Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(11.30 hodin)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Zazněl návrh, o kterém budeme nyní bezprostředně hlasovat, a sice na přikázání také výboru pro sociální politiku k projednání.
Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování číslo 298, účastnilo se 125 hlasujících, pro 101, proti 1. Konstatuji, že tento návrh byl přijat a návrh byl přikázán i výboru pro sociální politiku k projednání.
Návrhy na zkrácení lhůt nepadly, a já tudíž mohu ukončit prvé čtení tohoto tisku a tento bod. Děkuji panu ministrovi, děkuji i paní zpravodajce.
Přistoupíme k bodu
13.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 702/ - prvé čtení
Opět z pověření vlády předložený návrh uvede pan ministr Zbyněk Stanjura. Prosím.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Děkuju za slovo. Tuto novelu atomového zákona připravil zejména Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve spolupráci s dalšími subjekty, včetně Ministerstva průmyslu a obchodu.
Navrhovaná právní úprava novelizuje klíčový předpis českého atomového práva, který zajišťuje ochranu před negativními účinky ionizujícího záření a jaderné energie. Tato problematika se v současnosti stává celospolečensky aktuální, neboť prostřednictvím využívání jaderně energetických zařízení přispívá k zajišťování energetické bezpečnosti České republiky. Význam jaderných technologií ovšem roste i v jiných oblastech, zejména ve zdravotnictví, vědě, výzkumu a vývoji.
Předkládaná novela má za cíl modernizovat atomové právo a mimo jiné umožnit nasazení nových jaderných technologií, zjednodušit a zefektivnit povolovací procesy pro nové jaderné zdroje, včetně malých a středních reaktorů. Jaderné elektrárny budou i nadále pilířem české energetiky, klíčové k dosažení základních strategických cílů, to je zajištění bezpečnosti a nezávislosti, dosažení stabilních cen a konkurenceschopnosti České republiky.
S ohledem na plánovanou výstavbu nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín, s výběrem dodavatele jaderné technologie i nastavením konfigurace výstavby dalších bloků je tato novela důležitá a může pomoci snížit rizika včetně zpoždění a zvýšení nákladů těchto klíčových projektů. Navazuje na významnou úpravu povolovacích procesů podle stavebního práva, kterou jsme přijali v loňském roce prostřednictvím novely liniového zákona. Zároveň pracuje na posílení dotčených povolovacích míst, včetně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, což, pevně doufám, získá i vaši podporu. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně a nyní požádám, aby se slova ujal pan zpravodaj pro prvé čtení, kterým je pan poslanec Róbert Teleky. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Róbert Teleky: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Hezké poledne, vážené kolegyně a kolegové. Dovolte, abych jako zpravodaj uvedl tisk číslo 702, což je vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon, ve znění pozdějších předpisů, který předkládá Státní úřad pro jadernou bezpečnost.
Předkládaná novela má za cíl modernizovat atomové právo v České republice a mimo jiné umožnit nasazení nových jaderných technologií a zjednodušit a zefektivnit povolovací procesy pro nové jaderné zdroje, včetně malých a středních modulárních reaktorů. To považuji za velmi důležité vzhledem k plánované výstavbě nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín. O výběru dodavatele jaderné technologie a procesu využití obcí na další bloky právě v těchto dnech rozhoduje investor a vláda.
Co tam ještě najdeme, je vyšší míra právní jistoty ohledně regulatorních požadavků, dále se upravuje mechanismus stanovení pravidelného poplatku na jaderný účet. Po reformě povolovacích procesů pro jaderné zdroje a veškeré stavby související podle stavebního zákona, které jsme ukotvili na přelomu roku novelou liniového zákona, je toto důležitý milník a příspěvek k zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Na novelizaci atomového zákona bude navazovat neméně důležitá novelizace řady jeho prováděcích předpisů, to je vyhlášek Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a nařízení vlády.
Kromě těchto úprav a modernizace nástrojů atomového práva považuji i za důležité, abychom v budoucnu za Poslaneckou sněmovnu podpořili i odpovídající posílení dotčených povolovacích úřadů, nové jaderné zdroje, včetně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Kdybych měl vyzdvihnout dva body této novely, tak je to rychlejší výstavba nových jaderných bloků, a pevně věřím, že budou postaveny dle plánu v roce 2036, a jednodušší povolování procesu pro malé modulární reaktory.
Děkuji vám za pozornost k tomuto důležitému a zároveň vysoce odbornému i citlivému tématu a dovoluji si požádat, abychom byli efektivní a schválili novelu atomového zákona tak, aby mohla vstoupit účinnost k 1. lednu 2025. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Otevírám obecnou rozpravu a nyní mám přihlášeného pana poslance Kubíčka. Prosím.
Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, paní předsedající, dámy a pánové. Hnutí ANO podporuje novelu atomového zákona. Je to naprosto nezbytná novela pro urychlení výstavby nových jaderných zdrojů, včetně modulárních reaktorů. V každém případě je tam i částečná implementace práva Evropské unie a posiluje to bezpečnost a rychlost výstavby jednotlivých zdrojů. Já bych tady jenom udělal takový malý důraz a takovou vsuvku, že my dnes nevychováváme dostatek atomových odborníků. Vysoké školy nejsou na to připraveny a je úplně nezbytné, aby v rámci školského výboru se kladl důraz na výchovu odborníků v České republice, a to ať v rámci regulatorních činností, tak v rámci projektových činností na vysokých školách. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně a táži se... Ještě je zájem o vystoupení. Prosím, pane poslanče, ujměte se slova.
Poslanec Karel Sládeček: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Kolegyně, kolegové, přijetí navržené novely je nezbytné z důvodu přípravy atomové legislativy na příchod nových jaderných technologií. Takže chci jenom krátce konstatovat, že klub SPD bude hlasovat pro propuštění této novely do druhého čtení. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Já již nemám žádného dalšího přihlášeného a obecnou rozpravu končím.
Táži se, zda je zájem o závěrečná slova? Nepředpokládám. Děkuji.
My se nyní budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání, a sice nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru, kdy předsedkyně Poslanecké sněmovny svým rozhodnutím navrhla přikázat předložený návrh k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Táži se, zda někdo navrhuje přikázání jinému výboru jako garančnímu? Není tomu tak. A my tedy přistoupíme k hlasování, já jsem přivolala kolegyně, kolegy z předsálí.
Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu? Zahájila jsem hlasování. Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu na přikázání garančnímu výboru?
Konstatuji, že v hlasování číslo 299 hlasovalo 124 poslankyň a poslanců, pro 100, proti 0. Tento návrh byl přijat a my jsme přikázali tento návrh zákona k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny nenavrhla přikázat tento návrh dalšímu výboru. Já se tedy táži, zda má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru k projednání? Není tomu tak.
Já tedy děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím projednávání prvého čtení tohoto tisku a končím tento bod.
(K řečnickému pultíku přišel ministr Stanjura.) A výborně, štafeta pokračuje. ***