Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(15.10 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)

Ale já se chci dotknout toho, co jste tady zmínil, a to jsou poplatky pro firmy. Chtěl bych vyvrátit vaše nařčení, že vytváříme jakousi novou daň pro firmy. To prostě není vůbec pravda. Tak za prvé, firmy tyto poplatky platí už nyní a platí dokonce za každý přístroj. Tedy pokud mají 20 služebních vozidel s rádii, tak za každý přístroj zaplatí poplatek, nikoliv jeden poplatek za firmu, jako je tomu u domácnosti. Toto je taky důležité říct veřejnosti. Domácnost platí jeden poplatek, ale u firem to tak dosud není. To jsme změnili. Nově velké firmy nebudou platit poplatek za každý přístroj, který může, byť třeba jen teoreticky, sloužit k sledování televize nebo sledování poslechu rádia, ale budou platit podle počtu zaměstnanců.

Nebude se to týkat - to je také důležité, protože pravicové je chránit především malé a střední firmy, to je pravicová politika - 260 000 malých firem, které mají do 25 zaměstnanců. Ty jsme od tohoto poplatku osvobodili úplně v tom návrhu. Tak se, prosím vás, tady nestrašme, nevytvářejme tady zdání, že jsme vytvořili nějakou novou daň. Existuje tu konsensus napříč společností od devadesátých let, že se na koncesi za veřejnoprávní média podílejí určitým způsobem všichni, tedy nejenom občané, ale podílejí se i firmy.

Poplatky tu jsou, existují i v jiných zemích, není to žádné české specifikum. Třeba v Německu platí takové poplatky všechny firmy bez ohledu na počet přístrojů, zaměstnanců nebo čehokoliv dalšího. To u nás takto není. Je to prostě věc naprosto standardní. Ale říct, že teď firmy neplatily nic, a teď jim zavádíme novou daň nebo nový poplatek, to prostě neodpovídá realitě. Stejně jako realitě neodpovídá to, že když teď se to bude vztahovat i na mobil, tak to znamená, že máte mobil a televizi a budete platit dvakrát. To je nesmysl. Nikoho to ani nenapadlo. Takže my považujeme ten nový systém platby za spravedlivý, za adekvátní současné situaci, za v podstatě umírněný.

Ještě bych chtěl říct, že to není jenom nějaký návrh vystřelený náhle Ministerstvem kultury. Ten návrh procházel rozsáhlým připomínkovým řízením, podílelo se na něm široké spektrum aktérů z celého prostředí a myslím, že i z tohoto hlediska je v mnoha směrech vyvážený.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Pan poslanec má zájem o položení doplňujícího dotazu, prosím.

 

Poslanec Ondřej Babka: Děkuji. Vážený pane premiére, on to není nesmysl, že zavádíte novou daň pro některé firmy. Já jsem tady ten příklad uvedl. Když máte firmu, která má nějakou pásovou výrobu, tak ta rozhodně v tuto chvíli fakt neplatí poplatky za televizi a za rozhlas, protože ty přístroje prostě nemají. Vy v tom vašem návrhu uvalíte na tuto firmu novou mediální daň, protože ve chvíli, kdy bude mít nějaký větší počet zaměstnanců, tak ročně zaplatí na poplatcích za Český rozhlas a Českou televizi čtvrt milionu korun. To je novinka. Proto se proti tomu návrhu staví podnikatelské asociace, proto vám píší, protože prostě zavádíte pro tyto podniky, pro tyto firmy, novou mediální daň. Opravdu to není tak, že by...

Zase, mohl bych tady pokračovat i v nelogice toho, když v současné době ten přístroj máte... (Předsedající: Čas.) Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní zareaguje předseda vlády Petr Fiala.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Tak jistě najdeme firmu, kde dosud nemají žádnou televizi, žádné rádio a teď mají 40 zaměstnanců, tak něco budou platit, to je určitě možné. Ale kdybych v tom vrstvení absurdních příkladů chtěl pokračovat, tak vám řeknu, že zase rušíme daň a zbavujeme firmy povinnosti platit. Takže firma, která má 20 aut s 20 rádií, tak prostě teď platí, a protože má jenom 20 zaměstnanců, nebo 23, tak nebude platit, protože jsou osvobozeny firmy do 25 zaměstnanců. Takže ve stejné logice bych mohl říct, že naše vláda ruší tuto "daň".

Ale ono to je trošku jinak. Je to prostě tak, že zavádíme trošku jiný systém. To je úplně logické a je to stejně hodnotný argument, jaký použil pan poslanec. Já na tom chci jenom ukázat, že prostě zavádíme systém, který je trošku jiný, ale je spravedlivý, je vyvážený, odpovídá tomu, co se děje ve společnosti. Jasně, to je stejné u těch domácností. Kdo se dnes dívá jenom na klasickou televizi? Spousta z nás sleduje televizi prostě v mobilu, v tabletu, na počítači, spoustě jiných přístrojů. Tak to se přece musí logicky nějak zohlednit. Ale nezohledňuje se to tak, že by se za všechno platilo, ale jenom se prostě změna chování, změna způsobu konzumace médií, propisuje nějakým způsobem do zákona.

Stejně tak to děláme u firem. Je prostě racionálnější, lepší, rozumnější, postupovat podle počtu zaměstnanců, a ne podle počtu přístrojů. Připadá nám naprosto správné a naprosto pravicové - mám-li použít tuto rétoriku - od toho osvobodit spoustu firem, které dosud platily. To jsou ty malé firmy, pro které je každá koruna opravdu cenná. Takže 260 000 firem do 25 zaměstnanců nebude platit vůbec nic.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Pokročíme k další interpelaci, kterou přednese pan poslanec Radek Vondráček, poté se připraví pan poslanec Strýček. Pane poslanče, ujměte se slova.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo, pane premiére. 21. 10. tohoto roku, v pondělí, jste na síť X umístil toto své vyjádření: "Dnes oznámená naprosto neuvěřitelná politická dohoda o spolupráci Andreje Babiše s StB, kterou uzavřel se spřátelenými politiky na Slovensku, je toho nejnovějším důkazem. Rozsudek nezávislého soudu nahradil obyčejný handl. Tohle je perspektiva, kterou Andrej Babiš fakticky nabízí naší zemi."

Pane premiére, kdyby se takto vyjádřil kdokoliv, kdyby to napsal třeba Miroslav Kalousek, přejdu to, protože je to vyjádření na sociálních sítích. Ale premiér země, předseda vlády, se nemůže vyjadřovat tímto způsobem. Jestliže někoho označíte, že uzavřel politický handl, tak se ptám, kdo uzavřel politický handl? O kterém politikovi suverénní sousední země mluvíte? Co bylo obsahem tohoto handlu? To všechno musíte prokázat a doložit. V opačném případě se máte omluvit. Premiér v tomto případě už otevřeně popírá pravidla právního státu, neomaleně uráží suverénní Slovensko, dál rozděluje společnost a pro své vlastní politické cíle popírá a boří hranice slušného chování.

Samozřejmě že slovenská strana reagovala, ale díky dobrým vztahům velmi korektně. Přečtu vám vyjádření ministra vnitra: "Mrzí mě vyjádření pana Fialy. Vnímám ho nikoliv jako vyjádření premiéra České republiky, ale jako vyjádření předsedy ODS. Nedovolím, aby rozhodnutí vnitrostátních orgánů Slovenské republiky vstupovala do politických sporů. Doporučuji i panu Fialovi, aby netahal politiku do Ministerstva vnitra," řekl Šutaj Eštok novinářům. Dodal, že české bratry má nadále za kolegy, se kterými chce mít nadstandardní spolupráci. Vážený pane premiére, já vás žádám, abyste přestal cíleně poškozovat dobré vztahy naší země se Slovenskem. (Předsedající: Čas.) Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní má slovo předseda vlády Petr Fiala, prosím.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vy jste, pane poslanče Vondráčku, docela rozumný, tak bych vám doporučoval opravdu trochu víc vážit slova, trošku přemýšlet o těch souvislostech. Ale samozřejmě vám nemluvím do toho, na co se mě ptáte. To bych si nedovolil. Tak popořádku.

Vztahy se Slovenskem má Česká republika výborné a je to i zásluha naší vlády. (Smích na levé straně sálu.) Já jsem měl skvělé přátelské vztahy s několika slovenskými premiéry, které jsem měl možnost v průběhu svého úřadování zažít. S Robertem Ficem mám vztahy korektní. Nemohu říct, že třeba si tak rozumíme ve všech věcech pohledu na svět a na mezinárodní situaci, jako tomu bylo s jeho předchůdci. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP