Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(9.30 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Na konci roku 2013 senioři brali průměrný důchod 10 913 korun měsíčně. Když hnutí ANO nastoupilo do vlády, tak jsem jako ministr financí se snažil našim seniorům pomáhat, jak to šlo, ale nikdy jsme neměli v gesci Ministerstvo práce a sociálních věcí, s výjimkou 208 dní naší jednobarevné vlády bez důvěry. Musíme si také připomenout, že jsme nikdy neměli ve vládě většinu, ani když jsme měli premiéra, tak jsme byli vždy menšinová vláda, takže jsme neměli takové možnosti prosazovat věci pro lidi, jak teď prosazuje pětikoalice v neprospěch lidí tyhle asociální věci. Teprve až v roce 2017 jsme mohli zásadním způsobem našim důchodcům pomáhat. Tehdy byl průměrný důchod 11 745 korun a my jsme to měli v programovém prohlášení vlády, my jsme tam měli jasné číslo.
Tahle vláda de facto žádné programové prohlášení vlády nemá, protože nic neplatí, co slibovala, a také to nikdy nevyhodnotila. Pan premiér nedal nikdy úkol, aspoň to nevíme, že by ministři udělali tiskovou konferenci a řekli: Tak, tady je takové plnění. My jsme to dělali každé pololetí, ale tahle vláda de facto... My ani nevíme, protože je to všechno jenom taková improvizace.
A ten průměrný důchod v roce 2021 - my jsme tehdy slíbili, že přesáhne 15 000 korun. Nejenom že jsme svůj slib splnili, ale v lednu 2022 byl průměrný důchod dokonce 16 280 korun, takže průměrně naše vláda zvedala důchody téměř o 1 000 korun rok co rok. Lidem nad 85 let jsme přidali 1 000 korun měsíčně navíc. V prosinci 2020 každý senior dostal jednorázový příspěvek 5 000 korun kvůli pandemii, navýšili jsme seniorům i příspěvek na léky. Pomohli jsme prosadit, aby od 1. ledna 2023 se důchod seniorům zvýšil o 500 korun za každé vychované dítě. To je přesně to výchovné, kde teď slyšíme, že to pan premiér a pan Jurečka chtějí zrušit. A samozřejmě jedna z našich velice známých věcí, které jsme prosadili pro důchodce - a nejenom pro důchodce, ale i pro mladé lidi - 75procentní sleva na jízdném ve vlacích a autobusech, tak to bylo to, co Fialova vláda okamžitě sesekala. Ano, směšných 1,8 miliardy korun. Ano, pamatuju si, jak naše seniorky byly šťastné, přišla za mnou seniorka - brala 13 000 korun - a řekla mi: "Díky tý slevě konečně můžu jezdit" - byla z Liberce - "do jižních Čech za vnučkami."
Takže nic nového. Tahle vláda nemá ráda důchodce, tahle vláda nemá ráda ani lidi, takže vláda nemá ráda ani živnostníky, vlastně nemá ráda ani nikoho. Já se stále divím, kdo je vlastně ještě volí, ale to samozřejmě je jiné téma.
Takže musím tady říct, dámy a pánové, že jsem hrdý na to, že jsme našim důchodcům, seniorům přidávali a že jsme dokázali napravit všechny ty důchodové zločiny, které se na našich penzistech ODS, TOP 09, STAN dlouhodobě dopouštěly. V tom je zásadní rozdíl mezi hnutím ANO a vládními stranami. Vy jste totiž vždycky důchodci pohrdali, vlastně jste to nikdy ani neskrývali. Když jste byli v opozici, tak ještě předsedkyně TOP 09 Pekarová a předseda STAN Rakušan zvyšování důchodů označovali za uplácení a pan Fiala valorizace penzí nazýval nezodpovědným populismem. Když jste se dostali do vlády, tak jste začali mluvit o hospodářské škodě. Hospodářská škoda! Neuvěřitelné! Jak vůbec někdo tohle může říct?
Celé hnutí ANO a já samozřejmě stojíme za tím, že naši senioři mají po celoživotní práci nárok si svůj důchodový věk užít. Odmítám představu, aby důchodci odešli do penze co nejpozději, pár let v ní živořili a zatěžovali penzijní systém co nejméně. To oni vybudovali naši zemi, to díky nim je řada z vás tam, kde je. Proto hnutí ANO vždy razilo politiku, že důchody mají být důstojné, protože jsou takovým symbolickým poděkováním celé společnosti našim seniorům za jejich celoživotní práci. Jenže vy k penzím přistupujete jako k nějaké dávce, kterou můžete podle libosti škrtat. Děláte to záměrně proto, abyste mohli stavět jednu generaci proti druhé, abyste rozeštvávali společnost. Vyvolá to ve mně pocit, že snad chcete, aby ostatní důchodcům záviděli, a v seniorech vyvoláváte pocity viny, že ujídají někomu jinému.
Když stavíte lidi proti sobě, tak se občanům snažíte namluvit, že osekáváním důchodů zachraňujete penze mladší generaci, jinak celý důchodový systém zkolabuje. To je samozřejmě naprostá lež, která je i snadno vyvratitelná. Podle zprávy Národní rozpočtové rady z roku 2022 je podíl starobních důchodů k HDP 7,7 procenta, což je de facto průměr nejvyspělejších zemí světa, OECD. Absolutně neplatí, že s odchodem silných populačních ročníků by výdaje stouply natolik, že by byl systém neufinancovatelný. V nejvytíženějším období po roce 2058, po odchodu takzvaných Husákových dětí do důchodu, bude podíl 11,5 procenta na HDP, což je ale stále méně, než v současnosti vydávají země jako například Rakousko - 13 procent, Francie - 14,5 procenta nebo Itálie - 15,9 procenta. Navíc v České republice podíl pár let poté zase klesne cirka na 10,5 procenta HDP. To jasně ukazuje, že důchody nebudou tím, co by mohlo rozvrátit veřejné finance, ale že jde jen o snahu vládních stran manipulovat s občany.
Mimochodem, pro připomenutí, Nečasova vláda po sobě zanechala deficit důchodového systému 48,87 miliardy korun a v roce 2018, během prvního roku vlády, jsme důchodový systém dostali do přebytku 18,6 miliardy korun, v roce 2019 to už bylo 16,4 miliardy korun českých a v roce 2021 po covidovém propadu - ano, my jsme jediní měli propad HDP v roce 2020 o 6 procent, nicméně abychom udrželi zaměstnanost a pomohli, v rámci covidu jsme poskytli 450 miliard korun, za což jsme byli kritizováni. Teď jsme kritizováni, tehdy jsme byli kritizováni, že to bylo málo, ale kdo chce, tak si to pamatuje. Takže v roce 2021 po covidovém propadu byl důchodový systém téměř vyrovnaný, deficit byl jen 2,26 miliardy korun. V takovém stavu jsme vám předali důchodový účet a od té doby se demografická data nijak zásadně nemění.
Mě strašně baví, když chodí do televizí různí experti, teoretici, kteří v životě nevědí... ani nevědí, co jsou to finance, nevědí, jak funguje stát, a říkají, že když jsem byl ministr financí, tak nám vlastně všechno spadlo do klína, ano? Akorát zapomněli, že den poté, co jsem se stal ministrem financí, jsem letěl na Slovensko, kde jsem přebral a zavedl v České republice Daňovou Kobru, kontrolní hlášení, EET, že finanční správa se začala dívat na nadnárodní společnosti, jak optimalizují zisk před zdaněním, a tohle všechno přineslo stovky miliard - stovky miliard do rozpočtu! Stovky miliard! ***