Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(9.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Místo toho samozřejmě výrobci - ostatní výrobci elektřiny - mají stovky miliard zisku a platí to všichni, kteří elektřinu potřebují, a to jsou samozřejmě úplně všichni. Takže vy jste to nechtěli kompenzovat.
A výsledkem toho je, že letos důchody průměrně valorizovaly o směšných 360 korun. Výhled do budoucna není o nic růžovější. Zvyšujete sice minimální procentní výměru všech důchodů, ale ve skutečnosti to bude znamenat u invalidních důchodů I. a II. stupně a u vdovských a sirotčích důchodů jejich snížení. Navíc výpočty nových důchodů od roku 2026 dramaticky sníží stávajícím i budoucím důchodcům - poslouchejte, zaměstnanci - jejich životní úroveň. Fialova vláda totiž plánuje, že senioři budou dostávat důchod založený na příjmech v předchozích letech a řádná valorizace bude pouze z jedné třetiny růstu reálných mezd, nikoliv z poloviny, jak to bylo za naší vlády. Toto oslabení prvního důchodového pilíře je naprosto bezdůvodné a asociální a kvůli této změně se stovky tisíc našich důchodců dostanou do příjmové chudoby.
Bavíme se tady o tisících korunách, na které by jinak měli nárok i lidé ze střední a mladší generace. Čím budou lidé starší, tím více bude jejich životní úroveň zaostávat za celou společností. Tahle vláda nechápe, že na rozdíl od lidí, kteří pracují, mají domácnosti důchodců jen omezené možnosti si něco přivydělat. Když už si chtějí přivydělat, tak je ještě za jejich snahu potrestáte, protože podle vaší takzvané reformy v uvozovkách už nebudou mít nárok na zvyšování svých důchodů, i když pracují.
Pan premiér Fiala se sice může prsit, jak zvyšuje důchody, ale faktem zůstává, že růst penzí v průměru o 358 korun od ledna 2025 je v době Fialovy drahoty naprostý výsměch. Navíc reálně se takové navýšení bude týkat jen menšiny seniorů. Pro naprostou většinu důchodců bude zvýšení penze mnohem nižší, stejně jako je pro většinu důchodců naprostá utopie dosáhnout na průměrnou penzi 21 080 korun.
Takže si můžete říkat, co chcete, lidi vám to stejně nebaští. Z průzkumu STEM, který vyšel v létě v červenci, vyplynulo, že 60 procent lidí považuje současný důchodový systém za nespravedlivý a 64 procent lidí si myslí, že průměrný starobní důchod nepokryje základní potřeby penzistů. A prosím vás, všechno, co tady říkám, mám vyzdrojované z českých médií. Takže Echo24, 23. 7. 2024: "Podle většiny lidí jsou důchody nespravedlivé a nepokryjí potřeby penzistů, zjistil průzkum".
Konečně, nesmíme zapomenout na Jurečkův plán potrestat maminky osekáním výchovného. To je nejen asociálně nespravedlivé, ale naprosto skandální, když to byli zrovna lidovci, kdo výchovné v minulém volebním období taky prosazoval. Nyní ženy, které vychovaly dvě nebo tři děti, přijdou za 21,5 roku v penzi, což podle Ministerstva práce a sociálních věcí má být průměrná doba strávená v důchodu, o 700 000 korun. Jedinou výjimkou jsou maminky tří a více dětí s příjmem na úrovni minimální mzdy. Tady pan Rusý, předseda odborové organizace na ochranu sociálních práv dětí a rodičů LIBERI, říká, cituji: "Vláda řeší následky kriticky nízké plodnosti v letech 1995 až 2005 tím, že nejen sníží důchody i těm, kteří děti v této době měli a průběžný systém zachránili, ale dokonce výrazně více než těm, kdo je neměli. Vláda tak vysílá jasný signál mladým - je výhodnější nemít děti." Dobře slyšíte. Cituju Novinky, 15. 7.: "Na reformu penzí" - říkám, že to není žádná reforma - "nejvíc doplatí matky, sebere jim statisíce korun." Novinky se vyprofilovaly jako větší antibabišovské médium než Seznam, takže snad tomu všichni věříme.
Jenže vám nestačí, že senioři budou kvůli ní mít nižší důchody, plánujete zvyšovat věk odchodu do důchodu nad 65 let, vlastně donekonečna. Podle v uvozovkách sociálně citlivých představ pana premiéra Fialy a ministra Jurečky půjdou lidé narození v roce 1989 do důchodu v 67 letech, lidé narození v roce 2001 v 68 letech a dnešní děti skoro v 70 letech. To je pro naše hnutí naprosto nepřijatelné.
Klíčový parametr je doba dožití ve zdraví, což podle údajů Ministerstva zdravotnictví a Českého statistického úřadu je u mužů věk 60,9 let a u žen 62,5 roku. Věk dožití je u mužů 75,3 a u žen 81,3 let. Jinými slovy, pro řadu lidí i těch 65 let je svým způsobem hraniční. Ano, my opakovaně říkáme, že přes pětašedesát let, že je to strop.
Pokud příští rok nás zvolí do vlády, určitě to bude jedna z prvních věcí, kterou uděláme. Proto jsme za naší vlády umožňovali lidem odejít až o pět let dříve do předčasného důchodu. Za této vlády lidé mají smůlu, předčasné důchody přestávají dávat smysl. Chcete totiž odchod do předčasného důchodu umožnit nejdřív tři roky před dosažením důchodového věku a potřebnou dobu důchodového pojištění pro předčasný důchod zvýšit z 35 na 40 let, a to jste v opozici jako vláda lidem slibovali, že dobu potřebnou pro dosažení nároku na důchod snížíte z 35 na 25 let. Stejně tak jste slibovali, že zavedete možnost, aby lidé mohli platit 1 procento z důchodového pojištění rodičům nebo prarodičům - prostě další a další nesplněné sliby.
Vy jste neuvěřitelně asociální. Vám vůbec nedochází, že ti, kdo chtějí do předčasného důchodu, nejsou nemakačenka, ale lidé, kteří už nezvládají fyzicky pracovat. Místo toho, abyste přišli s plánem rekvalifikací a zapojili včas Úřad práce, tak lidem osekáte penze a zvýšíte věk odchodu do důchodu. To s reformou nemá vůbec nic společného. Když jsme to tady poprvé projednávali, samozřejmě pan Jurečka tady ukazoval nějaké nesmyslné grafy, mluvil o roce 2050. Nedává to vůbec smysl. Nebyl schopen nic vysvětlit.
Chtěl bych občanům připomenout, jak to vypadalo s důchody, když jste naposledy byli u moci. V roce 2009 po Topolánkově vládě brali senioři průměrně důchod 10 028 korun měsíčně. Nečasova vláda důchody zvedla o nulu - ano, nulu, velká nula korun. Pak se plácla přes kapsu a přidala závratných 45 korun. Ano, pamatuji si na ty řeči, že to seniorům stačí, protože umějí vyjít s málem. Ano, naši senioři jsou skutečně skromní. Ale to neznamená, že někdo je bude totálně zneužívat. ***