(18.10 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Otevírám
15.
Návrh poslance Mariana Jurečky a dalších na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 605/ - druhé čtení
Předložený návrh uvede za navrhovatele poslanec Marian Jurečka. Prosím vás, pane ministře, ujměte se slova. (Hluk v jednacím sále.)
Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, dobrý večer. Jsem rád, že se dostáváme k tomuto bodu, k novele zákona o sociálních službách předloženou skupinou poslanců. Nechci dlouze tady zdržovat čas určený pro druhé čtení, chci jen stručně okomentovat ty podstatné změny, které...
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Omlouvám se, pane ministře, ale kolegyně, kolegové, a to jak z pravé, tak i z levé části sálu, požádám o ztišení. Prosím, pokračujte.
Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Dovolím si tedy zmínit jenom ty nejpodstatnější změny, které tato novela zákona o sociálních službách přináší, s tím, že jde především o to, abychom v této legislativní úpravě více podpořili především neformální péči v přirozeném prostředí klienta tak, aby to zákon v té obecné rovině jasně explicitně zmiňoval. Takže to je jedna z podstatných změn. Dále upravujeme legislativně pojem pečujících osob, který dosud v zákoně o sociálních službách není. Dále se zaměřujeme na větší podporu poskytování sociálních služeb v přirozeném sociálním prostředí klienta, a to například rozšířením služeb základního sociálního poradenství právě pro neformálně pečující osoby, ať již v podobě slovního poradenství, tak i možnosti nácviku praktických dovedností pro zvládání péče.
Navrhovaná úprava se také zabývá problematikou nadregionální sítě poskytovatelů sociálních služeb, takzvané béčkové sítě, protože k mému překvapení tato nadregionální síť poskytovatelů sociálních služeb má sice dlouhou historii z hlediska definované finanční podpory v rámci dotačního titulu, ale vlastně vůbec ji nemáme definovanou v zákoně, tudíž tato úprava, abychom tuto síť vlastně měli jasně zakotvenou a k ní samozřejmě logicky navázané financování přes dotační titul. Naším cílem je také i reagovat na auditní zjištění v této oblasti tak, abychom opravdu ty věci uvedli do souladu i v oblasti legislativní.
Naším cílem není služby rušit, ale naším cílem je dohodnout se jasně také i na tom, že služby, které mají nadregionální charakter, aby jasně byly podporovány s béčkovou sítí nadregionální. Zároveň naší ambicí je, aby ta nadregionální síť třeba do budoucna mohla ještě lépe pokrývat potřeby, které dnes třeba nemáme adekvátně v rámci území České republiky dostatečně řešeny, aby tady ta béčková síť mohla být nástrojem, který opravdu systematicky nabízí budování těchto služeb, které logicky třeba slouží klientům z vícero krajů, a zároveň v některých výjimečných případech tam, kde je dnes zřejmé, že ten poskytovatel by správně měl být z regionální krajské sítě, tedy tou, která je podporovaná přes finanční prostředky v rámci toho dotačního titulu, a tak abychom postupně umožnili přechod tady těchto poskytovatelů do krajských sítí, o čemž se také jedná. Proto také i ten návrh počítá s tím, že tento proces nebude ad hoc ze dne na den, ale musí mít nějakou svoji logickou časovou dotaci.
Zároveň také součástí pozměňovacích návrhů, které projednával sociální výbor, je otázka zvýšení příspěvku na péči. O tom samozřejmě, předpokládám, povedeme debatu. Považuju za důležité to, že vlastně nakonec jsme celý legislativní proces urychlili tím, že tato novela bude obsahovat tento pozměňovací návrh tak, abychom zvýšili příspěvek na péči. Za sebe jako za ministra práce a sociálních věcí chci říct, že je pro mě důležité to, že tím pozměňovacím návrhem ze sociálního výboru výrazně zvyšujeme podporu především u klientů vyšší náročnosti péče v tom stupni, především potom III a IV, ještě s velkým akcentem a důrazem právě na ty klienty, kteří jsou v IV. stupni a jsou v domácím prostředí. Vlastně se snažíme tím podpořit jednak to, aby tito lidé si byli schopni dokoupit větší rozsah služeb, které potřebují, a zároveň aby případně ti neformální pečující, kteří o ně pečují, měli možnost vlastně díky navýšené částce společně s klientem zajistit případně adekvátní větší rozsah i cestou podpory neformálních pečujících. Takže tady věřím tomu, že tento krok, já tomu říkám pracovně IV. stupeň plus, opravdu výrazně dokáže pomoci těmto lidem, u kterých víme, že dlouhé roky tady chybí opravdu nějaký ucelený systém osobní asistence.
A k tomu si dovolím poznámku. My jsme v loňském roce nastartovali dotační titul, který pomáhá zafinancovat právě osobní asistenci u lidí, u kterých ten dočasný příspěvek na péči v dosavadní částce není schopen pokrýt vyšší nároky potřeby osobní asistence. Ten dotační titul - počítáme s tím, že bude fungovat i v letošním roce i v roce příštím s tím, že parametricky se snažíme letos vyjít postřehům, připomínkám praxe, abychom administrativu zjednodušili, a zároveň pracujeme také přímo i potom na zákoně o osobní asistenci, u kterého bych byl rád, abychom ho dokončili ještě v této Poslanecké sněmovně, aby ten systém opravdu dobré podpory, která může výrazně pomoci naplňovat plnohodnotnější aktivní život pro lidi, kteří potřebují velký rozsah osobní asistence, abychom ho dokázali zabezpečit.
Tolik ještě několik poznámek k této novele i k některým souvisejícím věcem. Děkuji za pozornost a budu se těšit na obecnou i podrobnou rozpravu. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane ministře. Pouze pro pořádek - faktickou poznámku má nahlášenou pan poslanec Tomáš Kohoutek, ale já vás, pane poslanče, odmažu, protože neprobíhá rozprava.
Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu a usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 605/2 a já prosím, aby se ujala slova - za omluveného zpravodaje pana poslance Navrátila se zpravodajování tohoto tisku v druhém čtení ujme paní poslankyně Marie Jílková. Prosím vás, abyste nás informovala o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy abyste odůvodnila. Prosím.
Poslankyně Marie Jílková: Děkuji, pane předsedající. Výbor pro sociální politiku projednal tento poslanecký návrh 14. února. Debata probíhala za velké účasti odborné veřejnosti, debatovalo se především o síti B a debatovalo se o příspěvku na péči.
Tento garanční výbor přijal usnesení, které už jste načítal, 605/2. Tímto doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s návrhem poslance Mariana Jurečky a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 108 a navrhuje určité úpravy. Já bych je nečetla úplně přesně, protože ten dokument máte ve sněmovním systému. Nicméně zde se mění především výše příspěvku na péči ve stupni II až IV, mění se některé terminologické úpravy v poskytování sociálních služeb, doplňuje se základní sociální poradenství také, které může být poskytováno pečujícím osobám, mění se lehce definice bezúhonnosti. Pak jsou tam některá přechodná ustanovení a tímto usnesením je zmocněn zpravodaj výboru, aby se stanoviskem výboru seznámil schůzi Poslanecké sněmovny a provedl příslušné legislativně technické úpravy.
Tolik asi za mě, věcně to představil celé pan ministr včetně pozměňovacího návrhu. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, paní zpravodajko, a otevírám obecnou rozpravu, do které eviduji 6 přihlášek. Jako první vystoupí paní poslankyně Jana Pastuchová, připraví se pan poslanec Igor Hendrych a další. Prosím, máte slovo. ***