Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(17.10 hodin)
(pokračuje Lubomír Wenzl)
Ten mandát je obnovován každých pět let. Ty počty byly řečeny, nebudu opakovat.
Každopádně i za mne ještě bych řekl čtyři takové věci, kdy jsem přesvědčen, že působení BMATTu CZ na našem území je pro Armádu České republiky a Českou republiku obecně výhodné ze čtyř důvodů.
První, přítomnost BMATTu výrazně usnadňuje a zlevňuje účast příslušníků Armády České republiky v pořádaných kurzech, odpadá nutnost hradit vysoké cestovní a pobytové výdaje v případě, že by byly vysíláni na kurzy pořádané Velkou Británií v zahraničí. Druhý bod, působení BMATTu na území České republiky přispívá k efektivnějšímu využití rozsáhlého vojenského areálu ve Vyškově, který byl původně vybudován s ohledem na potřeby několikanásobně větší československé armády. Třetí takový důvod, působení BMATTu na území České republiky zvyšuje prestiž České republiky jak v rámci NATO, tak i mezi dalšími zapojenými partnerskými zeměmi. Čtvrtý bod, kurzu BMATT se ve značné míře účastní příslušníci ozbrojených sil zemí, jejichž podpora je strategickým bezpečnostním zájmem České republiky.
Důležitá věc - a je na to kladen veliký důraz, bylo již i zmíněno - zahraniční účastníci kurzu pořádaných BMATTem na našem území musí splnit veškeré náležitosti potřebné pro vstup a pobyt na území České republiky, přičemž v případě účastníků států mimo NATO nebo Evropskou unii probíhá rovněž prověření, zda se nejedná o osoby, které by mohly být bezpečnostním rizikem pro nás. Děkuji, to je vše.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Faktická poznámka pana poslance Metnara. Prosím.
Poslanec Lubomír Metnar: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Dovolte i mně, abych se vyjádřil k podpoře tohoto programu, kdy Velká Británie a kolegové z Velké Británie nám předávají tyto velmi cenné vojenské zkušenosti. Dneska už tady zaznělo mnohé, že celá řada našich vojenských důstojníků prošla tímto kurzem, ale i důstojníků ze zahraničních spojeneckých armád, proto také tomuto projektu a programu vyslovuji podporu. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Ptám se, zda někdo další se hlásí ještě do všeobecné rozpravy? Nikoho takového nevidím, končím všeobecnou rozpravu.
Ptám se paní ministryně, pana zpravodaje? Není zájem o závěrečné slovo.
Přistoupíme k podrobné rozpravě, a otevírám tedy podrobnou rozpravu. Ptám se, kdo se hlásí. Pane zpravodaji, prosím, máte slovo.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Já se nyní odkazuji na to načtené usnesení, které jsem už uvedl, a všichni jej máme pod sněmovním tiskem 823 ve svých schránkách. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, 823/1. Děkuji vám. Ptám se, zda někdo další se hlásí ještě v podrobné rozpravě? Žádnou takovou přihlášku nevidím, končím podrobnou rozpravu.
Ptám se v tento moment, zda - paní ministryně nebo pan zpravodaj - chcete závěrečné slovo? Paní ministryně, chcete závěrečné slovo? Není tomu tak.
V tom případě přistoupíme k hlasování o předneseném návrhu. Poprosím o upravení kvora, které musí být na 101 hlasů. Už ho máme upraveno. Přivolám kolegyně, kolegy z předsálí.
Eviduji žádost o odhlášení. Já vás odhlásím. Požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami. Počkám, až se ustálí počet přítomných v sále.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro návrh usnesení? Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 24, přihlášeno je 143 poslankyň a poslanců, pro 140, proti nikdo. Konstatuji, že návrh usnesení byl schválen.
Já vám děkuji a končím projednávání tohoto bodu.
Otevírám další bod dnešního jednání a tím je
213.
Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany za účelem výcviku a poradenství v Mauritánii do roku 2026
/sněmovní tisk 820/
Materiál i v tomto případě poprosím, aby uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Já vás... (Hlásí se poslanec Heller.).
Omlouvám se, patrně k hlasování. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Šimon Heller: U hlasování číslo 24 - pro stenozáznam - jsem hlasoval pro návrh, na sjetině mám zdržel se. Nezpochybňuju hlasování. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní tedy budeme pokračovat v projednávání tohoto bodu.
Vás prosím, paní ministryně, abyste se ujala slova.
Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Děkuju vám, pane místopředsedo. Společně s ministrem zahraničních věcí vám předkládám k projednání a schválení návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany za účelem výcviku a poradenství v Mauritánii do roku 2026, který vláda schválila dne 2. října 2024 usnesením číslo 675.
V regionu Sahel operují ozbrojené teroristické skupiny včetně skupin hlásících se k radikálním islamistickým ideologiím napojeným na přeshraniční organizovaný zločin. Tato bezpečnostní hrozba se projevuje především nárůstem nelegální migrace a pronikáním radikálních teroristických skupin, což má rostoucí dopad na bezpečnost Evropy i České republiky. Sahel proto patří mezi zájmové regiony České republiky z hlediska bezpečnosti, přičemž zde máme i významné ekonomické zájmy. S ohledem na náš bezpečnostní i ekonomický zájem je mimořádně závažným faktorem rychlé šíření vlivu Ruska a Číny v této oblasti. Cílem Ruska je dále destabilizovat region, vytlačit z něj západní země a zesilovat hrozby, jako jsou terorismus a nelegální migrace, které ovlivňují bezpečnost Evropy. Ruské aktivity v Sahelu a severní Africe jsou úzce propojeny s jeho agresivní protizápadní politikou v dalších částech světa včetně Ukrajiny.
Česká republika se proto v regionu dlouhodobě angažuje. V letech 2013 až 2023 se významně zapojila v Mali. Byla to výcviková mise EUTM, operace Takuba, mise OSN MINUSMA. Vojenskou přítomnost České republiky v Mali bylo bohužel nutné ukončit v důsledku převratů s následným příklonem vojenské junty k Rusku. Význam našeho angažmá v regionu tím ale neklesá, naopak alianční spojenci se shodují, že nyní je nutné maximálně podpořit stabilitu Mauritánie, a to i prostřednictvím vojenské spolupráce.
Tato spolupráce spočívá především ve výcviku a poradenství pro příslušníky mauritánských ozbrojených sil. Angažmá České republiky bude mít jak bilaterální, tak alianční rozměr. Mauritánie se v roce 2022 stala po Tunisku druhou partnerskou zemí NATO v Africe. Na programu rozvoje ozbrojených sil Mauritánie se podílí například Velká Británie, Francie, Španělsko, Spojené státy. Česká republika se bude podílet na výstavbě, výcviku, poradenství jedné z jednotek mauritánských speciálních sil. NATO má o takové zapojení České republiky velký zájem. Výcvik a poradenství v Mauritánii bude zabezpečovat do 30 příslušníků Armády České republiky v termínu ode dne schválení Parlamentem České republiky do 31. prosince 2026.
Pokud bude vysloven souhlas s působením sil a prostředků Ministerstva obrany, jsou předpokládány výdaje v řádech nižších jednotek milionů v letošním roce. V letech 2025 a 2026 se předpokládají finanční výdaje ve výši cca 94 a 98 milionů korun. Financování bude zabezpečeno z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany.
Co se týká právního základu působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany, bude samozřejmě probíhat na pozvání mauritánské vlády. Ostatně i s ministrem obrany Mauritánie jsem v tomto duchu měla na jaře bilaterální jednání. Ten dopis jsme obdrželi 30. září 2024, v němž povoluje přítomnost příslušníků českých ozbrojených sil v Mauritánii. Na základě tohoto dopisu bude uzavřeno stručné memorandum of understanding mezi českým a mauritánským Ministerstvem obrany. Zatím děkuji za pozornost. Jsem připravena odpovídat na vaše otázky. ***