Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !


(20.40 hodin)
(pokračuje Ivana Mádlová)

A mě by - poslední dotaz - zajímalo, jestli vlastně, pane ministře, vůbec víte, kolik všeobecných sester české zdravotnictví potřebuje. Protože to si myslím, že je zásadní otázka, od které bychom se měli odpíchnout, protože samozřejmě se to týká i financování. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně, za dodržení času. Nyní s faktickou vystoupí pan poslanec Mašek, poté pan poslanec Farhan. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuju, budu rychlý. Já jsem, pane ministře, nedostal tu odpověď, kterou jsem očekával. Mně šlo o to, že v období, kdy by si nemohly ty vámi přímo řízené organizace ty peníze půjčovat a měly by před sebou nějaké investice, tak by z velké části čekaly na to, že pan ministr Stanjura cestou Ministerstva zdravotnictví jim na ty investice prostě ty prostředky dá. A mě zajímalo tím, že jsme to tady prolomili, já to nějakým způsobem nekritizuji, ale chtěl bych vědět, jaká je celková částka zhruba na příští rok, která nemusí jít cestou státního rozpočtu na podporu těch investičních akcí vámi řízených příspěvkových organizací. Jinými slovy, kolik se ušetří ve státním rozpočtu na úkor toho, že si to mohou půjčit ty nemocnice. A tady jenom podotýkám, že ony to taky budou muset splácet časem a že to může výrazně zhoršit třeba jejich situaci, než když jim to dáte jako dárek úplně na začátku. Tak to je jedna věc.

A ta druhá, tu jste mně evokoval tím, že jste tady řekl, že za 27 milionů se koupila sanitní vozidla pro Armádu České republiky. Škoda, že tady není paní ministryně, jenom by to bylo povzdechnutí, protože jste říkal, že se mohou zúčastnit potom i záchranných akcí třeba v České republice. Pak je potřeba ale to upravit, aby ta armáda opravdu mohla obratem odjet, a ne aby se to stalo třeba až za 48 hodin a později, byť by byli vybaveni těmito novými krásnými sanitními vozy.

A poslední povzdechnutí, když teda mluvíme o té vojenské technice, je velká škoda, my jsme spolu o tom diskutovali, že Armáda České republiky se zřekla toho, aby poskytovala leteckou záchrannou službu, což si myslím, že je ohromná škoda. Říkám to tady nahlas, je to mrhání prostředky a dvě procenta na zbrojení, řekněme, nebo na armádu nám velmi umožňují, nebo té armádě, to, aby takto sloužila lidem i v míru a opravdu pro jejich zdraví. A je to škoda.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní zatím jako poslední s faktickou vystoupí pan poslanec Farhan. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Kamal Farhan: Děkuji. Pane ministře, já už jsem nechtěl vystupovat, protože vy jste to tak hezky rozebral. Zapomněl jste tam říct, že na rok 2025 počítáte, že kapitola Ministerstva zdravotnictví bude klesat její rozpočet, 2026 a 2027 bude klesat. Ale to už nejspíš předpokládáte, že už na tom ministerstvu nebudete, takže vám to bude jedno, že to klesá.

Ale na co musím zareagovat? Na vaši větu, že premiéři tady byli nebo premiér, který vytahoval ministry z klobouku. Zaplaťpánbůh, že vytahoval! Vy už jste měl být vytažený dávno úplně pryč, protože já vám řeknu, co ti ministři tady udělali. Ti zajistili oddlužení nemocnic fakultních, nebo dali tam 6 miliard, zvýšila se platba za státní pojištěnce, byl pokles, zvýšil se počet navýšení studentů, navyšovaly se platy zdravotníků, nebyly tady stávky zdravotníků, zdravotníci byli spokojení, pacienti byli spokojení. Vy si můžete zjistit, že statisticky vlastně dochází k prodlužování čekacích dob pro pacienty, že klesá produkce v nemocnicích, že prostě ta vyhláška je špatně napsaná pro krajské nemocnice. Vy neustále máte deficitní vyhlášku.

Za těch ministrů, kterým říkáte, že byli vytahováni z klobouku, se těch 14 segmentů bylo schopných dohodnout na té vyhlášce. A vy, vy jste ministr sjednotitel, proti kterému se ty segmenty staví, proboha! Takže je jedno, jestli tady byli čtyři nebo pět ministrů, ale ti ministři něco dělali, to zdravotnictví podporovali a finančně ho zajistili. Vy jste ho zlikvidovali, rozebrali a nemáte, vůbec vám nevadí, že napíšete do důvodové zprávy, že dostanete svým jednáním zdravotní pojišťovny do finančních potíží! Vždyť se podívejte, vám krachují dneska pojišťovny v přímém přenosu, nebo budou, a co děláte vy? Neděláte vůbec nic! Čekáte. Prostě, kolik miliard musí být po splatnosti ty pojišťovny? Prostě za nás tenhle ten chaos, který tady vytváříte, nebyl.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. To byla zatím poslední faktická poznámka a nyní vystoupí v rozpravě paní poslankyně Jana Berkovcová, připraví se pan poslanec Mašek. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Berkovcová: Dobrý večer, dámy a pánové. Já bych se ráda vyjádřila k návrhu rozpočtu Ministerstva školství na příští rok, ale hned na začátku bych se chtěla vyjádřit k pozdnímu dodání kapitolních sešitů. Je naprosto nepřípustné a bezprecedentní, aby detaily rozpočtu byly utajovány i členům školského výboru do poslední chvíle a byly odtajněny až v předvečer prvního čtení. To tedy znamená včera večer.

Dokonce nám mou kritiku na síti X mi bylo ze strany Ministerstva školství odpovězeno, že jsou dodávány včas, že detailní rozpočet nám stačí znát až do druhého čtení. To je neuvěřitelná arogance. Ukažte nám nějaký jiný zákon, kde potřebujeme znát detaily, až do druhého čtení! Žádný takový zákon není a vy nám u nejdůležitějšího zákona roku říkáte, že nám stačí se s ním seznámit až před druhým čtením? Neskutečné!

Takže celý večer, v podstatě celou noc jsem strávila četbou kapitolního sešitu a pátrala jsem, jaké levárny tam skrýváte a proč jste návrh tajili do poslední chvíle. Asi jsem nestihla rozkrýt všechno, ale pochopila jsem jedno. Rozpočet pro vzdělávání dětí, žáků, studentů pro rok 2025 je, dovolte mi ten příměr, ohlodaná kost. Stejně jako loni a předloni. Rozpočet je opět ostudným provizoriem a experimentem na žácích, učitelích, pedagogických i nepedagogických pracovnících. Navíc školský rozpočet na rok 2025 je v rozporu s platnou legislativou. Nejsou v něm pokryty některé mandatorní výdaje a je v rozporu i s programovým prohlášením vlády Petra Fialy, co se týká nesplnění slibů ohledně platů ve školství. Proto je nutné, aby byl přepracován a poté znovu předložen Poslanecké sněmovně k hlasování.

V návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025 chybí peníze na platy nepedagogických pracovníků škol od 1. září do 31. prosince 2025. To je celá třetina rozpočtu příslušné položky rozpočtové kapitoly. Ministerstvo školství avizuje, že chce od září přesunout financování všech nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol, ale to je v rozporu s platnou legislativou. Hrozí, že plánované novelizace zákonů nebudou schváleny včas anebo vůbec, a negativní postoj k této změně vyjádřily nejen školské organizace, ale i sdružení zřizovatelů škol. Ta debata tady už dneska proběhla, když tady byl pan ministr, ale já to téma znovu otevírám, protože je naprosto nepochopitelné, že rozpočet se opírá o pouhý předpoklad realizace tohoto opatření, tedy změny v úhradě nepedagogické práce, které v současné době není prakticky vůbec připravováno, dostatečně konkretizováno a není k tomu zákonná opora.

Přitom účinnost má nastat za 10 měsíců. Není žádná představa o potřebných změnách v legislativní oblasti, přitom by však měly být v platnosti již při schvalování návrhu rozpočtu.

Nedošlo k řádnému projednání s těmi, jichž se toto opatření týká, tedy se zřizovateli, obcemi a kraji. Není ani zatím jasné, kterých skupin nepedagogických pracovníků se bude toto opatření týkat. A některé představy o způsobilosti obcí zasahovat do činnosti škol jsou podle ředitelů znalých praxe naivní a jsou přehlížena možná rizika.

V návrhu rozpočtu se dočteme, že uspokojení mandatorních a kvazimandatorních výdajů, tedy platů učitelů, psychologů, speciálních pedagogů a vůbec vzdělávání našich dětí, závisí na tom, zda se od 1. září 2025 změní financování nepedagogických pracovníků a z vyšších výnosů daní je budou hradit obce a kraje. To je neuvěřitelné. Platy pedagogů a vzdělávání našich dětí je podmíněno přesunem nepedagogů pod zřizovatele, jinak na ně nebude. Zákon o státním rozpočtu zcela bezprecedentně zkrátka nehradí výdaje na vzdělávání našich dětí.

Toto však, myslím, že veřejnost pochopila, odsoudila, včetně ekonomických nezávislých expertů a Národní rozpočtové rady. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP