Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.20 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)

Snaha tady byla s opozicí, s panem prezidentem. Všechno je úplně skvělé. A najednou tady ve druhém čtení přijdou dva klíčové pozměňovací návrhy. Ten první je o tom, že se bude měnit věk odchodu do důchodu, takže tady máme prostě vyfutrovaný, skvělý vládní návrh zákona, který měl první otočku o 360 stupňů, ta první otočka byla v tom, že se dalo na samozřejmě výtky nejen opozice, ale české demografické společnosti o tom, že se bude pravidelně zvyšovat věk odchodu do důchodu co rok, to měsíc, aby potom přišla druhá otočka o 360 stupňů, která tento věk odchodu zastropovává na 67 letech. Takže správně tady mí předřečníci říkali, že ten vládní návrh zákona byl skutečně až například po 73 let, kdy půjde do důchodu ten, který se narodil v roce 2024 a zhruba v 68, 69 letech by tam šel ten, který se narodí v roce 2000. A tento pozměňovací návrh tady v tuto chvíli máme. No a já samozřejmě čekám na to, že se bude obhajovat.

No a ten druhý klíčový, o kterém jsem tady hovořil, tak to jsou ty náročné profese. Náročné profese, přátelé, tak to se týká skutečně nejen u nás v Moravskoslezském kraji, ale i ve všech ostatních krajích, protože máme jednu z nejvíce bych řekl těžkých i energeticky velmi náročných ekonomik, tak se týká 120, 130 000 lidí. A tento pozměňovací návrh, který tady už měl dávno, tři hodiny obhajovat pan poslanec Benda a pan poslanec Jakob, no tak v tuto chvíli ho neobhajují, je nahrán v tomto systému a ani nevíme, jak se k němu vládní koalice postaví. To je velikánská ostuda. A takhle bych chtěl říct, že to je s jedním parametrem vedle druhého ohledně důchodů.

Tím třetím, který je menší, ale zmíním ho taktéž, ve vládním návrhu zákona je úplně jiný výpočet výchovného pro první, druhé dítě a poté po pro třetí a čtvrté. Ale vládní koalice to zase mění pozměňovacím návrhem a udělá to pro všechny stejné: 500 za vychované dítě. Proč? No protože se úplně stejně jako u zvyšování věku odchodu do důchodu setkala s odporem nejen opozice, ale taktéž občanů a mění to prostě takto za pochodu. Tu skvělou, v mašličkách odevzdanou, vyfutrovanou, zanalyzovanou a prodiskutovanou důchodovou reformu. Vždyť to se přece nesmí takhle dít. To je zásadní věc pro všechny občany České republiky.

A pokud se my od těch parametrů podíváme samozřejmě dál na ty jednotlivé důchody, tak se můžeme podívat samozřejmě úplně nejdříve na život těch seniorů. Pokud se podíváme u těch náročných profesí, tak samozřejmě můžeme vídávat reportáže v médiích, můžeme vídávat jednotlivé příběhy, můžeme číst články, dokonce nám chodí i maily s jednotlivými osobními příběhy u náročných profesí, které říkají: Promiňte, ale já pracuji v Třineckých železárnách u nás v těžké profesi desítky let a já v 67 letech už to prostě dělat nemohu. To prostě já nevydržím. Takovouto reportáž, já jsem viděl, nebo v ČKD, a tak dále. A teď si vezměte, že ti lidé opravdu nebudou fyzicky už dál moci tady tuto profesi vykonávat, my je tam samozřejmě necháme, protože tady máme skvělý, do této chvíle neobhájený pozměňovací návrh pánů poslanců Bendy a Jakoba. A ti lidé nám začnou samozřejmě padat do čeho? No, samozřejmě buď do státní sociální podpory přes Úřad práce, protože nebudou moci dále pracovat, takže půjdou na příspěvek na bydlení, protože budou mít krácené důchody, protože díky panu Bendovi a panu Jakobovi nebudou pracovat samozřejmě v náročných profesích, no, anebo půjdou do invalidního důchodu. Takže my stejně z toho jednoho balíku, který se jmenuje sociální pojištění, kam ty důchody patří, budeme platit invalidní důchody, anebo zkrátka důchody, které jsou menší, protože takhle ti lidé budou na svém důchodu kráceni.

Co se u těch náročných profesí, která stalo dál. Má ctěná kolegyně, vaším prostřednictvím, Pavla Pivoňka Vaňková říká, že byl utvořen - já tomu říkám - debatní kroužek, který by měl za cíl mít nějaký parametr, který by zaměstnavatelům určil, kolik oni na ty náročné profese mají do toho systému dávat peněz. No, tak to je skvělé, to je úplně jako fantastická výhra pro pana Bendu a pana Jakoba, to je 100 : 0 výhra pro ně, protože oni tento pozměňovací návrh pravděpodobně vyměnili za debatní kroužek o tom, co dokonce volebního období neuvidíme. Poněvadž kdybychom měli otevřít ten třetí pilíř, ten zákon jako takový, tak nás samozřejmě čeká vnější, vnitřní připomínkové řízení, čeká nás diskuse kolem toho, neznáme vůbec parametry tady toho, kolik by měl kdo kam odvádět a jak se k tomu ti zaměstnanci dostanou. Nevíme o tom vůbec nic. Takže tato vládní koalice bude hlasovat pro tento pozměňovací návrh za to, že se do konce volebního období budou scházet v debatním kroužku, jak by měl vypadat ten třetí penzijní pilíř pro zaměstnance, aby se do toho odváděly nějaké finance. To je natolik prostě skandální, že si myslím, že v tuto chvíli nemá možná ani cenu pokračovat, co se bude s tou důchodovou reformou dít dál. Je to 120 000 lidí, v té čtvrté kategorii tam zůstává 12 nebo přes 12 000 lidí.

Já mám tady samozřejmě vyjádření, které obhajuje tady tento pozměňovací návrh, je to jediný subjekt, který ho obhájil, pravděpodobně ho i tento pozměňovací návrh připravil a prolobboval, je to Svaz průmyslu a dopravy. Dostali jsme všichni ten email s tím dopisem od Svazu průmyslu a dopravy, takže ti nám to tady samozřejmě vysvětlují a můžou být velmi spokojeni a rádi, že tam budou jenom ti ve čtyřce u 12 000 lidí.

Takže ten život seniorů je trošičku o něčem jiném než o té excelovské tabulce, kdy my na těch náročných profesích ušetříme zdánlivě nějakou tu kačku, kterou ale potom automaticky vydáme právě přes invalidní důchody nebo státní sociální podporu. To je prostě jasné, je to očividné. A tady tento, jak říkám a kolegyně Schillerová, politický handl, je pravděpodobně dojednáván v průběhu tohoto týdne, proto nám pan ministr nebyl schopen doteď odpovědět na otázku mé kolegyně Richterové, jaký je postoj KDU-ČSL, potažmo MPSV a potažmo celé vládní koalice tady k tomuto pozměňovacímu návrhu.

Pokud se podíváme dál, samozřejmě na tu celkově důchodovou reformu, tak za co vydávají senioři statisticky nejvíce peněz? Co je jako náklad, nejvíce finančně stojí? Tak za prvé to je bydlení. To víme, bydlení, protože ceny energií vystoupaly opravdu vysoko, potom to jsou potraviny a nakonec ten největší výdaj z toho koláče výdajů u důchodů, tak jsou léky, které samozřejmě i díky tomu, že jich máme nedostatek, tak samozřejmě jejich cena stoupá. Důchodci v loňském roce, v roce 2023 beru tu statistiku, zchudli nejvíce za 10 let, jsou to data z Českého statistického úřadu, podle kterého se loni průměrný starobní důchod zvýšil o 12,5 procenta. Ale inflace samozřejmě drtila peněženky nás všech, nejenom starobních důchodců, a rozumím tomu, že díky mimořádné valorizaci byli nejvíce zajištěni, ale ta inflace byla kumulativně 13,6 procenta, tudíž byli i ti samotní senioři biti. Je to samozřejmě dáno i enormním nárůstem cen, ten index spotřebitelských cen důchodcovský je jiný než ten běžný, protože se liší v tom, za co vydávají ti senioři své finanční prostředky. Už třeba tolik necestují, už si tolik nekupují ošacení už třeba nejí v takovém množství, prostě to stáří se podepisuje a bude podepisovat na každém z nás. Ale vydávají více prostředků právě v tom indexu spotřebitelských cen třeba za léky, nebo možná, pokud jsou samozřejmě vdovci a vdovy, za bydlení, za energie. Velký důraz je samozřejmě kladen na to u toho bydlení, odkud ten senior je, to je jasné, pokud je z města, nebo pokud je z vesnice, pokud má své vlastní bydlení nebo pokud je v nájmu, nicméně ten tlak na to, aby ti lidé byli v nájmu, nebo pokud jsou v nájmu, tak na ty jejich platby je enormně vyšší, protože to nájemní bydlení je dražší než to bydlení vlastní. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP