Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(15.00 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)
Příslušníci Vězeňské služby nejsou třeba tolik viděni ve veřejném prostoru jako příslušníci jiných ozbrojených sborů, ale nesmíme na ně zapomínat a musíme i tuto situaci vyřešit.
My, jak jste si určitě všimli, protože se chcete zabývat na mimořádné schůzi návrhem na to, jak řešit rozhodnutí soudu s platy soudců, ústavních činitelů a státních zástupců. Tak víte, že my jsme přišli s řešením, které by umožnilo prostředky, které ušetříme na skokovém navýšení platů soudců a dalších, kteří spadají pod tento zákon, jak tyto vyšší stamiliony korun použít právě na platy zaměstnanců v justici, což nám připadá správné a spravedlivé. Nejde jenom o samotnou výši těch platů, ale jde samozřejmě o nějaký poměr, i o nějakou míru spravedlnosti a řekněme sociálního smíru uvnitř jedné instituce, aby se nám opravdu příliš dramaticky nerozvírali nůžky mezi třeba soudci a těmi, kteří pro ně a s nimi na soudech pracují. Toto je záměr vlády a určitě věřím, že je naším společným cílem platy na soudech a státních zastupitelství, platy zaměstnanců, zlepšit. A já jsem vám tady na konkrétních číslech ukázal, jak to děláme.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Vnímám zájem o doplňující otázku pana poslance.
Poslanec Tomáš Kohoutek: Pane premiére, jste tři roky ve vládě, máte tři roky pohodlnou nadpoloviční většinu v Poslanecké sněmovně, takže myslím si, že už je dost času na to, abyste se konečně přestali vymlouvat na to, co udělala naše vláda, navíc menšinová. Nařízení vlády je otázka vládního rozhodnutí a stejně tak tabulkové a platové stupně, jejich potenciální změna a změna zařazení zaměstnanců justice je na rozhodnutí vlády, takže to je vaše zodpovědnost. Jenom pro doplnění. Pane premiére, doslova úplnou popelkou v rámci justice jsou zaměstnanci Probační a mediační služby - vysokoškolsky vzdělaní lidé v magisterském studiu se speciální zkouškou pracující zejména s osobami propuštěnými ve výkonu trestu - jejich plánovaný průměrný plat na rok 2025 je pouhých 40 468 korun. Bez kvalifikovaného a dobře zaplaceného personálu se tento záměr nemůže nikdy podařit ve smyslu zvýšení aplikace alternativních trestů, pro jejichž výkon a především kontrolu je činnost probační mediační služby, naprosto nezbytná. Přijde vám ohodnocení pracovníků Probační a mediační služby důstojné jejich vzdělání, náročnosti a společenskému... (Předsedající: Čas.) významu jejich práce? Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Závěrečná reakce předsedy vlády, prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vy to snad máte někde předepsané, tu větu: Nevymlouvejte se na minulost. Nikdo nic nevymlouvá, já to normálně řeším, ale zeptejte se těch lidí, běžte se jich zeptat: Vznikl ten problém za poslední tři roky? Nebo se tady kumuluje 10 let? Co vám odpoví? Víte to dobře, stejně dobře jako já. Řeknou vám, že se to tady kumuluje dlouho a že jste to prostě neřešili, to je pravda, a my se to snažíme řešit aspoň nějakým způsobem. Jestli dokonalým, nevím, ale nějakým ano. Já jsem tady říkal, o kolik zvýšíme meziročně platy u těch, kteří to zvýšení potřebují, protože ty mzdy mají opravdu nízké. No, tak se podívejte, jak se zvyšují mzdy v hospodářství, podívejte se, jak se zvyšují platy. Přes 9 procent dělá navýšení u zaměstnanců soudu. Ano, Probační a mediační služba, to jsou nepochybně lidé, kteří jsou kvalifikovaní, dělají těžkou práci a zaslouží si taky nějaké navýšení platů, takže i tady dojde k navýšení platů zhruba ve výši v průměru o 5 %. To je skupina, kterou jsem v tom, svém přehledu nárůstu platů nejmenoval, ale to, že ta situace na soudech, státních zastupitelstvích, ve vězeňství dobrá není, to je pravda, ale to, že navýšíme meziročně například příslušníkům vězeňské služby plat o více než 15 procent, je jasný důkaz toho, že to řešíme, a opravdu nechápu, kdo by mohl říct, že to je málo, nebo že to neodpovídá velkému úsilí vlády. To, co je dlouhodobý problé, s čím chceme pohnout a co tedy není tak jednoduché - a mohli byste nám s tím pomoct v případě platů ústavních činitelů - je, aby se tolik nerozvíraly nůžky mezi třeba soudci a zaměstnanci soudu. To si myslím, že by měl být náš společný cíl.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a my přistoupíme k další interpelaci, kterou přednese pan poslanec Ondřej Babka. A jelikož byla technická závada opravena, tak už není třeba číst ty věci. Prosím.
Poslanec Ondřej Babka: Dobrý den, děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Vážený pane premiére, není to úplně tak dávno, co jste ještě jako pravicový politik sliboval, že nebudete zvyšovat daně. Poté jste sestavil vládu, zvýšil jste zdanění podnikatelům pracujícím, zvýšil jste daň z nemovitosti, zvýšil jste spotřební daně, bizarně jste upravil DPH a u navyšování jste neskončil a pokračoval jste vytváření daní nových. A tento modus operandi uplatňujete i v tomto roce, možná trochu méně nápadně, zvyšujete totiž televizní a rozhlasový poplatek a nově právě pro firmy, pro právnické osoby vytváříte jakousi mediální daň, kterou necháte ještě pravidelně valorizovat. Málo se tady diskutuje, že navýšení tedy nebude jen o pár korun, ale firmy si klidně připlatí i čtvrt milionu ročně.
To, že zaměstnanci, stejně tak i majitel té firmy, poplatek za sebe již dávno odvádí jako fyzická osoba, vám vůbec nevadí. To, že v nějaké fabrice vlastně žádná televize či rozhlas nejsou, tak to vám také nevadí, a už vůbec nevadí, že zaměstnanci těchto firem často ani nemohou sledovat Českou televizi v práci, protože tam se prostě pracuje, a to pravicovému politikovi, kterým jste býval, zjevně nevadí. To, že místo čtvrt milionu na Českou televizi a Český rozhlas, mohla firma raději navýšit mzdy zaměstnancům, investovat do nových technologií, výzkumu a vývoje, je jaksi zapomenuto. Navíc tento poplatek se bude de facto každé tři roky povinně valorizovat. Ne, my povinně nevalorizujeme výdaje na výzkum a vývoj, například. Nevalorizujeme výdaje na vysoké školy, ale povinně zákonem budeme mít dané, že se bude valorizovat rozpočet České televize. Pane premiére, jak vysvětlujete tuto novou daň podnikatelům? Jak jim vysvětlujete to, že budou muset platit až čtvrt milionu korun ročně za něco, co už jednou zaplatili jako fyzické osoby? A navíc v těchto pracích často ani nemohou (předsedající: Čas.) používat Českou televizi a Český rozhlas. Děkuji za odpověď.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní se ujme slova předseda vlády České republiky Petr Fiala. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Já myslím, že je dobře, že debatujeme o poplatcích za užívání veřejnoprávních médií. A já bych tedy mohl využít toho, jak jste tu interpelaci pojal, a mluvit jenom o tom zvyšování či nezvyšování daní a vyhnout se odpovědi. Já to samozřejmě neudělám, neodpustím si ale poznámku, že je úsměvné, když mě levicový politik poučuje o tom, co to je pravicová politika, tak to si klidně nechte od cesty. Já bych ale chtěl připomenout, že my musíme zajistit pro média veřejné služby i odpovídající finanční podmínky. Poplatky, které tu jsou, se nezvyšovaly v případě Českého rozhlasu 19 let, v případě České televize 16 let. Novela zvyšuje poplatek o 15 korun u televize, o 10 korun u rozhlasu a stále platí to - využívám této příležitosti, abych vyvrátil fámy, lži, nepravdu - stále platí to, že za jednu domácnost je jeden poplatek bez ohledu na počet zařízení, kterým členové domácnosti disponují. Tedy, dámy a pánové, kteří se na nás díváte, prosím vás, nevěřte tomu, že budete platit za televizi, za mobil, za tablet, je to nesmysl. Budete platit jeden poplatek za domácnost. Navržený nárůst se vůbec neblíží částkám, které by ten poplatek měl nebo mohl mít, pokud bychom chtěli ponechat stejnou reálnou hodnotu toho poplatku, jak byla v době jeho zavedení. ***