Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(23.00 hodin)
(pokračuje Jan Richter)

Jedním z nejvýraznějších problémů současného financování sportu je neuvěřitelná podpora, kterou dostávají jen vybrané skupiny. Například Český svaz ledního hokeje obdržel dotaci ve výši 200 milionů korun na organizaci mistrovství světa, i když bylo již dopředu zřejmé, že tato akce bude zisková. V rozporu se zákonem tak hokejový svaz nevrátil tuto dotaci, přestože vydělal na této akci půl miliardy. Ostatní sportovní organizace, které jsou v zisku, mají povinnost dotace vracet. Proč neplatí tedy stejná pravidla pro všechny? Neuvěřitelný precedent a krádež za bílého dne byla tato dotace 200 milionů Českému svazu ledního hokeje na organizaci mistrovství světa v hokeji, když už bylo jasné, že akce bude zisková.

Dle dotačních podmínek, které platí zřejmě pro všechny kromě přátel lidí okolo ODS, nesmí být žádná tato podpořená akce zisková. Je tam zcela jasně napsáno, že v případě ziskovosti musí pořadatel dotaci vrátit. Český svaz ledního hokeje vydělal na mistrovství světa půl miliardy a zcela v rozporu se zákonem lidé, okolo kterých se to tam točí a vedou český sport nyní, si tu dotaci nechali. Přitom u všech jiných sportů se musí vrátit do koruny, pokud jsou organizátoři v zisku. Zakládá se tady na další obrovský korupční skandál a hlavní roli v něm hraje organizační složka státu: Národní sportovní agentura.

Taková výše dotace nemá v historii NSA obdoby. V době, kdy se sport potýká s nedostatkem peněz, ruší se některé výjezdy reprezentantů, sociálně slabé rodiny nemají na placení příspěvků, je to nehorázné. Český svaz ledního hokeje byl z pořadatelství v zisku 500 milionů a na příští rok žádá stát na pořádání mistrovství světa žen dalších 70 milionů. Je to třikrát více než mistrovství Evropy volejbalistek nebo basketbalistek.

V obrovském střetu zájmů je politik ODS a čerstvě zvolený senátor Zbyněk Sýkora. Tento politik ODS, který je předsedou paralympijského výboru a zároveň členem poradního týmu NSA, píše a vytváří pravidla pro rozdělování dotací NSA v oblasti paralympijského hnutí. Paralympijský výbor je příjemce dotací dle podmínek, které píše jeho předseda. Toto je do očí bijící! Místo toho, aby NSA dala peníze rodičům, kteří si nemohou dovolit platit příspěvky na sportování dětí, tak navyšuje už tak vysoce ziskovou akci ledního hokeje a navrch přidá NSA dalších 70 milionů na mistrovství žen. Proč se to neplatí z toho zisku, který po mistrovství světa zůstal na Svazu českého hokeje?

Jednoduše z mého pohledu tady máme trojlístek: poradce pana premiéra pro sport pana Nykodýma, předsedu Svazu ledního hokeje Hadamczika a předsedu NSA Šebka. Tyto tři spojuje dlouhá historie přátelství a není ani náhoda to, kde se ta přátelství prohlubovala. Pořád se mluví o tom, že děti nechtějí sportovat. Realita je ale jiná. Jak napsalo mnoho předních médií, rodiče si příspěvky bohužel nemohou dovolit. Pokud mají například dvě či tři děti a každé by chtělo chodit na jeden sport a například na jeden kroužek, vyjde to mnohdy na více než 10 000 za pololetí. A to je v dnešní době pro mnoho rodičů nezaplatitelné.

Proč Národní sportovní agentura raději nepodpoří více Dotační programový klub, který přímo rozděluje i těm nejmenším klubům finance, díky kterým pak mohou rodiče příspěvky snížit? Raději nechá 200 milionů na hokejovém svazu místo toho, aby je přerozdělila Můj klub. Všem oddílům by to pomohlo. A to už ani nemluvím o tom, že v rozpočtu NSA za letošní rok zůstává 200 milionů vyčerpaných peněz, které se také nerozdělily. A já si myslím, že by peníze, které jsou primárně určeny na Můj klub a do sportu, do sportovních klubů, by neměly zůstávat v jakékoliv formě rezervy nebo čehokoliv jiného.

V neposlední řadě by se měla vláda zaměřit na NSA, protože podléhá vládě a řídí ji, na to, aby finanční prostředky, které projídá samotná NSA, byly oprávněné. Pokud provozní peníze očistím o výplaty a antidopingový výbor, tak mi zbývá cca 80 milionů, které se tváří jako PR služby, poradenství, komunikace, zpracování dat, právní služby, pohoštění, nákup služeb - a nejhezčí položka, která mě zaujala, je - ostatní neinvestiční výdaje jinde nezařazené ve výši 1,7 milionu.

Závěrem můžu pouze uvést, že pokud nezasáhneme včas, důsledky tohoto podfinancování budou mít dlouhodobé dopady na celé generace. Je zřejmé, že současný návrh rozpočtu na 2025 přináší mnoho otázek ohledně efektivnosti rozdělování prostředků na sport. Je potřeba změnit přístup k rozdělování prostředků, zaměřit se na podporu sportu dětí a mládeže a přestat tolerovat zneužívání dotací.

Sport musí být dostupný všem bez ohledu na finanční možnosti rodin. Potřebujeme více investic do sportovní infrastruktury, více podpory pro malé kluby a rodiny, které si nemohou dovolit platit vysoké příspěvky. Musíme skoncovat s klientelismem a zneužíváním dotací. Vyzývám vládu, aby přehodnotila svůj přístup ke sportu a začala investovat do budoucnosti našeho národa. Jen tak budeme moci dosáhnout dlouhodobého úspěchu a zdravější společnosti.

A úplným závěrem ještě musím říct jednu věc, že investice do sportu i v takto malých objemech se vracejí státu několikanásobně, a to nejenom ve zdraví, ale i v reálných penězích, jako jsou daně, odvody a pronájmy. Ve druhém čtení přijdu s nějakými pozměňovacími návrhy. Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic ANO.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. Eviduji jednu faktickou poznámku pana poslance Karla Sládečka. A potom pan poslanec Karel Haas. Prosím.

 

Poslanec Karel Sládeček: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, chci reagovat na to, co zde dnes zaznělo. Pokud by vám někdo předložil aktuální návrh rozpočtu v anonymní podobě, nikdy byste neuhodli, že pochází z dílny vlády vedené ODS - strany, která se zavázala k vytvoření malého a efektivního státu, slibovala každoroční snižování schodku o 1 % HDP, což v současných ekonomických podmínkách představuje úsporu 75 miliard korun. Dále slibovala, že nezvýší daně, ukončí dotační byznys a sníží počet zaměstnanců ve veřejném sektoru. Ve volebním roce 2025 se státní rozpočet vydává téměř ve všech ohledech zcela jinou cestou.

Nejvýraznější charakteristikou tohoto rozpočtu je ambiciózní očekávání prudkého nárůstu vybraných daní, které by měly růst dramaticky rychleji než samotné ceny. To znamená jediné - razantní a neúprosný nárůst daňového zatížení. Je to důsledek rozhodnutí vlády zvýšit daně. Například se zvyšuje daň z příjmů firem, odvody pro živnostníky rostou a ruší se dřívější výjimky z daně z příjmů při prodeji podílu ve společnostech, a to přesto, že stát již nemusí pokrývat žádné mimořádné výdaje na vyrovnání cen energií, stále přetrvává daň z neočekávaných zisků, takzvaných windfall tax, zaměřená na největší hráče v energetice, finančním sektoru či petrochemii.

To je vaše slibovaná konsolidace, pane ministře financí? Já tomu říkám drancování peněženek daňových poplatníků. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji i za dodržení času. Pan poslanec Karel Haas s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Karel Haas: Děkuju vám mnohokrát. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, kolegové, myslel jsem, že už to nějakým způsobem doplyne relativně věcně. Teď mně to nedá, určitě nestihnu reagovat na všechno, co říkal kolega Jan Richter, vaším prostřednictvím.

Pár poznámek. Mě tam velmi zklamala taková osobní narážka na nějaký jako triumvirát, pan premiér, předseda NSA, a myslím si, že jste zmínil, pane kolego, pana docenta Nykodýma jako nějakou černokněžnickou skupinku ovládající český sport. Vy jste, a je to tak zcela správně, jako zástupce opozice v dozorčí komisi Národní sportovní agentury, jste druhým místopředsedou FAČR. FAČR oprávněně, já zdůrazňuji na rozdíl od vás oprávněně, od těch báchorek, je absolutně největším příjemcem dotací do sportu. V letošním roce získal z českých svazů absolutně nejvyšší částku 549 milionů korun. A přesto vás tady neobviňuju z jakéhosi střetu zájmů, ze kterého vy jste tady obvinil možná celé české sportovní prostředí. Jedna poznámka. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP