Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(9.50 hodin)
(pokračuje Jana Hanzlíková)
To už vůbec nemluvím o tom, co tady již zaznělo, že v České republice máme velmi dlouhou pracovní činnost. Také to tam vychází ve srovnání s jinými státy až o deset let. To je to, co tady stále opakuji, že mně tady chybí analýza sociálních dopadů, protože jsem přesvědčená - a už se vlastně ty změny, které jsme přijali, projevují v praxi, mají velmi negativní dopad na životní úroveň současných a tato změna bude mít na úroveň budoucích seniorů. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Paní poslankyně Šafránková bude reagovat s faktickou poznámkou, poté pan místopředseda Juchelka. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Lucie Šafránková: Já vám děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vaším prostřednictvím si dovolím tedy reagovat na pana ministra. Pane ministře, já nejsem ministryně, že jste mě tak oslovil. Tak to šlo asi o přeřek, že?
Druhá věc, na kterou musím reagovat. Ten návrh o třetím pilíři, který tady vytváříte údajně v uvozovkách někde v nějaké temné místnosti, aby to nikdo neviděl, aby to nikdo neslyšel, tak co v tom návrhu je? Máte dohodu? Máte dohodu se zaměstnavateli, máte dohodu s odbory na něčem takovém? Ta dohoda přece byla někde jinde. Vy jste tady celou dobu ujišťovali naše občany o tom, že to bude provedeno nějakým způsobem, a potom si to tady změníte a je vám to úplně, ale úplně jedno. Zkrátka vám jsou občané jedno. Hlavně že vy si tady sedíte všichni v teple, v pohodě, berete si ty platy, ale to, jak žijí lidé dole a budou žít, vás vůbec nezajímá. Na to se prosím zaměřte z vaší pozice. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní pan místopředseda Juchelka vystoupí s faktickou poznámkou, poté pan ministr Jurečka. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. No, když jsem tady poslouchal - budu reagovat na pana ministra Jurečku - co tady říkal mé kolegyni Lucii Šafránkové po jejím vystoupení - takže vy říkáte, že ti, kteří v tuto chvíli budou postiženi tím pozměňovacím návrhem pana Jakoba a pana Bendy, mají od vás příslib, že bude nějaká změna, a to, že budete 4 procenta z hrubé mzdy implementovat do toho třetího pilíře. Já si myslím, že stavíte celou argumentaci samozřejmě na něčem, co ještě před týdnem vůbec neexistovalo, protože jste si narychlo - překvapilo to úplně stejně nás i vás jako vládní poslance, tady ten pozměňovací návrh pana poslance Jakoba a pana poslance Bendy - nějakou argumentaci museli vycucat z prstu, abyste z toho mohli nějakým způsobem vybruslit.
V tuto chvíli nemáte nic projednáno se zaměstnanci, se zaměstnavateli. Ten třetí pilíř je dobrovolný, není povinný, takže z něho uděláte automaticky pilíř povinný pro tuto skupinu lidí. Udělali jste něco, co jste si narychlo bez jakékoliv diskuse vycucali z prstu příslibem za to, že 108 000 lidí už nebude v náročných profesích. Toto je signifikantní příklad toho, jakým způsobem se stavíte ke všem parametrům důchodové reformy, k věku odchodu do důchodu, třeba i k výchovnému, které jste měli úplně jinak postavené v tom vládním návrhu.
Prostě to, že teď budete řešit něco narychlo s těmi náročnými profesemi a to, co neexistovalo, jenom svědčí o tom, že nemáte žádnou vyfutrovanou, vyanalyzovanou, propočítanou, skvělou analýzu nebo důchodovou reformu. To prostě neexistuje a slibem nezarmoutíš.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane místopředsedo. Nyní s faktickou poznámkou je na řadě pan ministr Jurečka, poté pan poslanec Mašek. Prosím, máte slovo, pane ministře.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Pokud jsem se přeřekl, tak se kolegyni omlouvám za oslovení místo poslankyně ministryně.
Já se pokusím reagovat na to, co tady před chvílí zaznělo, naprosto věcně. Pro ty lidi zůstává garance toho, že budou mít posílené zabezpečení ve stáří, když budou dělat na náročné pozici ve třetí kategorii v jednom z těch čtyř rizik. Ta množina lidi se vůbec nemění. Mění se způsob mechanismu, kdy se to nebude realizovat přes první průběžný pilíř nebo systém, ale přes třetí. To znamená, zákon jasně říká, že vůči těmhle osobám, které už byly definovány, které byly v tom návrhu nebo jsou v tom návrhu stále ještě, bude zaměstnavatel mít povinnost povinně přispět - se státní podporou, logicky - a ten člověk bude moci s tím nakládat. Může se rozhodnout svobodně, podle nějaké své osobní, rodinné situace, strategie, využít třeba možnost předdůchodu nebo následně využít třeba toho, že logicky ty peníze bude využívat během svého čerpání důchodu prostřednictvím příjmů.
Má to benefity v tom, že s tím může případně nakládat rodina nebo nejbližší lidé, pokud si to ten člověk takto zvolí, v případě mimořádné události, jako je třeba úmrtí. To znamená, z průběžného pilíře tyto možnosti nejsou, jedině v rámci sirotčích nebo vdoveckých důchodů, ale není tam další možnost, jak nakládat tady s tímto odvodem, který tam je vyšší a který je nějakým způsobem také i investičně zhodnocen v rámci výnosnosti daného penzijního produktu.
Jsou další okolnosti, které je potřeba zohlednit, ale ve vztahu k odborům, zaměstnancům, zaměstnavatelům se na tom principu, parametrech té množiny lidí, v zásadě nic nemění, ten základ zůstává stejný. Mění se to, že to bude součástí povinnosti do třetího penzijního připojištění, do třetího pilíře.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. S další faktickou je na řadě pan poslanec Jiří Mašek, poté pan poslanec Lang. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Mašek: Vážená paní předsedající, kolegyně a kolegové, zareagoval bych na předchozí diskusi týkající se náročných profesí a odcházení do předčasného důchodu. Právě nám tady pan ministr vysvětlil, jak je to dobře promyšlené, jak budou ti zaměstnavatelé odvádět, jak to všechno bude fungovat, půjde to do třetího pilíře. Škoda jenom, že jsme o tom ještě nevěděli před čtrnácti dny a nevěděl o tomto systému ani pan ministr. K tomu ho donutili - promiňte mi to přirovnání - Pat a Mat, kteří tvoří důchodovou reformu, čili pánové Jakob a Benda, kteří pár minut před koncem projednávání vložili tento pozměňovák ve druhém čtení, ten nesmyslný pozměňovák. Na to teď tady navazuje nějaké koaliční řešení rychle to uhasit.
Pane ministře, ti dva jmenovaní poslanci vám zničili jeden z hlavních pilířů vaší reformy. Ona to reforma samozřejmě není, nicméně dva parametry jsou pro vás zásadní, a to je těch 67 let a ty předčasné důchody. Vy jste pořád tvrdil, že to máte systémově promyšlené, že to bude pro lidi, kteří jsou ve třetí kategorii. Těch je přes 400 000, zúžili jste to na 110 000. Ti dva pánové vám to poslali na čtvrtou kategorii, na těch 12 000 lidí. Nezlobte se, to, co vy tady teď předkládáte, je opravdu na poslední chvíli zatažení za ruční brzdu a v podstatě to ukazuje, jak celá vaše reforma vypadá.
Předčasné důchody byla trošku řekl bych vlajková loď vaší reformy, že to systémově pojmete a že ty lidi nějakým způsobem zajistíte, ale vy jste v tom absolutně selhali, já nemůžu s tímhletím souhlasit a rozhodně budeme hlasovat proti této důchodové reformě. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní pan poslanec Hubert Lang s faktickou poznámkou, následovat bude pan poslanec Hendrych. Prosím, máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Hubert Lang: Děkuji, paní místopředsedkyně. Dneska asi ne naposledy tady vystoupím, protože jestli jste, občané, včera sledovali diskusní pořad Máte slovo paní Jílkové, kde se utkali místopředseda odborového svazu KOVO, ctihodná kolegyně, která tady hovořila před chviličkou za SPD, a mluvil tam pan Jakob, pak tam byl ještě jeden host. Tam jednoznačně pan Jakob, když se dostane do nějakého presu, tak on vždycky potom řekne pravdu. Já bych chtěl, aby - dneska ho tady nevidím, což mě tedy mrzí, protože jsem o něm prohlásil, že je nějaký asociální ďáblík, asociální ďáblík na druhou. V tom včerejším pořadu to jednoznačně prokázal.
Tady během těch dvou hodin, které zbývají do vašeho pevně zařazeného hlasování, nemá cenu už vůbec dávat žádné argumenty, protože vy naše argumenty už nechcete poslouchat. My tady budeme muset už čistě jenom upozorňovat občany, že tady připravujete něco, co je zcela asociální, na čem jste neměli dohodu. Neměli jste dohodu ještě možná včera na tom, na čem nemáte dohodu ještě dneska. ***