Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(17.30 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
No, tak to bylo ODS, ANO a SPD. Tak dobré, snížili daně, ale nebylo to ničím kryté, takže to bylo čistě na dluh, 500 miliard korun na dluh tohoto státu, který teď platíme. Vzrostly nám úroky, které musíme platit. Pokračuje dotační ekonomika, pokračují ty pověstné toastové linky a modernizační fond, který rozděluje peníze s obrovskými dotacemi 50 % i více na spalovny a další podobné aktivity, které jsou nepřiměřeným způsobem zvýhodněné.
No, a další věc, kterou jsme tady zaznamenali, která, musím říct, že mě úplně šokovala, že po tom, co jsme dohodli podobu důchodové reformy na vládě, tak došlo k úplné otočce a 100 000 lidí, kteří byli připraveni odejít do předčasného důchodu, protože zastávali pozice práce v mrazu, slévačů, obráběčů, pracují v extrémních podmínkách a zaměstnavatel jim měl připlácet pojištění na předčasný důchod, tak pod tlakem zaměstnavatelů uhnula a těchto 100 000 lidí o ty předčasné důchody chce připravit. To se stalo potom, co Piráti odešli z vlády, protože my bychom nikdy takovéto věci nepřipustili. Je asociální zrušit předčasný důchod pro 90 000 lidí, kteří mají takovouto náročnou práci.
Když to shrnu, tak potom, co jsme byli vyhozeni z vlády, se začaly věci razantně měnit, jsou předkládány nové poplatky, jsou rušena místa na hlídání dětí, jsou rušeny peníze na půjčky pro obecní bydlení tak, aby na ně dosáhlo více lidí. Samozřejmě byl předložen kontroverzní návrh na zvyšování platů a pokračují dotace vyvoleným.
My jsme tady viděli zase obrovskou synergii mezi ANO, ODS a SPD, když se poslanci jak vlády, tak dosavadní opozice, postavili proti zpřísnění zákona o střetu zájmů. Princip toho zákona byl velmi jednoduchý a zase to souvisí s tím klientelismem. Velmi jednoduchý princip, aby nikdo, ať už bude mít libovolnou barvu stranického dresu, tak pokud sedí ve vládě, aby současně nemohl brát dotace z těch entit, které jsou na vládě závislé. To znamená, z ministerstev, příspěvkových organizací a tak dále. Takovýto velmi jednoduchý návrh, který už dávno funguje v Rakousku - a Evropská komise to nikdy Rakousku nevytkla, že by v tom byl nějaký problém - tak tento návrh tedy zastavili.
Samozřejmě si tedy člověk klade otázku, jestli to nesouvisí s tím, že Andrej Babiš si během své vlády přišel na 12 miliard korun, když byl současně předsedou vlády. 12 miliard korun dostal na veřejných zakázkách od státu a od dalších veřejných institucí. Takže takovéto věci by neměly být možné. Neměli bychom se vydávat směrem oligarchizace, berlusconizace. To, že je obrovským způsobem propojen ekonomický, mediální a politický vliv... A zase, vláda si to dala do programového prohlášení, že nedopustí koncentraci ekonomického, politického a mediálního vlivu. První věc, co udělali poté, co nás vyhodili z vlády, bylo právě to, že na hospodářském výboru zamítli toto zpřísnění zákona o střetu zájmů, které bylo koaličně domluvené.
Mluvil jsem tady o dětských skupinách, které byly den po vyhození Pirátů z vlády osekány tak, aby obce přišly o ten nárok. To kritizují dokonce už i starostové, tak jim budu držet palce, aby ve vládě zvládli ten náš společný program prosazovat. Mluvil jsem o lidech, kteří pracují v mrazu a v náročných podmínkách, 90 000 lidí, kteří přišli o nárok na předčasný důchod.
Mluvil jsem tady o tom, jak se zastavila digitalizace, že bude pokračovat až v roce 2028, ačkoliv oficiálním důvodem pro odvolání Ivana Bartoše je, že se digitalizuje moc pomalu. Tak přišla vláda, odstranila Bartoše, protože zrušil tu zakázku za miliardu, že jo, a odložili to celé do roku 2028.
Zaznělo tady samozřejmě, že je připraveno vykuchání zákona o dostupném bydlení, který se týká více než milionu lidí, a který by konečně vytvořil tlak na developery, kteří si lenoší, aby byl tlak na snížení nájmů a cen nových bytů. Takže to byl zákon, který byl neustále během jeho přípravy sabotován, zdržován. Obávám se, že výsledkem bude opět polovičatý zákon tak, jako jsme to viděli třeba u whistleblowingu nebo u rozpočtových reforem.
Samozřejmě jsme viděli po odchodu Pirátů z vlády navýšení platů o 14 %, kdy po veřejném tlaku teprve udělali otočku a předložili jiný návrh, který je pro změnu protiústavní, protože se vrací zpátky do toho, co Ústavní soud zrušil jako protiústavní.
Také byly vypsané po vyhazovu Pirátů z vlády nové dotace, nějakých 10 miliard korun, pro největší oligarchy, přiznané dotace, které obdrží ti největší oligarchové.
Samozřejmě pokračuje plán zavést poplatky pro lidi, kteří nemají televizi, nemají rádio, aby platili poplatky za televizi a rádio. Současně s tím není spojena slíbená rozšířená kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. Protože my jsme souhlasili s navýšením poplatku pod jednou z více podmínek. Jedna z těch podmínek byla, že nad těmi víc jak 10 miliardami korun bude mít nezávislou kontrolu Nejvyšší kontrolní úřad. Ten zákon byl teď předložen do připomínkového řízení, ale vypadá to, že vláda nemá odvahu tento návrh zákona předložit.
Takže to jsou ty hříchy, jak se vláda vybarvila a co se začalo dít poté, co se Pirátů zbavila, že to skutečně vypadá, že jsme jí ve vládě trošku štvali, že ta digitalizace byla jenom záminkou.
Ještě jsem chtěl mluvit krátce o setkání Ivana Bartoše s premiérem Fialou, protože to je také důležité pro objasnění souvislostí. My jsme šli na to jednání s jednoduchými sedmi body. První bod, že chceme dotáhnout digitalizaci stavebního řízení tak, aby se to neodkládalo, aby to, co už funguje, fungovalo dál a aby se dopracoval systém na straně úředníků. Dokonce Ivan Bartoš připravil ten bypass, který chtěla ODS a další politické strany, takže to se připravilo. Ale jakmile byl zveřejněn výsledek voleb a zjistilo se, že nás nebude už koalice potřebovat pro sestavení krajských koalic, tak už to bylo zbytečné. Jenom to byly propadlé hlasy a najednou jsme byli v koalici úplně zbytní.
Druhá věc, se kterou jsme šli za premiérem Fialou, aby pokračovala výstavba bydlení. To znamená, my jsme měli plán dokončit výstavbu 5 000 bytů navíc, dotáhnout zákon o dostupném bydlení, aby na to bydlení, které by bylo levnější o 10 %, dosáhla do budoucna i část střední třídy. Tento zákon jsme chtěli prosadit do Vánoc. Bohužel to vypadá, že ten zákon bude zásadním způsobem vykleštěn nebo zneuctěn.
Za třetí, garantovat rodičům dětí místa ve školkách nebo přimět obce, které ty školky nezařídily, aby přispěly rodičům na hlídání dětí. Vláda udělala pozitivní kroky v dětských skupinách. Ale to, že se to teď z jedné pětiny zrušilo a přeneslo se to na obce, ačkoliv se obcím slibovalo, že to stát zaplatí, považuji za neseriózní. Toto je přesně typ investice, která se státu bohatě vyplatí, protože pokud dáme peníze na dětské skupiny a na hlídání dětí, tak ti rodiče, kteří díky tomu budou moci jít oba dva do práce, protože budou mít postaráno o své dítě během dne, tak samozřejmě budou vracet zpátky daně a odvody do státního rozpočtu a tím zprostředkovaně platit i ty školky a státu to pak samozřejmě uleví.
Důležitá věc, kterou jsme chtěli - o tom už jsem také krátce mluvil - aktualizace obsahu výuky tak, aby se na školách konečně učilo podle nových vzdělávacích plánů už v roce 2025. Musíme opustit teorii, že tato vláda bude jenom připravovat koncepce, strategie a další a další papíry. Potřebujeme ty změny dostat do praxe. To znamená, aby se podařilo aktualizovat výuku na základních školách a zavést nové rámcové vzdělávací plány už v roce 2025. Zase držím palce STAN, aby to zvládla, aby se to stihlo nasadit, protože to je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se děti učily věci, které jsou pro ně v životě užitečné.
Pátý byl ten sprostý bod, o kterém se nesmí mluvit. To znamená, pátý blok, který přinesl Ivan Bartoš Petru Fialovi, byl na základě našeho usnesení klubu. Je to, že vláda musí přesvědčivě vysvětlit voličům, proč rekordně bohatnou oligarchové jako Křetínský a Tykač. ***