Neautorizováno!
(9.40 hodin)
(pokračuje Lucie Šafránková)
Milé kolegyně, kolegové, to, co současná vláda nazývá důchodovou reformou, je do velké míry jenom jedna velká manipulace - manipulace s pojmy. Jde pouze a výhradně o snahu pokusit se lehce snížit deficit, který tato vláda vytvořila na úkor seniorů. Na úkor těch současných vláda totéž učinila již vloni dvěma známými asociálními novelami. To, co zde projednáváme, není důchodová reforma, je to pouze soubor několika parametrických úprav, které povedou především ke zhoršení podmínek budoucích důchodců a žádnou stabilitu důchodového systému nepřinesou. Naopak, většina navrhovaných opatření zvýší jeho výdaje. Naše budoucí důchodce i naše veřejné rozpočty to ve svém celku poškodí.
Vládní návrh vůbec neřeší záležitosti, které jsou pro budoucnost a stabilitu našeho důchodového systému klíčové: zvyšování jeho příjmů včetně hledání nových zdrojů bez zvyšování daní a sociálního pojištění a nastavení dlouhodobé a systematické prorodinné politiky a podpory porodnosti v pracujících rodinách. SPD tato zásadní témata zahrnula do své koncepce, kterou jsme při vzájemných jednání představili ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi. Některé z našich dílčích návrhů ve prospěch současných i budoucích důchodců pan ministr Jurečka do vládního materiálu zapracoval, to férově a veřejně uznávám. Zároveň mě ale velmi mrzí, že byla ještě slíbená schůzka po druhém čtení, respektive před druhým čtením, ale bohužel již nebyl zájem, protože jak se asi ukazuje, zájem asi tedy nebyl celou dobu, jinak si to neumím vysvětlit.
Jako celek je pro nás i přesto, že tam jsou některé naše prvky, tento vládní návrh zcela nepřijatelný a budeme proti němu i nadále tvrdě bojovat. Současně jsme ale také kdykoliv připraveni opravdu zasednout za jeden jednací stůl napříč celým politickým spektrem se zástupci odborů, zaměstnavatelů a dalších partnerů tak, abychom vytvořili skutečnou důchodovou reformu, která tady bude platit po další desítky let, a naši občané tak nebudou muset žít v nejistotě, že se to bude prakticky zase za rok celé měnit s příchodem nové vlády, které doufám budeme součástí. Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic SPD.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní se přihlásil k faktické poznámce pan ministr Jurečka, poté paní poslankyně Věra Adámková. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Na toto vystoupení a na uvedení věcí na pravou míru a uvedení fakt dvě minuty úplně nestačí. Pokusím se být stručný.
Tak první, co chci říci, paní ministryně asi nenavnímala to, že pro lidi ve třetí kategorii u těch čtyř rizik máme řešení, ti lidé budou podpořeni, bude tam povinný příspěvek zaměstnavatele do třetího pilíře, budou moci s těmito penězi svobodněji nakládat, protože v prvním průběžném pilíři nemáte možnost s očekávaným důchodem nakládat tím, že třeba se rozhodnete ho využívat nějakým způsobem jiným než tím, že ho budete dostávat postupně po měsících ve výplatě důchodu, což třetí pilíř vám umožňuje. Umožňuje vám předdůchod. To znamená, to řešení pro ty lidi tady je, jasně jsme ho jako koalice deklarovali.
Druhá věc, nezaujatý posluchač by z vystoupení paní kolegyně Šafránkové mohl nabýt dojmu, že průběžný systém v České republice je vlastně v pořádku a nemá zásadní problém. Tak chci jenom ukázat, jak vypadá ten průběžný systém. (Ukazuje červený graf.) Když se podíváme od roku 2009, ten systém je dlouhodobě deficitní. Je pár výjimečných let, kdy příjem na pojistném byl vyšší než to, co se na pojistném vyplácí. Celkový úhrn deficitu je zhruba 500 miliard korun. To znamená, další uvedení nepravdy.
A pak také chci říct, nikdo z nás neříkal, že je poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě příliš vysoký. (Ukazuje modrý graf.) To nikdo nikdy tady neřekl. Já jsem upozorňoval na fakta, že jsme dnes v situaci, kdy v roce 2024 máme poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě druhý nejvyšší za posledních 24 let. To jsou jenom fakta. Já budu potom reagovat dál a musím říct, že celá řada nepřesností, nepravd tady v tom projevu teď zaznívala.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Věra Adámková, poté paní poslankyně Peštová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážení páni ministři, dámy a pánové, dovolte mi několik poznámek k mým předřečníkům. Tato důchodová šaráda - reforma to jistě není, jak víme všichni - dává velké šance opravdu zarazit klíny do populací, mezi generace, a to je špatně. Tam nevidím žádnou sociální práci dobře odvedenou.
Povím vám jeden příklad, a jsem velmi ráda, kdybyste mi vysvětlili, že už k tomu nebude docházet. Vůbec se nemyslí na osoby, které vlastně pomáhají našemu systému, a řeknu vám konkrétní případ. Inženýr, 57 let, několik cizích jazyků, šéf mezinárodní firmy, který vede obchodní oddělení, odchází pečovat o své umírající rodiče, čímž na druhou stranu významným způsobem ulevuje systému a samozřejmě dělá větší komfort pro svou rodinu. Po dvou letech toto končí, protože bohužel lidé jsou smrtelní, a on přichází s řadou inzerátů, které nabízejí práci. A víte, co je lepší, přátelé, než hledat práci v 58 letech věku? Mít mor, protože to si vás někdo všimne, ale v tomto případě nikoliv. Ten člověk nenachází rok a půl práci - a je to konkrétní člověk, to není žádná chiméra ani žádné tabulky, které by mi dělal asistent - a to proto, že je takzvaně starý. A říká mu to většinou šéf personálního, kterému je asi tak 35 let.
Takže bych byla velmi ráda, kdyby si stát, tedy vy si uvědomili, že jedna věc je řešení odchodu do důchodu. A v tom původním návrhu připomínám, že nemáte žádné zastropování, všechno ostatní se řeší za chodu pozměňovacími návrhy. Máme tady celou škálu těchto lidí, kteří chtějí pracovat, mohli by pracovat, ale náš systém již jim to neumožňuje. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. S další faktickou vystoupí paní poslankyně Berenika Peštová, připraví se paní poslankyně Hanzlíková. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já jsem bedlivě poslouchala svoji předřečnici, paní kolegyni Šafránkovou, prostřednictvím vás. Včera jsem se koukala na Máte slovo, kde ona byla proti panu poslanci Jakobovi, a velice mě mrzí, že pan poslanec Jakob tady není, protože já jsem tedy ten pořad nedokoukala. Já jsem to musela vypnout, to se nedalo. (Pobavení v sále.) Ne z hlediska toho, že ten proslov, ale spíš ten obsah. To bylo strašné. A já jsem z toho moc nepochopila, nebo respektive pochopila jsem jednu věc, že pan poslanec Jakob tam řekl, že on je zákonodárce, což souhlasím, a byla tam právě velká debata ohledně pozměňovacího návrhu, který on podal se svým ctěným kolegou, a podali ho půl hodiny předtím, než skončilo druhé čtení. Mě tedy úplně dostala ta jeho arogance, když tam vysvětloval, že on jako zákonodárce má právo, a "my jsme ti, kteří ty zákony děláme". Ale mě spíš zajímá to, že vůbec nectil, že ministerstvo dalo ten zákon do mezirezortního připomínkového řízení, že to mělo nějaké studie dopadů, a můžeme si o tom myslet, co chceme, kdežto ten jeho pozměňovací návrh nemá vůbec nic. Dal ho sem, říkám, půl hodiny předtím, než skončilo druhé čtení, takže diskuse nastala až teďka, protože my jsme neměli možnost se s ním pořádně seznámit. Dotkne se to 120 000 lidí. A říkám, velice mě mrzí, že tady pana poslance nemáme, protože já bych tu diskusi docela ráda tady s ním otevřela. Pokud se někde dívá na televizi, ne v tomto sále, někde jinde, tak ho prosím, aby se dostavil do sálu, a mohli bychom si o tom popovídat. Děkuji. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Na řadě s faktickou poznámkou je nyní paní poslankyně Jana Hanzlíková a paní poslankyně Nováková - ano, stahuje svoji faktickou. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych také ráda navázala na paní poslankyni Šafránkovou, a to s ohledem na věk odchodu do důchodu, jak navrhuje koalice. Pokud vezmu, že v původním návrhu, pokud by prošel, opravdu tam se prodlužuje věk v podstatě donekonečna, ale i když vezmu ten odchod zastropovaný, což je v pozměňovacím návrhu na 67 let, tak chci připomenout, že tím pádem se Česká republika dostane mezi státy, které mají takto vysoký věk odchodu do důchodu. Ráda bych připomněla, že to jsou většinou severské státy, a tam je mnohem vyšší věk dožití ve zdraví, dokonce u některých států je to až o deset let. Všechny tyto aspekty měly měly být brány v potaz při vytváření důchodové reformy. ***