Korektura


(14.40 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji za dodržení času a nyní s reakcí pan předseda vlády.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: To máte pravdu, paní poslankyně. A nelze před tím zavírat oči, proto od začátku pracuje pan ministr Bartoš na odstranění těch problémů, které se objevily. Část těch problémů se daří průběžně zlepšovat. Ministerstvo zajistilo rozšířenou podporu uživatelů, zřídilo specializovaná call centra, která nabízejí pomoc stavebním úřadům tam, kde se dostávají do problémů. Bylo vydáno metodické doporučení pro kolaudování staveb. 23. srpna byla spuštěna nová verze národního Geoportálu územního plánování, probíhala pravidelná komunikace s uživateli tak, aby se odstranily ty hlavní problémy, postupně přibývají funkce, ta funkcionalita se zlepšuje prakticky každý týden.

Tyto opravy a vylepšení přispěly k tomu, že se do nového informačního systému už přihlásili, pracují s ním prakticky všichni úředníci, což na začátku byl problém.

Zvyšuje se počet i zahájených řízení, tedy za první dva měsíce jich systém evidoval už více než 16 000. Zapojily se do toho další organizace. Ministerstvo pro místní rozvoj rozšířilo svůj expertní tým. My se na vládě těm problémům s digitalizací stavebního řízení věnujeme prakticky na každém zasedání. Já jsem pověřil další tři ministerstva, dopravy, financí a ministerstvo průmyslu a obchodu, aby s ministrem pro místní rozvoj spolupracovala a pomáhala mu co nejrychleji najít to správné řešení nebo odstranit všechny ty problémy, které se tam objevují.

Jak už jsem říkal, od počátku se ty chyby, část těch chyb, podařilo odstranit. Ani z mého hlediska to není dostatečně rychlé a účinné a budeme pracovat dál na tom, aby ten systém fungoval dobře a byl hlavně jednoduchý pro všechny uživatele.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. S další interpelací vystoupí poslanec Radek Rozvoral, který byl vylosovaný jako druhý, a poté se připraví pan poslanec Patrik Nacher. Prosím, pane poslanče, ujměte se slova.

 

Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážený pane premiére, vaše vláda za své tříleté vládnutí zadlužila zemi o rekordní bilion korun a v tomto trendu nadále pokračuje. Počítá s tím i při stanovení státního rozpočtu pro příští rok a dále i výhledově pro roky 2026 a 2027. Takto vysoké rozpočtové schodky jsou i jednou ze základních příčin dlouhotrvající vysoké inflace a zdražování veškerých základních životních potřeb. Hnutí SPD i renomovaní ekonomové se shodují, že k takto vysokému rozpočtovému deficitu není v době, kdy nepanuje žádná mimořádná společenská situace či krize, absolutně žádný důvod. Vše se děje ze strany vlády v době, kdy má rekordní příjmy. Tyto nadstandardní příjmy nemá ovšem díky své schopnosti, ale díky své neschopnosti, jelikož nastartovala rekordní inflační spirálu, která na jedné straně okradla, všechny střadatele, důchodce a zaměstnance, a současně díky drahotě zvýšila nominální obraty v hospodářství, a tím i příjmy státu. V uměle vyvolané energetické krizi neudělala vaše vláda nic pro snížení cen za energie pro naše občany, naopak zajistila nejvyšší ceny energií v Evropě, a tím díky vzedmuté inflaci připravila každého občana či firmu až o třetinu úspor.

Místo toho, aby stát slušně zaplatil všechny občany, kteří svou prací tvořili celý život jeho bohatství, jim bere to, na co mají nárok ze zákona.

Z toho vyplývá i moje otázka. Počítáte při tvorbě státního rozpočtu pro rok 2025 i s takovými opatřeními, která povedou ke zlepšení finanční situace našich občanů?

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji za dodržení času. Nyní má slovo předseda vlády Petr Fiala. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážený pane poslanče, já oceňuji, že se věnujete problematice zadlužování státu, a to myslím bez ironie, protože ta problematika je důležitá pro dobrou budoucnost, zásadní pro dobrou budoucnost naší země a vlastně každého státu a cílem každé vlády musí být, byly zdravé veřejné finance, pokud možno vyrovnaný rozpočet a tak dál.

Nicméně jsem překvapen, že se na to ptáte mě, že tu otázku pokládáte mně, jste tady už druhé volební období, určitě si vzpomenete, že to byl někdo jiný, kdo to rekordní zadlužování naší země způsobil. Nebyl jsem to já, nebyl to pan ministr Stanjura, ale byla to vláda Andreje Babiše, která spustila rekordní zadlužování, na což upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad a na co upozornily také renomované zahraniční agentury.

Za naší vlády to tempo zadlužování klesá. Já tady náhodou mám k dispozici takový graf, kde se můžete podívat, jaký je pokles toho tempa zadlužování (Ukazuje graf přítomným poslancům.) právě za mé vlády. A platí to, k čemu jsme se zavázali, že budeme konsolidovat veřejné finance, že budeme postupně směřovat k vyrovnaným rozpočtům, a také to děláme. Jenom připomenu to, co jste tady mohli vidět. Z 5,6 % HDP, tedy deficitu veřejných financí v roce 2020, 5 % v roce 2021 /to ještě uvádím ta vylepšená čísla/, jsme se postupně dostali na letošní 2,3 % a příští rok na 2,1 % HDP.

Jenom přitom připomínám, že maastrichtská kritéria hovoří o 3 %. A pane poslanče, v absolutních číslech, mluvíme o snížení deficitu, je to téměř 200 miliard korun za toto volební období.

To, k čemu došlo za předcházející vlády, bohužel znamená, že máme dluh, který nyní platíme, a pro představu, Česká republika bude muset platit na úrocích příští rok 100 miliard korun a bez těchto dodatečných úroků bychom měli deficit o desítky miliard nižší.

A ještě přidám jedno číslo. To si myslím, že je taky zajímavé. Zatímco celkové zadlužení za vlády Andreje Babiše vzrostlo o devět procentních bodů, za mé vlády za srovnatelné období to bude 3,7 procentních bodů, tedy o méně než polovinu. I toto číslo ukazuje správný trend, který naše vláda nastavuje. Já samozřejmě nejsem spokojen. Já bych rád, kdybychom se ještě rychleji dostali k vyrovnanému rozpočtu.

Můžeme si říct, že výše plánovaného schodku by mohla být nižší. Ano, mohla, ale musíme si taky položit otázku, za jakou by to bylo cenu, za jaké by to byly náklady. Náš rozpočet na příští rok, přestože snižuje deficit veřejných financí, a přestože snižuje ten deficit v absolutních číslech, tak je jednoznačně prorůstový, na to jsem hrdý. Rekordní investice 250 miliard korun a máme projekty schválené, víme, kam budeme tyto peníze investovat, tak, aby se stavěly silnice, abychom zlepšovali infrastrukturu České republiky. A nedělat to by byla chyba.

Mluvím tu o konkrétních projektech od dostavby Pražského okruhu přes D35, a tak bych tady mohl pokračovat dál.

Ale ať nemluvím jenom o České republice, můžeme se podívat na srovnání s okolními státy, jak snižujeme tempo zadlužování. Určitě víte, jak jsou na tom státy ve V4 s výší salda veřejných financí. Náhodou tu mám zase ještě jeden graf. (Opět ukazuje přítomným graf.) Tady myslím, že to je velmi názorně vidět, jak si stojí Česká republika ve srovnání s okolními zeměmi. Česká republika je z tohoto hlediska na tom nejlépe. A to si myslím, že také ukazuje odpovědnou politiku naší vlády v této věci.

Takže snižujeme deficit veřejných financí, snižujeme to tempo zadlužování a přitom rekordně investujeme, a to je dobrá zpráva pro budoucnost České republiky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP