Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(17.20 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní ministryně. Tento sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení bylo doručené jako sněmovní tisk 820/1.
Prosím, aby se nyní ujal slova zpravodaj výboru, poslanec Michal Zuna, informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny.
Než vám udělím slovo, tak poprosím, kolegyně, kolegové, o ztišení.
Prosím, máte slovo.
Poslanec Michal Zuna: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážená paní ministryně, vážené kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych vás seznámil s náležitostmi k projednávanému bodu, který byl již projednán zmíněným výborem pro obranu na jeho 44. schůzi dne 5. 11. Bylo k tomuto tisku přijato toto usnesení: "Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po úvodním vystoupení vrchního ředitele sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany Jana Jireše, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Pavla Lipky, zpravodajské zprávě poslance Michala Zuny a po rozpravě:
I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala následující usnesení:
1. Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s působením sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany za účelem výcviku a poradenství v Mauritánii v celkovém počtu do 30 osob, a to na dobu ode dne schválení Parlamentem České republiky do 31. prosince 2026,
2. žádá vládu, aby informovala Poslaneckou sněmovnu jedenkrát ročně, a to vždy do 30. června, o nasazení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany, podle bodu 1 tohoto usnesení, a to v rámci informace o nasazení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území České republiky za příslušný kalendářní rok;
II. pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky;
III. ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky."
Já si jen dovolím doplnit, že to první usnesení budeme hlasovat většinou 101 hlasů a to druhé prostou většinou. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Přesně tak. Já vám děkuji, pane zpravodaji, a poprosím, abyste v podrobné rozpravě odkázal na tento přednes.
Já tedy zahajuji všeobecnou rozpravu a eviduji přihlášku pana poslance Radovana Víchy. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radovan Vích: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená paní ministryně, jak je v materiálu konstatováno, v roce 2022 ukončila Česká republika své působení jak ve francouzské protiteroristické operaci Barkhane, úkolové uskupení Takuba, tak i ve výcvikové misi Evropské unie v Mali, tedy misi působící v oblasti afrického Sahelu. Tímto návrhem na působení armády České republiky v Mauritánii by se naši vojáci do této oblasti Sahelu vrátili, navíc v situaci, kdy by Česká republika poslala 30 vojáků ročně do té části Afriky, kde v uplynulých letech proběhla řada vojenských převratů. Situace v Mauritánii sice vypadá klidnější, ale hned vedle je Senegal, kde to vřelo letos na jaře během prezidentských voleb. Mauritánie také hraničí s Mali, odkud se naši vojáci stáhli předloni, a s ne zcela klidnou západní Saharou ovládanou Marokem.
Jestliže má tato mise stát každý rok okolo 100 milionů korun, tak tyto peníze lze využít jiným způsobem. Armáda by to potřebovala.
Připomeňme si, že okolní země jsou například Niger, tam byl převrat v roce 2023, dodnes tam vládne vojenská junta. Burkina Faso totéž, převrat proběhl v roce 2022. Gabon, to samé, převrat byl v roce 2023. V roce 2021 byly podobné převraty dokonce čtyři - Mali, Guinea, Čad a Súdán. Opravdu do takto rozbouřené situace chceme posílat naše vojáky?
Tento návrh znamená potenciální další náklady a bezpečnosti České republiky a jejích občanů neprospěje, proto tento sněmovní tisk nemá naši podporu. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Následují dvě faktické poznámky. Jako první vystoupí pan poslanec Pavel Růžička, potom se připraví pan poslanec Foldyna. Prosím.
Poslanec Pavel Růžička: Děkuji, pane předsedající. Vážená paní ministryně, vážené kolegyně, kolegové, dovolte, abych se také vyjádřil za náš klub k tomuto tisku. Jsem velice rád, že paní ministryně toto působení sil mimo území České republiky Poslanecké sněmovně předkládá. Náš poslanecký klub si je vědom toho, že situace v Africe je důležitá pro Českou republiku a samozřejmě se hlásíme k závazkům NATO, takže tento tisk podpoříme.
S tím bych se chtěl vrátit ještě k té události v Keni v rámci výcviku - kdy mě tady předběhl pan kolega Mašek - tam, kde cvičí speciální síly. Paní ministryně se tady k tomu vyjádřila, že je třeba to překlopit na mandát, protože není dobré, aby nám vojáci na cizí území v rámci cvičení nekontrolovatelně vyjížděli.
Ale paní ministryně, já bych se vás přece jenom ještě zeptal na to, o čem jste tady hovořila, abych si udělal nějakou časovou osu, protože informace mám pouze z tisku. Kdy jste se o nehodě dozvěděla a kdy se vlastně stala? Jaký tam byl časový úsek, než jste začala konat a vyslala jste Vojenskou policii? Protože to jsem se nikde nedozvěděl. Zatím děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Než udělím další slovo... Samozřejmě na otázku máte plné právo, jenom si kladu otázku, do jaké míry to souvisí s projednávaným bodem tady tohleto.
Pan poslanec Foldyna. Prosím.
Poslanec Jaroslav Foldyna: Pane předsedající, děkuji za slovo. Nastupuji po svém kolegovi z ANO. Začnu úplně tím, čím tady také říkal, že to hnutí ANO podpoří, tak hnutí SPD, anebo strana SPD to nepodpoří, protože si myslíme, že rozdávat peníze 100 milionů korun v této době, kdy tento český stát opravdu neprosperuje, dáváme zase 100 milionů korun do nějaké expedice do Mauritánie. Já nevím, v čem by se nám to mělo vrátit, těch 100 milionů korun. My jsme nějaká neziskovka vojenského charakteru, nebo co jsme? Tady rozdáváme peníze jak na běžícím pásu a důchodcům vzkazujeme, že se mají uskromnit? Nezbláznili jsme se trochu? Vy to opravdu chcete podpořit? Vždyť lidi vás zvolili proto, že vás mají rádi. Vy chcete, aby vás neměli rádi? Já si přeju, abyste měli úspěch, a sám si přeju, aby těch 100 milionů korun dostali lidi, z kterých jsme je vytáhli. Vždyť jsme přeci zvedli daně, zavedli jsme daně ze stavebnictví, z obytných budov a další. Proč bychom to měli rozdávat? To je poznámka, kterou jsem tady chtěl říct. My to, za SPD, nepodpoříme.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. S přednostním právem pan zpravodaj Zuna v obecné rozpravě. Prosím.
Poslanec Michal Zuna: Děkuji za slovo. Já si dovolím zareagovat na pana poslance Foldynu. Co se týče tohoto tisku, který tedy vyčleňuje vojenskou sílu a podporu v rámci..., o které se bavíme, co nám to přinese? Přinese nám to to, že pokud v západní Africe, která je takovým způsobem destabilizovaná, jaká je - všichni víme, že zvlášť v oblasti Sahelu právě Mauritánie je jedním z posledních stabilních států - a není větším přáním nikoho z nás v rámci Evropy, v rámci České republiky, aby takových stabilních států v tomto regionu bylo co možná nejvíce právě z toho důvodu, aby problematika, která souvisí s migrací, byla řešena právě na tom místě, aby počet uprchlíků z tohoto regionu, ať už to je celá západní Afrika nebo Mauritánie jako taková, aby byl co nejnižší. ***