Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(16.20 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)

To znamená - a o tom samém v podstatě mluví i Orbán v Maďarsku, maďarský premiér, protože určitě nikdo nechce omezovat svobodu, ale pakliže je někdo financován ze zahraničí, s nejasnými zdroji a ovlivňuje politickou situaci v dané zemi, tak v čem je problém, aby byl transparentně označen, že je financován v zahraničí, aby bylo transparentně jasné, odkud vítr vane? Proč se tomu všichni brání? Já si vzpomínám, že v minulém volebním období SPD navrhlo zákon, aby veškeré neziskové organizace financované ze zahraničí více než 5 000 eury, tak aby prostě jenom označily transparentně, například na webu, že jsou financované v zahraničí. A už to vzbudilo poprask. Já vůbec nevím, za co se stydí. V čem je problém? To je přece jasná věc. A to se vždycky tomu můžu smát jak v některých zemích, když vlády, demokraticky zvolené vlády, chtějí označit tyhlety politické neziskové organizace, financované v zahraničí, které potom ovlivňují demokracii v daných zemích nebo společenskou atmosféru v daných zemích, když chtějí, aby byly transparentní, aby bylo jasné, kdo je platí, tak je vždycky z toho řev a řev z Evropské unie a brání se tomu a říkají: ohrožení demokracie - no, já si myslím, že to přesně naopak, protože občan by měl vědět vždycky, odkud vítr vane a kdo koho platí, protože z toho je pak zřejmé, kdo hájí čí zájmy.

Takže to je také věc, protože Fialova vládní koalice dokonce několik miliard vydává na takzvané neziskové organizace - nejenom s politickým, ale i s ideologickým programem. A to si myslím, že je potřeba opravdu - to jsou prostě zbytné výdaje a já nevím, proč Fialova vláda financuje neziskové organizace, které prosazují dokonce (důrazně) migraci do České republiky - pozor - proč financujete organizace, které prosazují multikulti, gender? K čemu to je jako? Jak na tom vydělá český člověk? Jak mu to zlepší životní úroveň? Jsou prostě zbytné výdaje. Myslím, že tu máme dost vlastních priorit, na které nám údajně nezbývají peníze, ale kde peníze často citelně chybí. Proto na straně druhé v rámci pozměňovacích návrhů navrhujeme například přidat - právě ubrat subjektům, o kterých hovořím - a na tyto věci - ještě se k tomu vrátím. A na straně druhé v rámci pozměňovacích návrhů (důrazně) navrhujeme tyto peníze přesunout a přidat například 8,5 miliardy na podporu bydlení. V České republice je k poměru k reálným příjmům extrémně drahé bydlení a ceny v posledních měsících dále rostou. Jako obvykle tu jsou na vině hlavně drahé energie, které Fialova vláda už kontinuálně několik let odmítá řešit. A přitom by stačilo málo. Představte si, že by se zastropovaly alespoň na rok ceny elektřiny na 2,50 koruny za kilowatthodinu? A v tom okamžiku raketově spadnou, začnou padat ceny v podstatě všeho - od cihel a cementu až po rohlíky. A dokonce - a to už bylo kalkulovány veřejně - i při takové ceně budou mít energetici zisky. Levnější energie by pomohly všem - od domácností, přes malé a střední až po velké firmy, pomohlo by to krachujícím ocelárnám i producentům mléčných výrobků a v podstatě všem segmentům. A nakonec by se to odrazilo i na vyšším výběru daní. Ale cesta - zvýšit příjmy státního rozpočtu podporou českých firem - je bohužel pro vás ve Fialově vládní koalici evidentně zcela nepředstavitelná.

Ale zpět k rozpočtu. V našich pozměňovacích návrzích dále navrhujeme přidat 20 miliard na důchody, přidat 2 miliardy na podporu pracujících rodin s dětmi. A v neposlední řadě bychom rádi přidali zdravotně postiženým občanům, pracovníkům v sociálních službách, policistům a hasičům. A opakuji: na každou sumu, kterou bychom někde přidali, jsme (důrazně) našli v rámci našich pozměňovacích návrhů odpovídající částku v jiné kapitole rozpočtu, kterou bychom škrtli a ušetřili.

Takže pokud se bude někdo zase dokola ptát, kde na výdaje na seniory, rodiny s dětmi, na zdravotně postižené spoluobčany, policisty, hasiče nebo na bydlení chceme vzít, odpověď jim v našich pozměňovacích návrzích, kde zcela a jasně konkrétně uvádíme, kde a kolik ušetřit, abychom jinde mohli přidat. Jinými slovy, tak jako celý rozpočet, tak i naše pozměňovací návrhy vypovídají fakticky o tom, jaké kdo máme priority. Vy chcete naposílat miliardy Bruselu, ukrajinskému režimu, americkým zbrojařům, zahraničním i domácím ideologickým politickým neziskovkám - a my v SPD bychom naopak tyto peníze dali dětem, rodičům a prarodičům, lidem, kteří celý život tuhle zemi budovali a živí vás, nás všechny. Dali bychom je lidem, kteří jako policie a nebo hasiči tuhle zemi chrání. Dali bychom peníze raději na levnější bydlení než na stíhačky, které mohou nést jaderné zbraně - což je přesně ten výběr stíhaček, které vybrala Fialova vláda - což, já už jsem se na to taky ptal: proč jste vybrali stíhačky, které mohou nést jaderné zbraně? Co tím zamýšlíte? A není to dotaz můj, je to například dotaz občanů - máme řadu voličů v Moravskoslezském kraji, protože tam je Mošnov, že jo, letiště, a lidé se toho bojí. Lidé se toho bojí, protože se bojí, že budou terčem potom nějakého útoku, nějakého konfliktu. To je holý fakt.

Takže jako obvykle platí: pokud v rozpočtu nebude ani koruna pro zahraniční zbrojní lobby, pokud v rozpočtu nebude ani haléř pro ukrajinské ekonomické migranty a ukrajinský režim, můžeme se bavit o tom, že je reálné, abychom pro takový rozpočet zvedli ruku. Jsme kvůli Fialově vládě v ekonomické krizi, čelíme drahotě a propadá se také česká ekonomika. Predikce se stále zhoršují. Pokles je daleko děsivější, protože pokud máme inflaci přes 2 % - teď atakujeme například tři - tak to znamená, že při 3% inflaci a růstu ekonomiky jen o cca 2 % inflace v těchto počtech znamená, že za stejnou práci a produkci jsou ve většině odvětví větší tržby a obraty právě o zdražení, které inflace přináší.

Daňové a rozpočtové návrhy vlády znamenají, že firmám a lidem vzrostou výdaje a současně jim nebudou stoupat reálné příjmy. V důsledku takzvaného, v uvozovkách, konsolidačního balíčku, který vláda schválila loni v říjnu s cílem snížit deficit státního rozpočtu o 147,5 miliardy korun, dochází od letošního roku až do roku 2026 k postupnému navyšování minimálních záloh živnostníků. V roce 2025 tedy budou platit minimální zálohy ve výši 3 419 korun. S novým vyměřovacím základem se mění i výše záloh na zdravotní pojištění - neboli jinými slovy, Fialova vláda zdražuje opět živnostníkům jejich činnost. Minimální záloha na zdravotní pojištění pro rok 2025 by se měla zvýšit z letošních 2 968 korun na 3 161 korun. V součtu tak živnostníci příští rok zaplatí o 1 127 korun měsíčně více než v letošním roce.

Pokud bychom se podívali zpětně, už letos si v porovnání s rokem 2023 živnostníci na odvodech připlatili celkem 1 154 korun měsíčně. V praxi to znamená, že další tisíce živnostníků zlikvidujete nebo se přesunou do šedé zóny. Vědí to ekonomové i politici po celém světě. Čím vyšší daně, tím větší motivace se jim vyhnout. Takové kroky jsou ve výsledku nakonec pro striktní rozpočet katastrofa. Je vždy lépe, když lidi platí méně, ale platí všichni - než když mají platit hodně, ale fakticky platí jen ten, kdo se neumí placení vyhnout, a každý samozřejmě hledá, logicky, každou skulinku pro optimalizaci, ale pokud platí, aby platil, co nejméně.

Ekonomická věda tuto zákonitost i pojmenovala - jmenuje se to Lafferova křivka, pojmenovaná po americkém ekonomovi Arthuru Lafferovi - a ta zobrazuje hypotetickou závislost celkové sumy vybraných daní na míře zdanění. Cituji. Vysoké daně mají negativní dopad na ekonomický růst, protože oslabují motivaci lidí k pracovním výkonům, zvětšují daňové úniky a vyvolávají únik kapitálu. Konec citátu. A toto je definice Lafferovy křivky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP