Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.40 hodin)
(pokračuje Karel Tureček)

Kapitola Ministerstva zemědělství měla okolo 12 miliard korun výdajů. Přesto v tomto období šly na vodní hospodářství 3 miliardy korun. Nakonec se dostavovala nejvýznamnější polistopadová vodárenská nádrž Slezská Harta. A bylo to vždycky tak, že součet těchto výdajů na lesní a vodní hospodářství v objemu kapitoly Ministerstva zemědělství nešel pod hranici 10 %. Já jsem to nedávno vzpomínal i na zemědělském výboru. Prakticky jsem vzpomínal, že i kolega poslanec Bendl, prostřednictvím pana předsedajícího, si vždy v rozpočtu, který tehdy čítal zhruba 44 miliard korun, našel tyhlety výdaje na priority v oblasti lesního a vodního hospodářství.

Bohužel za pana ministra Výborného prakticky výdaje na vodní hospodářství jsou největší pomalu katastrofou. V loňském roce jsme museli řešit i v zemědělském výboru posílení kapitoly vodního hospodářství, řešili jsme to i v letošním roce. Co to s sebou nese? Já připomenu třebas preventivní protipovodňová opatření. Díky tomu, že Ministerstvo zemědělství v roce 2023 nemělo dostatek finančních prostředků a nebylo schopno zabezpečit prakticky tyhlety finanční prostředky na vodní hospodářství, tak prakticky muselo odsunout některé investiční akce v oblasti preventivních protipovodňových opatření. Zhruba o osm měsíců se odkládala investice v oblasti preventivních protipovodňových opatření Bohumín Pudlov.

Dále se musela pozastavit realizace výstavby a ochrany vodního díla Orlík, kdy prakticky se tam buduje bezpečnostní přeliv na desetitisíciletou vodu. Je to prakticky nejvýznamnější dneska akce v rámci preventivních protipovodňových opatření. A to samozřejmě nese s sebou i některé následky, že Povodí Vltavy bylo nuceno si vzít úvěr na profinancování části nákladů této stavby. Ta stavba se díky ne realizaci, stavební realizaci, ale díky nedostatku finančních prostředků neustále prodlužuje, a to s sebou samozřejmě nese i navyšování výdajů na tuto stavbu.

Já si pamatuju, že ta stavba byla zahájena s výdajem něco přes 1,5 miliardy korun, dneska ty výdaje jsou na částce 1,9 miliardy korun. Takže mě skutečně znepokojuje - já samozřejmě chci ocenit, jak zemědělský výbor, tak i rozpočtový výbor, že nás částečně vyslyšel a navýšil ty prostředky v oblasti vodního hospodářství, zejména vodohospodářské infrastruktury - ale říkám, je děsivé, když ministr v rámci kapitoly, a to musím říci, že ten výdaj je celkem slušný, 58 miliard korun, to není zanedbatelná částka, tam se navýšily finanční prostředky skutečně. Třeba na oblast vodního hospodářství najde z tohohle balíku jenom 1,85 miliardy korun a prakticky tím nepokryje základní výdaje, které jsou třeba pro protipovodňová opatření a pro oblast vodohospodářské infrastruktury.

Já chci zdůraznit, že právě mluvím zejména o této oblasti preventivních protipovodňových opatření a nechci do toho zahrnovat prostředky odstraňování povodňových škod po povodni z roku 2024, protože to jsou samozřejmě prostředky zase určené na jiné výdaje, na jiné investiční akce, které samozřejmě nastanou. Takže já s ohledem na tuhletu situaci v kapitole Ministerstva zemědělství jsem si dovolil připravit ještě několik pozměňovacích návrhů. Ještě chci zdůraznit, tady musím ocitovat vládní programové prohlášení, které jsme si vyslechli tuším v lednu roku 2022, kde samotná vláda se zavázala prostředky Lesů České republiky směřovat prioritně do oblasti lesního a vodního hospodářství.

Já ho budu citovat, část programového prohlášení této Fialovy vlády: Lesy jsou naše národní dědictví, ne továrny na dřevo. Zajistíme transparentní hospodaření Státních lesů a jejich obchodní politiky s důrazem na ochranu lesa a rozvoj lokálních zpracovatelských kapacit. Budoucí zisky ze Státních lesů nepůjdou do státního rozpočtu, namísto toho budou přispívat k obnově lesních ekosystémů a ochraně vody. A realita návrhu rozpočtu na rok 2025 je, že 7 miliard berme z lesů a do lesního a vodního hospodářství dáváme 3,35 miliardy korun. Tak já se ptám, kde je zbytek v souladu s tímto programovým prohlášením?

I v kontextu tohohle jsem připravil právě pozměňovací návrhy. Jednak první pozměňovací návrh - můj a kolegyně Balaštíkové a kolegů Kotta, Pražáka, Faltýnka, Volného a poslankyně Oborné - se soustředí na rozestavěné akce právě v programech protipovodňových opatření a vodohospodářské infrastruktury, které spadají do oblastí postižení povodněmi v roce 2024. Navrhujeme celkově podporu vodního hospodářství, právě na tu oblast rozestavěných akcí navýšit o částku 800 milionů korun. Tento pozměňovací návrh, který je v systému veden pod číslem 5575 je předložen a já se tímto k němu přihlašuji.

Další pozměňovací návrh je také soustředěn do oblasti povodňový škod, je veden v systému pod číslem 5573. A je to o tom, že chceme navýšit výdaje na odstraňování povodňových škod na vodohospodářské infrastruktuře a vodních tocích o částku 2 miliardy korun ve prospěch programu 129373. Já se tímto taky přihlašuji k tomuto pozměňovacímu návrhu, který je veden pod číslem 5573.

Dále tady mám pozměňovací návrh kolegy Pražáka a kolegů Kotta, Turečka, Faltýnka a kolegyně Balaštíkové, který řeší právě navýšení prostředků na odstraňování povodňových škod na lesní infrastruktuře o částku jedné miliardy korun, je veden v systému pod číslem 5603 a k tomuto pozměňovacímu návrhu já se také přihlašuji.

V neposlední řadě je to problematika, kterou řeší pozměňovací návrh kolegy Kotta. Jde o navýšení prostředků o jednu miliardu korun, podpora obnovy lesů po kůrovcové kalamitě. Je veden v systému pod číslem 5558 a já se k tomuto pozměňovacímu návrhu přihlašuji. Takže to je balíček pozměňovacích návrhů, který má prakticky srovnat tu disproporci, která bohužel v kapitole Ministerstva zemědělství je.

Dále mám jeden pozměňovací návrh, který je orientován na posílení prostředků ve prospěch aplikovaného zemědělského výzkumu o částku 100 milionů korun. Já si myslím, že několikrát zaznělo i z pozice této vlády, že věda, výzkum je priorita. Nicméně prostředky na aplikovaný výzkum, který je prostě stěžejní pro zemědělskou, vodohospodářskou a lesnickou praxi, je stále na stagnující úrovni. Proto jsem navrhl tento pozměňovací návrh, který společně s kolegyní Balaštíkovou a kolegy Faltýnkem, Kottem a Pražákem předkládáme, je veden v systému pod číslem 5576 a k tomuto pozměňovacímu návrhu se přihlašuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP