na data nezaměstnanosti, máme tady přes 10 tisíc lidí, kteří jsou nezaměstnaní s dočasnou ochranou. Když se na to podíváme z pohledu trhu práce, jak jsem to říkal včera z dat ČSSZ, víc jak 150 tisíc lidí pracuje. Když se na to podíváme v mezinárodním srovnání, v žádné jiné zemi Evropské unie nemáme tak extrémně vysoký podíl lidí, kteří přišli z Ukrajiny za poslední tři roky a byli v takové míře zapojení do trhu práce. Česká ekonomika i podíl na HDP je dnes také i ovlivňován tím, jak jsou tito lidé zapojeni na trhu práce. Máme sektory - a jsem rád, že tady to včera uznal i Andrej Babiš, které by měly velký problém, kdyby ti lidé zde dneska nebyli a nepracovali. Tak bych byl rád, kdybychom si toto na začátku vyjasnili.
Já oceňuju, pane kolego Juchelko, prostřednictvím paní předsedající, že jste to tady v úvodu vy sám za sebe podtrhl a řekl, že v tomhle my nemáme spor. To oceňuju, za to jsem rád, ale když jsem poslouchal včera vašeho pana předsedu, tak jsem zdaleka ten pocit neměl, že to je názor, který je podtrhován potom i v těch činech a v těch výrocích, v těch diskuzích, které zaznívají.
Já jsem vám v interpelaci odpovídal na to, jak se vyvíjí ta situace. A když to shrnu v těch obecných číslech, pak se dostanu k tomu detailu. Tak ta bilance je taková, že v roce 2022, kdy válka začala, kdy byl největší příchod těch lidí, tak jsme byli v situaci, kdy ty výdaje, do kterých počítáme vlastně všechny věci, které souvisejí opravdu s pomocí těmto lidem, ať už jsou to výdaje sociální, výdaje zdravotní, výdaje v oblasti školství, výdaje v oblasti nouzového ubytování a tak dále, tak ty výdaje byly v objemu 25 miliard korun, příjmy byly v objemu 11,1 miliard korun. ***