(10.20 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)
A ještě poslední věta. Když jsem tady volala ty měsíce, že chceme data, chceme analýzy, chceme projekce, abychom se měli o čem bavit - my se samozřejmě sejdeme, doptáme se, tak jako vedeme v celé řadě jiných otázek debaty, a úspěšně. Dívám se tady na Helenku Válkovou, na Táňu Malou, vaším prostřednictvím, jako je třeba redefinice znásilnění, a mohla bych uvést dalších x příkladů. Tento týden jsme seděli, měli jsme pracovní schůzku - třeba z toho nic nebude, ale aspoň se o to pokusíme - ke korespondenční volbě. Ne, vy to prostě potřebujete protlačit a po těch měsících se v pátek - kolikátého to bylo? 3., 1. - 1. 3. tuším, minulý pátek v 17.09, vím to přesně, protože jsem z toho vytiskla k panu prezidentovi - objevila oprava důvodové a předkládací zprávy, kde nějaká data jsou - samozřejmě, museli jsme si detektivní prací porovnávat obě verze - nedostatečná, něco jste tam dali 1. března v 17.09 hodin. Ta pravda je jednoduchá. Vy nemáte vůbec nic. Vy jste za dva a půl roku vládnutí neudělali vůbec nic. Slíbili jste reformy ve zdravotnictví, slíbili jste je ve školství, neudělali jste vůbec nic! Teď, aby zůstal za panem premiérem Fialou a spol. aspoň nějaký pomník, chcete protlačit silově parametrické změny důchodové reformy, které znamenají dopad na miliony lidí, a chcete to udělat zase na sílu, chcete to protlačit, a prostě děj se vůle boží a po nás potopa! To je celá ta pravda! (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
A já se nebudu pouštět - teď trochu to uvedu na odlehčenou, přišlo mi to včera WhatsAppem, běhá to po sociálních sítích. Nebudu se pouštět do polemiky k zemědělství, mluvil tady o tom náš pan předseda Andrej Babiš. On určitě - bezesporu nikdo nezpochybní, že odbornost na toto téma má. To není nic, za co by se měl stydět, pane ministře. Víte, my, co jsme ročníky, které pamatují i dobu minulou, tak si pamatujeme, jak v roce 1989 se šířilo - tehdy nebyl internet, šířilo se to ve veřejném prostoru, byla to taková nahrávka jednoho čelného komunistického představitele, kde on mluvil o národem milované zpěvačce, nebudu její jméno zneužívat, která se tehdy postavila proti tomu režimu, a on vlastně o ní mluvil na nějakém zasedání ÚV KSČ a unikla ta nahrávka. A včera mi WhatsAppem přišla taková parafráze na dnešek. Je to prosím na odlehčenou, berte to s nadsázkou. Měl to říct nějaký Petrouš Fialeš. To je tam napsáno: "Ti zemědělci, kteří demonstrují, žádný z nás nebere takový platy jako oni. Řekněme pan Jandejsek, je to milej kluk, všechno, ale on dostal na dotacích 2 miliardy, a další, ti berou ještě víc, ti Babišové a jiní." Takže asi tak. Děkuji vám. (Potlesk poslanců ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan ministr s přednostním právem.
Ministr zemědělství ČR Marek Výborný: Děkuju. Já jenom - teď to bylo trošku do vlastních řad myslím, ale to nic. Jáenom stahuji návrh toho bodu, protože pan poslanec Babiš si určitě ve volné chvilce, až přestane naříkat nad veřejnoprávními médii a útočit na ně, a občanskou společností, tak si přečte stenozáznam ze včerejších interpelací. Tam všechno má popravdě tak, jak to je. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Vyčerpali jsme všechna přednostní práva a nyní bychom měli hlasovat, ale žádné návrhy nepadly. Dnešní jednání tedy zahájíme projednáváním pevně zařazených bodů.
Prvním z nich je bod
132.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb.,
o Státním fondu podpory investic, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 564/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a zpravodaj garančního výboru, což je výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, poslanec Jiří Carbol.
Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 564/3, který byl doručen dne 28. února 2024. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 564/4.
Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Má zájem.
A než vám udělím slovo, přečtu omluvy, pane ministře. Omlouvá se Benešík Ondřej od 12.30 do 13 z pracovních důvodů, Faltýnek Jaroslav celý jednací den - rodinné důvody, Lacina Jan od 10 do 11 z pracovních důvodů, Jaroslav Faltýnek je omluven po celý den. Dále se omlouvá Martin Dvořák po celý jednací den z pracovních důvodů a Petr Hladík po celý jednací den z pracovních důvodů. A ještě tu mám další sdělení, že pan poslanec Josef Bernard ruší svoji omluvu.
Pane ministře, máte slovo. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj ČR Ivan Bartoš: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych chtěl jenom v krátkosti, tedy před třetím čtením, uvést cíle novely zákona o Státním fondu podpory investic. Já jsem je již podrobně představoval v prvním a v druhém čtení, proto bych se pak jenom v krátkosti zaměřil přímo na dané pozměňovací návrhy.
Nicméně než tak učiním, chtěl jsem ještě poděkovat zejména v momentě, kdy jsme načítali druhé čtení, že i opoziční strany a kolegové, kolegyně jsme se shodli na možnosti zkrácení období mezi druhým a třetím čtením, a i výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, panu Oklešťkovi, panu Havránkovi a dalším, že jsme mohli před třetím čtením toto projednat ve výboru minulý týden.
Pozměňovací návrhy označené v návrhu hlasovací procedury, která pak bude představena, písmenem A - pozměňovací návrhy obsažené v usnesení garančního výboru pro správu a regionální rozvoj - ty návrhy se týkají zejména rozšíření příjmů fondu o návratnou finanční výpomoc a zakotvení onoho dostupného nájemního bydlení v českém právním řádu. Na plénu Poslanecké sněmovny pak v rámci druhého čtení byly načteny další tři pozměňovací návrhy. Ty potom jsou označeny písmenem B. Je tam návrh podaný společně s panem poslancem Jiřím Havránkem. Ten se týká upřesnění zjednodušení podmínek systému dostupného nájemního bydlení, upřesnění okamžiku, ke kterému se vypočítává maximální hodnota stanoveného dostupného nájemního bydlení, ale je dále upřesnění pravidel o zvyšování dostupného nájemního bydlení. Toto pravidlo bylo doplněno o možnost takzvaného kumulativního dostupného nájemného, respektive kumulativního zvýšení dostupného nájemného v součtu za více let pro případ, že vlastně ten pronajímatel nevyužíval možnosti zvyšovat dostupné nájemné tak, jak lze v průběhu jednotlivých let.
A pak je tam ještě pozměňovací návrh v hlasovací proceduře, ten je označen pod písmenem C. Bude se týkat změny přechodných ustanovení v novém stavebním zákoně. Předkládaný pozměňovací návrh má za cíl umožnit, aby se v územním plánu, jehož pořizování bude dokončováno podle dosavadních právních předpisů, bylo možné vymezit plochu nebo koridor s podmínkou uzavření plánovací smlouvy podle nového stavebního zákona, což je významné i ve vztahu k nové definici právě onoho dostupného nájemního bydlení.
Pak byl ještě projednáván návrh označený písmenem D, ten podával pan poslanec Jiří Havránek. Ten se týká změny oceňování majetku, kde se nově zavádí institut cenových map nájemního bydlení, které bude vydávat Ministerstvo financí. Jedná se tak o provázanost s naším návrhem úpravy dostupného nájemního bydlení.
Ještě jednou poděkuji za rychlé projednání výborem mezi druhým a třetím čtením. Jinak k těmto všem pozměňovacím návrhům, které přišly z výboru, vyjádřím za předkladatele souhlas, a toliko moje úvodní slovo. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře, a nyní otevírám rozpravu. První je s přednostním právem přihlášena... (Domluva s místopředsedkyní Dostálovou.) Výborně, pan zpravodaj. Tedy po otevření rozpravy, kterou tímto otevírám, vystoupí pan zpravodaj Jiří Carbol. Prosím, máte slovo. ***