Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !


(20.30 hodin)
(pokračuje Vlastimil Válek)

Co se týče rozpočtu Ministerstva zdravotnictví, protože o tom se máme dneska bavit na příští rok, ten rozpočet Ministerstva zdravotnictví má meziroční nárůst 103 %, výdaje jsou o 54 % vyšší, příjmy počítají se 130procentním nárůstem, největší meziroční nárůst je zaznamenán na oblast výdajů spolufinancovaný z rozpočtu fondů, se dá říct zjednodušeně, a to je ve výši 4,3 miliardy. My jsme do rozpočtu dostali nebo získali 4,3 miliardy na kofinancování těch projektů, takže ty projekty jsou všechny finančně kryty a opravdu budou dokončeny tak, jak mají.

Dneska už si troufnu říct všechny. Vzpomeňme si na jedny z prvních zdravotních výborů, kdy paní ředitelka Grygarová představovala ty projekty, které byly původně naplánované, tam u některých těch projektů, pokud si pamatuju, pan kolega Brázdil se velmi kriticky i vyjadřoval k tomu původnímu projektu simulačního centra pro záchranáře, které mělo být v Psychiatrické léčebně v Bohnicích a měl je stavit Doškolovák. To byl původní záměr, záměr předchozí vlády, mělo stát zhruba 2 miliardy.

Já jsem jaksi nebyl ten ostrý kritik, ostřejší kritikové byli spíš z řad ze současné opozice, ale to se dá snadno zjistit z toho záznamu z toho zdravotního výboru. Já si myslím, že to nebyl úplně špatný záměr, ale řekněme, že ten záměr byl platný určité filozofii, která se mezitím změnila i v případě záchranářů a je daleko lepší, ty peníze se rozprostřely mezi lékařské fakulty, respektive fakultní nemocnice, na podporu simulačních center tak, abychom byli připraveni na to, aby část těch vzdělávacích programů mohla probíhat na simulátorech, třeba co se týče první pomoci záchranářů, anebo co se týče porodníků.

V oblasti národních investic nebo strategických investic je to pak v příštím roce 1,6 miliardy, ty právě půjdou na kofinancování těch projektů, u nichž jsem se u některých z nich zmínil. Tady samozřejmě vždycky jsou ještě slabá místa, jako já vím, archeologický výzkum, který se může stát, že se najednou ukáže na tom místě a odsune se to. Ale s tímto zatím počítáme, ty projekty jsou schválené, mají stavební povolení a nevidím úplně problém v tom, aby nebyly v příštím roce zahájeny a dokončeny v horizontech poměrně krátkých.

Ta platová oblast byla navýšena o 127 milionů korun a ty platy jdou primárně na Krajské hygienické stanice, kde chceme, aby se ty stanice dále posunovaly ve smyslu těch moderních krajských hygienických stanic, které se budou starat opravdu o veřejné stravování, o výživu ve školách, zdravotnických zařízeních, a o tom, o čem tady dlouhodobě mluví kolega Špičák, tedy o tom snu Kochova institutu, který určitě posuneme, i když si nejsem jistý, že ten zákon se nám podaří vykomunikovat teď s novou garniturou hejtmanů, a tady pevně věřím v podporu opozice, protože řada těch hejtmanů je z vašich řad, jsou to poslanci, takže oni budou mít možnost bezesporu i s kolegou Špičákem prodiskutovat, jestli je dobrá centralizace, nebo není a jestli ji podpoří, nebo nepodpoří.

Já mám podporu těch předchozích hejtmanů, ale ta garnitura se změnila, takže tady já budu určitě rád za vaši podporu, koneckonců ta myšlenka vznikla za předchozí vlády, já v ní jenom pokračuji a rozvíjím ji.

Samozřejmě peníze dostane Státní zdravotní ústav, dominantně je to na podporu preventivních programů, především stravování ve školách a pohybových aktivit dětí ve školách. Mohl bych jít do detailu, to je asi zbytečné. U specializačního vzdělávání to navýšení je zhruba o 500 milionů korun pro rok 2025 a tady to bude samozřejmě alokováno na rezidenční místa pro lékaře i nelékaře. Mohu jít do detailů, i když to není součástí státního rozpočtu. Já chci pokračovat v tom, v čem vlastně jdeme tři roky, to znamená, primární péče - bych chtěl podpořit tedy praktické lékaře pro dospělé, praktické lékaře pro děti a dorost, jejich rezidenční místa. Trošičku jsme změnili po dohodě s příslušnou asociací, řekněme, priority a daleko víc bych chtěl zohlednit krajovou nedostupnost a doufám, že se nám podaří přesvědčit akreditační komisi, aby takto jaksi souzněla s tím.

Samozřejmě budeme podporovat nějakým způsobem i kmeny a pak některé obory, jako je dětská psychiatrie, například. Spolufinancování programu Evropské unie, část DPH, tam je to plus 500 milionů nárůst, jak jsem řekl, celková suma, když to sečtu, všechno dohromady, je 7,2 miliardy.

Pak jsou to výdaje na výzkum, které jsme navýšili o 134 milionů, ty peníze jdou principiálně na granty s cestou AZV, kdybychom chtěli podpořit, ale to záleží samozřejmě na vědecké radě AZV, do toho nemůže ministr vstupovat, neměl by vstupovat, podpořit jednak mezinárodní spolupráci i těch programů a potom bychom chtěli podpořit projekty pro mladé výzkumníky a vědce, kteří jsou v PhD programech.

Konečně výdaje na obranu státu, u zdravotnictví stouply o 27 milionů, na tu částku jsem velmi hrdý. Je to účelová podpora, která je spojená se zlepšením obrany státu. Možná vás překvapí, proč zdravotnictví, ale my jsme po dohodě s Ministerstvem financí se rozhodli, že nakoupíme převozové sanitní vozy, které budou ale spravovány Ministerstvem obrany a budou právě sloužit pro podporu v určitých krizových situacích, ale i současně pro tady vojenské zdravotnické zařízení. Myslím si, že je to dobrý krok, a je dobře, že z peněz Ministerstva obrany se podařilo tuto částku získat a že byla podpořena paní ministryni Černochovou, za což jí děkuji.

Tak to je snad všechno, já nebudu nějak komentovat asi některé... Po každém ministrovi zůstane něco, po každé vládě zůstane něco, kdybych to chtěl odlehčit v tuto už pomale pozdní hodinu, a chtěl bych být kritický, tak po některých premiérech zůstane to, že vytahovali ministry zdravotnictví z klobouku jak králíky. Někteří vydrželi měsíc, někteří méně, někteří déle, ale po každém zůstává něco a až historie vždycky ukáže, jestli to, co zůstalo, je dobré, nebo špatné. To si myslím ale, že je pod důstojnost kohokoliv v této místnosti, abychom se k tomuto snižovali.

Já doufám, že jsem odpověděl podrobně ty dotazy, které se týkají těch zdravotníků, pokud tam byly nepřesnosti, velmi se za to omlouvám, snažil jsem se udělat přehled toho rozpočtu Ministerstva zdravotnictví a doufám, že jsem odpověděl i přesně na ten dotaz, i když možná bude nějaké doplnění, a rád to doodpovím. Přesné počty sester, už předem říkám, kdyby náhodou ten dotaz takto směřoval, nevím, nevím, kolik přesně, to absolutní číslo si nepamatuju, my ho máme, poslali jsme je na školství, ale nevím, o jaký absolutní počet všeobecných sester se má jednat, nedokážu absolutní počet nutričních terapeutů a těch dalších oborů. Ta absolutní čísla nevím, ale znovu říkám, nabízím, a myslím, že to je naplánované, aby proběhl tak jak v Senátu i v Poslanecké sněmovně, seminář spolu s děkany i za účasti samozřejmě pana ministra Beka, abyste mohli se doptat i možná děkanů těch jednotlivých lékařských fakult, a protože to nejsou jenom lékařské fakulty, jsou to i vysoké zdravotní školy, kde nejsou lékařské fakulty, ale učí se tam zdravotnické obory, tak abyste se přímo mohli doptat, jestli jsou na to připraveni, jestli na to mají personál, mají na to kapacity. Já jsem ujišťován, že ano, ale přece jenom to nejsou moje rezortní organizace, takže to je snad za mě vše.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Vaše vystoupení vyvolalo několik faktických poznámek, nejprve paní poslankyně Mádlová, poté pan poslanec Mašek a dále pan poslanec Farhan. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já děkuji panu ministrovi Válkovi, že mi odpověděl konkrétním číslem, protože to tady skutečně nezaznělo, a pokud jsem se účastnila jakýchkoliv seminářů, odborných kulatých stolů, tak tam padla statistická data, jak jsme na tom se zdravotnickými profesemi. Ale rozhodně tam nepadlo žádné číslo, co se týče vyčleněné finanční částky ve státním rozpočtu na navýšení kapacit pro nelékařské zdravotnické pracovníky. A konkrétně o vlastně kapacity pro sestry, kterých do 15 let opravdu bude tedy obrovský problém.

Takže ministr školství mi toto nedokázal zodpovědět, čili děkuji, že můžeme počítat tedy s částkou 420 milionů korun. Tady jsem to pochopila tak, že ale těch 420 milionů korun je pro různé nelékařské zdravotnické profese. Čili není jasné, kolik to tedy pokryje teď, v tomto okamžiku, možná že to někde je, jak jste říkal, ale teď tady na tomto plénu nevíme, kolik to pokryje míst, tedy pro všeobecné sestry a zdravotnické záchranáře, případně pro ty další.

Takže to je asi důležitá informace a pochopila jsem, že tedy to bude víceletý program, čili chcete zaručit, že to bude financováno tedy i v dalších letech. A jinak děkuji za tu pozvánku do Senátu, já už jsem se přihlásila, protože toto je skutečně téma, kterému se intenzivně věnuji několik let, čili si to nenechám rozhodně ujít, a zařadila jsem to i jako bod na nejbližší zdravotní výbor, protože to považuji za velmi důležité. A chceme se, chceme se tomuto věnovat, protože předpokládám, že to je tedy společný zájem jak vlády, tak tedy opozice. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP