Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.30 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)
A já dodnes vzpomínám, jak jsem náhodou zapnul Otázky Václava Moravce a jak nachytal ten Moravec premiéra Bohuslava Sobotku na švestkách, a zeptal se ho, jestli ví, co je to Lafferova křivka. A Bohuslav Sobotka nevěděl. Tím se mimochodem vysvětlilo to hospodaření, které tady předváděla ČSSD. Ostatně paní Maláčová, která se nově stala předsedkyní SOCDEM, sociální demokracie, Jana Maláčová, tak dostala přezdívku Venezuela. To znamená, bezhlavě rozdávat peníze nehledě na to, co bude potom, respektive pak bude spálená zem, bezhlavě rozdávat bez jakékoliv rozpočtové odpovědnosti. To je ČSSD, dneska SOCDEM.
Takže to mě zaskočilo tenkrát, že ani premiér vlády neví tuto zákonitost, že když ty daně překročí určitou mez, tak že klesá daňový výběr. No, na druhou stranu, jak jsem říkal, vysvětlilo se a voliči už si to pak vyhodnotili. Vysvětlilo se to, proč ČSSD vládla tak, jak vládla.
Samozřejmě jsem o tomto faktu, co se týče těch ekonomických zákonitostí zde mluvil už vícekrát. Koneckonců, abych tohle pochopil, nemusím být ekonom. Stačí být manažer, majitel firmy nebo živnostník, aby mi bylo jasné, že pokud stát někoho nevybíravě ždímá, tak jak to předvádí Fialova vláda, a navíc peníze ještě vyhazuje oknem někam do ciziny, tak ochota platit daně logicky drasticky klesá. Faktem je, že ochota platit daně ve správné výši například u zahraničních korporací, v jejichž jménu Fialova vláda neustále koná, byla vždy na bodu mrazu a dodnes se projevuje fiktivními náklady a vyváděním zisku do zahraničí. A opět Fialova vláda v tomto neudělala ani ň.
Efekt Lafferovy křivky můžeme aktuálně a krásně ilustrovat na naprosto katastrofickém plánu vlády postupně navyšovat daně z piva a alkoholických nápojů. Vláda loni zvýšila daň z alkoholu o 10 % a očekávala do rozpočtu půl miliardy korun navíc. Ale jaká je realita? V meziročním srovnání ke konci letošního října se ale naopak vybralo méně než loni o 300 milionů. Promiňte, ale který amatér, z které planety čekal růst? A já jsem tehdy na to upozorňoval tady, když jste to navrhovali. To nemáte ve vládě skutečného Moraváka, který by vám řekl, co je na Moravě pálenic? Tedy těch domácích, které dnes jedou na plný výkon, protože ochota platit vám skutečně přepálenou daň z lihu, prostě už to platit lidé nechtějí. Mimochodem, vzpomínáte na metanolovou aféru, co přineslo zvyšování daní v této oblasti?
Vaše kroky, kroky Fialovy vlády, Fialovy vládní koalice likvidují české firmy. Nejslavnější česká firma na destiláty Jelínek v první polovině roku prodala na domácím trhu o třetinu méně lihovin než loni. Její ředitel uvedl, že tak špatné to nebylo ani při metanolové aféře, kdy měli v jednom čtvrtletí pokles o 40 %, ale celoročně byl do 20 %.
Další daňové zatížení bude podle prezidenta Unie výrobců a dovozců lihovin tuzemský prodej tvrdého alkoholu pro mnohé firmy likvidační. Jen v první polovině letošního roku klesl odbyt přibližně o polovinu. Mám pocit, že jste se rozhodli zničit všechno a všechny - od oceláren přes pekárny, až po ty lihovarníky a pivovarské. Nerozumím tomu. Proč? Co vás k tomu vede? Opravdu tak nenávidíte tuhle zemi, svůj lid, naše firmy? Když tak milujete Ukrajinu nebo Ameriku, tak se odstěhujete tam, ale nelikvidujte naši zemi, neplundrujte ji ve prospěch cizích mocností a cizích států! Tohle je totiž poselství vašeho rozpočtu: méně pomoci vlastní zemi, vlastním lidem a firmám a více odvodů daní a desátků pro ně, a zároveň více peněz a darů do zahraničí a cizincům.
Státní rozpočet, tak jak jste ho sestavili, je fakticky definicí protinárodní politiky, a tím se dá říct jinými slovy, byť to zní tvrdě, i vlastizrady. Vy jste protinárodní vláda a SPD je naopak jedinou pronárodní stranou, která je tady v parlamentu. A my prostě budeme hájit zájmy českých občanů, protože já jsem politik, který je placen českými občany, nikoliv z ciziny. Proto já budu hájit české občany. A jestli vy neustále hájíte zájmy zahraničí a Ukrajiny, tak běžte dělat politiku tam.
Tak jako vlády v minulosti byly ostudou a neštěstím naší země, tak i vaše vláda se bohužel černě zapsala do naší historie a já jen doufám, že vám to naši občané nikdy nezapomenou. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí SPD.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. V tuto chvíli pokračujeme v přednostních právech. Další, kdo je přihlášen, je Radim Fiala. A než se dostaví, já načtu omluvy.
Ze zdravotních důvodů od 15 hodin je omluvena paní poslankyně Vladimíra Lesenská, poté Tomio Okamura od 10.45 do 14 hodin z pracovních důvodů byl omluven, David Pražák ze zdravotních důvodů od 13 hodin, Michael Rataj od 15 do 18 hodin bez udání důvodu, z rodinných důvodů od 15 hodin Ivo Vondrák.
Taktéž jsou omluveni členové vlády: Mikuláš Bek od 14 hodin z pracovních důvodů, Martin Dvořák od 15 hodin z pracovních důvodů, Petr Hladík od 16 hodin ze zdravotních důvodů, Lukáš Vlček od 15 do 16 hodin z pracovních důvodů a pan ministr Marek Ženíšek od 14.30 do 16.30 hodin taktéž z pracovních důvodů.
Nicméně já vidím, že Radim Fiala není přítomen v tuto chvíli. (Ministr Stanjura: Radim.) Radim Fiala, ano. Já jsem řekl Radim Fiala. Omlouvám se, jestli jsem řekl Petr Fiala. Ten také není přítomen. A Karel Havlíček je další, kdo je s přednostním právem na řadě, a taktéž vidím, že není přítomen v tuto chvíli. Proto se vracíme do rozpravy, kde je přihlášen jako první z poslanců pan poslanec Karel Tureček. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Karel Tureček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Kolegyně a kolegové, já bych chtěl před vás předstoupit s pozměňovacími návrhy jednak svými, jednak kolegy Pražáka a kolegy Kotta s tím, že bych to rozdělil do několika částí, a ta nejzákladnější část, které se chci zejména věnovat, je problematika financování lesního a vodního hospodářství v rámci kapitoly Ministerstva zemědělství.
Zde já musím skutečně s velkým politováním konstatovat, že před námi jsou skutečně velké výzvy v oblasti lesního hospodářství a i vodního hospodářství. Lesní hospodářství se stále potýká s obdobím po nejtragičtější kůrovcové kalamitě, vodní hospodářství samozřejmě čelí výzvám globálního oteplování, střídání období sucha, období povodní a samozřejmě zažili jsme to nakonec v září roku 2024. Přes tyhle výzvy já s politováním musím konstatovat, že ministr zemědělství není schopen najít v rámci své kapitoly, která čítá 58 miliard, ani 10 % této částky, aby to věnoval ve prospěch lesního a vodního hospodářství.
V návrhu státního rozpočtu na rok 2025 je určena na lesní hospodářství částka 1,5 miliardy korun, na vodní hospodářství 1,85 miliardy korun. Takže je to necelých 6 % z této kapitoly. Je to skutečně naše priorita, řešit tuhle problematiku v oblasti lesního hospodářství a vodního hospodářství, když ministr zemědělství není schopen - není schopen najít v kapitole ani 10 % rozpočtu, aby posílil výdaje na lesní a vodní hospodářství? A já teď trochu zapátrám v historii. Vzpomenu si na rok 1994. Někteří z vás si určitě pamatujete, jak byly napnuté výdaje státního rozpočtu. ***