Neautorizováno!


 

(Schůze pokračovala v 9.00 hodin.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 117. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Pan ministr Jurečka bude hlasovat s náhradní kartou číslo 40.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Andrej Babiš celý jednací den - osobní důvody, Berkovcová Jana do 10.30 - pracovní důvody, Brázdil Milan celý jednací den - zdravotní důvody, Dvořák Jaroslav celý jednací den - zdravotní důvody, Faltýnek Jaroslav celý jednací den - zdravotní důvody, Helebrant Tomáš celý jednací den - zdravotní důvody, Kasal David celý jednací den - zdravotní důvody, Kettner Zdeněk celý jednací den - zdravotní důvody, Šebelová Michaela celý jednací den - zahraniční cesta.

S náhradní kartou číslo 38 hlasuje pan poslanec Havránek.

Z členů vlády se omlouvají Fiala Petr do 11.30 - zahraniční cesta, Baxa Martin do 10 hodin - pracovní důvody, Bek Mikuláš celý jednací den - pracovní důvody, Dvořák Martin celý jednací den - pracovní důvody, Hladík Petr celý jednací den - pracovní důvody, Lipavský Jan celý jednací den - pracovní důvody, Rakušan Vít celý jednací den - zahraniční cesta, Válek Vlastimil do 12 hodin z pracovních důvodů.

Paní poslankyně Decroix bude hlasovat s náhradní kartou číslo 30.

A nyní budeme pokračovat v projednávání jediného bodu pořadu, kterým je

 

1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 696/ - třetí čtení

Projednávání tohoto bodu jsme přerušili na 117. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. listopadu 2024.

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujali za navrhovatele místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, zpravodaj garančního výboru, což je výbor pro sociální politiku, poslanec Michael Rataj.

Připomínám, že návrh na zamítnutí a pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku  696/5, který byl doručen dne 4. října 2024, a usnesení garančního výboru byla doručena jako sněmovní tisk 696/6 a 7.

Jen konstatuji, že Poslanecká sněmovna stanovila, že hlasování o podaných návrzích a návrhu zákona jako celku proběhne dnes od 12 hodin. Budeme tedy pokračovat v přerušené rozpravě, do které jako první před přerušením dne 6. 11. je přihlášen pan poslanec Hrnčíř. Mám zde také jedno přednostní právo se stanoviskem klubu - paní poslankyně Lucie Šafránková.

Ale vidím, že se paní poslankyně Pastuchová přihlásila s faktickou poznámkou. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Kolegové a kolegyně, já jsem tady ve středu končila svým projevem, který končil ve 13.58 a na který zareagoval pan ministr Jurečka. Proto jsem se teď přihlásila s faktickou, abych mohla reagovat jako první hned na to, co pan Jurečka řekl a o co mě požádal.

Takže, pane ministře, vy jste mě požádal, abych vám doložila vaši citaci, když jsem mluvila o tom, že zaniknou pracovní místa. Paní místopředsedkyně... (Obrací se na předsedající kvůli hluku v sále.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano. Kolegyně, kolegové, prosím, abyste ztišili své rozhovory, případně je přesunuli do předsálí. Paní poslankyně, budete mít 10 sekund navíc.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji. Takže já tady, pane ministře, pro vás ten článek mám: "Do osmi let zanikne 300 000 pracovních míst, horuje Jurečka za rekvalifikace." A já jsem ve svém projevu, kdybyste mě poslouchal, mluvila o technologiích, o digitalizaci a o seniorech. Já vůbec neříkám, že všichni senioři neumějí dneska s technikou pracovat, v žádném případě, ale mluvila jsem právě o nich, že to pro ně bude těžší a ty přechody složitější. A článek, na který poukazuje další článek, to i potvrzuje a píše se: "V souvislosti s rozvojem technologií a digitalizací služeb, které se jinak než na webu nebo přes aplikaci v mobilu nedají zařídit, začínají odborníci v posledních letech hovořit o ageismu, tedy diskriminaci lidí na základě jejich věku." Takže z tohohle článku jsem čerpala, kdy vy jste řekl, že dnes máme poměrně přesně změřeno na základě dat od firem i zkušeností ze zahraničí, že v příštích sedmi až osmi letech 300 000 pozic tak, jak je známe, zanikne. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. S faktickou poznámkou bude reagovat pan ministr Jurečka. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Tak já děkuju, že jste to doplnila. Kdybyste to takto hezky řekla ve středu, tak jsme tuhle faktickou debatu nemuseli vést, protože vy jste to tady dala do souvislosti s tím, že zaniknou pozice, pracovní místa lidí, kteří jsou těsně v předdůchodovém věku. Já jsem mluvil obecně o pozicích na trhu práce, protože se změní výrazně jejich obsah a potřebné kompetence, které k nim budou, a to napříč pracovním trhem bez ohledu na to, jestli na té pozici dělá muž nebo žena nebo člověk podle nějakého rozlišení věku. Tak to je důležité si uvědomit, aby se to nepoužívalo v duchu, že se tím straší nějaká konkrétní skupina. To se tak rozhodně jako nikdy nedělo, takhle jsem to nikdy neřekl, proto jsem se vůči tomu ohradil ve středu. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. S další faktickou se přihlásila paní poslankyně Válková. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji, paní místopředsedkyně. No, já to musím taky doplnit faktickou poznámkou.

Bylo by dobré, kdyby Ministerstvo práce a sociálních věcí už teď připravovalo tuto skupinu lidí těsně před důchodem, které budou, psychicky i sociálně, na ty změny, protože v současné době, jak říkala paní kolegyně Pastuchová, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, a já mám ohlasy na ty svoje příspěvky, opravdu existuje ageismus, který právě u kategorie lidí, kteří ztratí práci v předdůchodovém věku, konkrétně od takových 58 let, jsou víceméně nezaměstnatelní.

Já mám jednu přítelkyni, která říkala: Mě zachránilo to, když jsem přišla o práci v 59 letech, že jsem tam neuvedla svůj matriční ročník, pak jsem vyhrála v té soutěži a ten ředitel mi říkal: Vy jste dobrá, akorát si tady ještě doplňte datum narození. Ona ho tam doplnila a on říkal: To je dobře, že jste ho tam doplnila až teď, protože jinak bychom si vás nevybrali. Takže na to zírala a říkala: Co s tím mám dělat? Já jsem říkala: Nic, nastup tam a buď ráda, že tě vybrali. Ale takhle to v současné době vypadá.

Takže pokud se plánuje, že tato místa zaniknou, na kterých jsou lidi v tomhle věku nebo budou, tak prosím, abyste udělali patřičná vhodná opatření už teď, protože česká společnost není zatím dostatečně vyvážená ve vztahu k seniorům i k lidem těsně v předdůchodovém věku. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. To byla poslední faktická prozatím a nyní s přednostním právem vystoupí Lucie Šafránková, paní poslankyně Lucie Šafránková se stanoviskem klubu. Prosím, máte slovo. ***

 




Přihlásit/registrovat se do ISP