Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(17.40 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
A lidi všude vidí, že ty drahé ceny a peníze z peněženek tahají právě tito oligarchové. Takže jestli pan premiér v tom článku, který jsem tady citoval, vyzýval Andreje Babiše, že má zdůvodnit, proč Agrofert tolik vydělává na krizi, tak si myslím, že úplně stejně by měl zdůvodnit pan premiér, proč tolik bohatnou právě na té energetické krizi ti oligarchové a jestli ta opatření vlády jsou nastavená stejně, když lidem se to obrovským způsobem zdražuje a oni tímto způsobem bohatnou a pak ještě vrací peníze do institucí ODS. To mně zkrátka nepřijde vůbec normální, a proto jsme to chtěli vysvětlit. A následně tedy pan premiér se rozhodl, že pana Bartoše odvolá.
Za šesté jsme chtěli, aby vláda učinila konkrétní opatření proti oligarchicko-mediálnímu komplexu, který vysává ty peněženky lidí, to znamená, dotáhla Transparency, lobbování, dosáhla dohledatelnosti vlastníků médií, to je věc, která je v programovém prohlášení, Ministerstvo kultury ji nesplnilo. Částečně na ni reaguje nařízení Evropské unie, ale jenom částečně, a vláda by se o to měla postarat i vlastním návrhem zákona. No a samozřejmě ta efektivní opatření proti kartelům, které zdražují ceny koncovým spotřebitelům.
A ten poslední bod, který je taky už dlouhodobě spojen s Pirátskou stranou, my jsme chtěli přinést do státního rozpočtu peníze ze spotřební daně z konopí, protože jsme slíbili, a podporovala to drtivá většina vlády, že projde legalizace konopí, bude konopí regulováno podle stupně jeho společenské škodlivosti, ale opět je to věc, která se tři roky odkládala, tři roky byla blokována. A my jsme chtěli, aby to vláda dotáhla, protože do státního rozpočtu, jenom když se o tom bavíme, tak by mohly doputovat nějaké dvě miliardy korun.
Často se nás lidi ptají, proč jsme vůbec tedy do té vlády šli, když si teď vládu dovolujeme kritizovat po odchodu do opozice. Šli jsme do ní proto, že jsme chtěli podpořit mladé rodiny, studenty, lidi, jejichž zájmy nebyly zastoupeny v rámci současné politické diskuse. (Potlesk z lavic ANO.) A já vám garantuju, že bez nás by ten rodičovský příspěvek na 350 000 korun zvýšen nebyl, nebyl, to je prostě pravda, protože jsme to vyjednali v rámci konsolidačního balíčku. A podařilo se to. Těch 50 000 ti lidé cítí a pomáhá jim to. Takže to je pozitivní věc.
Pracujeme na dětských skupinách. Položili jsme základy digitalizace, o tom už jsem mluvil. Nejde jenom o to, že se za nás dodal Portál stavebníka, že se za nás dodaly digitální stavební dokumentace, zatímco za ANO se nedodalo nic a do budoucna, už do roku 2028 se taky nic nedodá. Ale spustili jsme taky eDoklady, spustili jsme Portál občana, který má pětkrát více uživatelů, než bylo předtím za pana Dzurilly a za pana Babiše, spustila se nová apka, která funguje, takže ta digitalizace byla taky věc, která lidi štvala. Dneska už, až půjdou příště volit k těm volbám, tak už budou moct mít elektronickou občanku. Nebude jim hrozit, že si zapomenou občanku, když jdou třeba někam na úřad a tak dále, budou moct použít eDoklady.
Podařilo se nám schválit tři antibyrokratické balíčky, spousta blbostí se zrušila, ať už to byly drakonické pokuty u zpoždění, když jste podávali kontrolní hlášení, papírové potravinářské průkazy, lékařské prohlídky, plán dovolených a tak dále a tak dále. To bych tady mohl vyjmenovávat donekonečna.
Velmi jsme pomohli těm nejohroženějším skupinám, to znamená nějakým 70 000 lidí, kteří už nejsou v exekucích, protože o 70 000 lidí poklesly exekuce, a podařilo se nám vybojovat nový insolvenční zákon, který zkracuje dobu na oddlužení k tomu, co je běžné v civilizované Evropě, čili tři roky místo pěti let a ten člověk se vrátí do ekonomiky a bude znovu přispívat na daních, odvodech a ty peníze se budou točit a bude to ekonomicky fungovat a vyplatí se to společnosti. Obrovským způsobem jsme zjednodušili třeba formuláře, takže se v tom teď už každý vyzná, což se v řadě jiných agend tedy nepodařilo.
No a poslední věc, kterou bych tak vypíchnul z toho, co se nám podařilo ve vládě prosadit, tak je osm protikorupčních zákonů. Někde se to povedlo na 100 procent, někde se to povedlo na 50 %. Podařilo se nám schválit stopku na zneužívání médií pro politiky.
To si myslím, že je věc, nad kterou se možná kolegové z ANO usmějou, protože všichni víme, že v reálu to zafungovalo tak, že Andrej Babiš sice formálně převedl ta média na pana Pražáka, což je oligarcha z PPF, ale současně tam byla tajná doložka, která říká, že následně z toho tedy, aspoň to teda říkají novináři a píšou to novináři, a já si myslím, že nejjednodušší by bylo, kdyby zkrátka byly zveřejněny všechny ty dohody, které se toho týkají, takže nakonec má ten deník přejít na pana Tykače. Ale zajímavé je, že součástí té dohody mezi panem Babišem a panem Pražákem bylo, že zůstane stávající management. Všichni ti političtí redaktoři, kteří tam byli dosazeni, pan Nachtigall, pan Plesl a tak dále, tak ti zůstávají, ačkoliv došlo ke změně vlastníka, tak všichni ti, kteří byli spojeni pupeční šňůrou s tím politikem, který to vlastnil, tak to médiu zůstávají. Takže k tomu převodu došlo pouze částečně s touto výhradou.
Podařilo se nám prosadit, že firmy s pochybnou minulostí mají utrum u veřejných zakázek. Posílili jsme nezávislost veřejných žalobců na politické moci. To je velmi důležitá změna. Myslím, že nakonec s ní dokonce souhlasilo i ANO, i vláda, takže na nejvyššího státního zástupce není možné vykonávat tlak takovým tím primitivním způsobem: Buď budeš vyšetřovat podle nás, nebo tě odvoláme, protože jsme tady, posílit nezávislost a není možné už nejvyššího státního zástupce, čili toho veřejného žalobce, který zodpovídá za prošetřování všech kauz v celém státě, včetně politické korupce, tak už není možné ho odvolat bez udání důvodu.
Takže to byly věci, které se nám podařily v té vládě prosadit. A teď já už bych se blížil pomalu k závěru svého vystoupení. Slyším tady z pléna, že je to škoda, tak uvidíme. Takže teď bych chtěl promluvit ještě o několika věcech, které tady zazněly v rozpravě v rámci programu, a reagovat na předřečníky. Mě tady velmi znepokojilo to, co pronesl pan předseda Andrej Babiš, že neví, co je to dezinformace. A zase je to věc, kterou má společnou ANO a kterou má společnou ODS. Jak je možné, že nevědí, co je dezinformace? Já bych doporučil tuto skvělou knížku. (Ukazuje knihu.) Ta knížka se jmenuje Mezinárodní dezinformace, černá propaganda, aktivní opatření a tajné akce, napsal ji pan Ladislav Bittman. On tam popisuje, jak za komunistů se dělaly ty různé dezinformační akce, které řídily rozvědky. A teď to tady popisuje čistě na záložce: Dezinformace je úmyslně zkreslená informace, kterou pachatel vsune do informační soustavy s cílem oklamat protivníka a ovlivnit jeho politické a ekonomické jednání nebo vojenské akce. Dezinformace je rovněž jedním z nástrojů propagandy, to jest psychologické manipulace veřejnosti bez ohledu na to, zda jsou jejím iniciátorem komunisté, nacisté nebo demokratické instituce. Technika moderní propagandy je natolik vyspělá, že většina lidí si ani neuvědomuje, že je manipulována. Živnou půdu pro dezinformační aktivity poskytovala studená válka. I když autor podrobně analyzuje praktiky západních zpravodajských služeb včetně CIA, českého čtenáře pravděpodobně nejvíc zaujmou pasáže o tom, jak fungovala sovětská KGB a v návaznosti na ní československá Státní bezpečnost, a také to, jaké činnosti vyvíjejí agenti tajných služeb po zhroucení bývalých totalitních režimů střední a východní Evropy a kdo potřebuje jejich služby v postkomunistických zemích, Českou republiku nevyjímaje.
Jak autor upozorňuje, to podtrhuju, republika se stala terčem starých i nových osnovatelů, zákulisních her politického i ekonomického charakteru, kolbištěm politických stran a skupin, které neváhají používat i těch nejodpudivějších prostředků. Závěrečná pasáž Bittmanovy knihy je věnována právě několika případům dezinformační aktivity z polistopadové historie. ***