(17.40 hodin)
(pokračuje Marek Novák)

Já se chci pana premiéra zeptat, jestli jako premiér konečně zasáhne a zajistí, aby vznikl takový zákon na regulaci, který bude funkční a vymahatelný, kdy vyšle obchodníkům s drogami signál, že každá nová droga či její variace, která se objeví na trhu, bude na nejbližším zasedání vlády zařazena na seznam zakázaných látek, prostě se s tím trhem a s těmi, kdo na tomhle vydělávají, nebude mazlit? A kdy se konečně začne Vobořil věnovat koncepčně všem návykovým látkám jako alkohol, nikotinové výrobky, a nejen legalizaci nových drog jako HHC a konopí? Protože nic jiného od pana Vobořila neslyším, než jenom legalizovat nové látky, ale aby řešil současné problémy, to ne! A také se chci zeptat pana premiéra, kdy konečně přestane jít pan Vobořil na ruku distributorům drog, protože jeho jednání je prostě jasné. A samozřejmě bych se chtěl i zeptat, protože to slýcháme pořád dokola, už máme konečně nějakou studii, která potvrzuje vaše tvrzení, že kratom a HHC jsou měkké drogy? No, nemáme.

Takže kolegyně, kolegové, prosím, podpořte ten bod.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Jako další vystoupí pan poslanec Martin Kolovratník, připraví se pan poslanec Richard Brabec. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Dobrý večer. I já děkuji za slovo a hlásím se do programu nebo s návrhem na změnu programu ve věci sněmovního tisku číslo 88. Je to ona mezinárodní smlouva o splavnění Labe, o udržitelnosti splavnění Labe. Připomenu, že tady ten bod už jsem navrhoval během několika posledních měsíců asi čtyřikrát nebo pětkrát a stále ho vládní koalice odmítala. Dneska je situace, jak jsem pochopil, malinko jiná. Ten bod - mezistátní smlouvu a splavnění Labe - už jste připustili nebo posouvá se do programu této schůze. V tuto chvíli, v tento moment, v úterý podvečer, je navržen na čtvrtek dopoledne po 11. hodině, ale to, co tady musím veřejně říci před diváky, před našimi voliči, těmi, kteří nás sledují, jsou podivné informace, které se dozvídám o tom, jak se v rámci pětikoalice jedná a politikaří ve vztahu k takto důležitému mezinárodnímu dokumentu, se smlouvou, kterou vyjadřuje Česká republika nějaký vztah vůči svému partnerovi. A víte, že ve vztahu k obchodu, k byznysu, k průmyslu, k hospodářství a dopravě je Německo ne jedním z nejzásadnějších, ale možná opravdu nejzásadnější partner.

Ta smlouva byla schválena a odsouhlasena ještě předchozí vládou, byla podepsána i v našem českém Senátu, tedy v druhé komoře českého parlamentu, a pokud se podíváte do seznamu těch dokumentů, smluv ke schválení v tomto volebním období zde v Poslanecké sněmovně, tak je jediná - jediná z toho balíku od konce roku 2021 - která stále není schválena. Je to veřejné tajemství, že ji nejdříve ty dva roky blokovala TOP 09 z důvodů nějakých osobních sporů pana náměstka Tesaře, který sedí na Ministerstvu životního prostředí, takže taková je, přátelé, realita. Politický náměstek TOP 09 sedící na MŽP blokuje mezinárodní smlouvu podepsanou, schválenou českou vládou a českým Senátem. A když se konečně podařilo ten odpor TOP 09 v uvozovkách neutralizovat nebo snad vyjednat, tak jsem se dozvěděl, že dnes to zase blokují Piráti, že Pirátům se tato smlouva nelíbí a že údajně vydírají ostatní členy vládní koalice, že to možná bude ve čtvrtek, pokud bude splněna nějaká personální nominace při volbách, které tady mají být dnes večer.

Tak prosím, takhle ne, vážené kolegyně, vážení kolegové! Jestli pětikoalice dává takovouto důstojnost, takovouto váhu mezinárodním smlouvám, závazkům České republiky, a v uvozovkách s nimi kšeftuje a politikaří a hlídá se navzájem, to opravdu není seriózní chování. Je to smlouva, která není konfliktní, která je bezproblémová, na kterou čekáme. Vím z oboru - z oboru lodní dopravy nebo říční dopravy, že už se ptají němečtí poslanci, členové německého Bundestagu, jak se tedy vyjádříme. Snad i kdyby Česká republika řekla, že ne, že to neratifikuje, tak s tím nebudu souhlasit, bude to špatně, ale bude to vaše politické rozhodnutí, které můžete udělat, ale dva a půl roku to nechat ležet, nevyjádřit se k tomu z důvodů osobních animozit člena TOP 09 a teď nějakých politických důvodů uvnitř koalice ze strany Pirátů, je prostě hanebné!

Takže já si dovoluji navrhnout, já si dovoluji vás předběhnout - nevěřím tomu, že se to ve čtvrtek povede, a prosím, pane předsedající, sněmovní tisk 88, mezistátní smlouvu o splavnění Labe, zařadit buď dnes jako první bod po schválení programu - je to na pět minut, je to krátký bod, nic dlouhého nám to nezabere - a pokud bych dnes nebyl úspěšný, tak prosím o variantní zařazení na zítřek, tedy na středu, opět jako první bod, v 9 hodin dopoledne. Věřím, že zdravý rozum zvítězí a že tento závazek České republiky konečně vůči Německu se nám podaří splnit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Váš návrh úpravy pořadu schůze jsem si zaznamenal. Nyní vystoupí pan poslanec Richard Brabec, připraví se paní poslankyně Lenka Knechtová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Richard Brabec: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, já bych s tímto tématem normálně vystoupil na interpelacích, ale protože jak víte, tak interpelace byly minulý týden asi po pěti měsících, a když už byly, tak tam nebyli všichni ministři, a tento týden interpelace snad zase budou, ale zase tam zdaleka nebudou všichni ministři, takže ono opravdu ty interpelace jsou tak napůl.

To téma, se kterým bych rád vystoupil, tedy bod, který bych rád tady načetl, se jmenuje Stanovisko Fialovy vlády k dalšímu zpřísňování legislativy Green Deal. Zelený úděl totiž Evropská komise chce posunout na další úroveň a vymyslela si další dílčí termín - rok 2040, kdy by mělo dojít ke snížení emisí o 90 %. Evropská komise se zjevně řídí heslem, že pokud něco nejde silou, půjde to rozhodně větší silou, a Evropský parlament se pravděpodobně rozhodl novelizovat Newtonovy zákony. Ale o to už se pokoušeli mnozí a ne vždycky to dobře dopadlo. Tady je totiž docela zásadní to, že i česká vláda, která významně zezelenala, začala najednou mluvit o tom, že Česká republika jako jednotlivá země bude směřovat ke klimatické neutralitě, tedy k nulovým emisím, v roce 2050. Jenom zdůrazňuji, že tohle nebylo ani ve vládním prohlášení Fialovy vlády původně, najednou se to tam objevilo, protože vždycky to bylo o tom, že Evropa jako celek bude směřovat ke klimatické neutralitě. Teď už se dokonce dostáváme k roku 2040, a kdo trošku zná ten kontext, tak si dovede poměrně dobře spočítat, že 90% snížení v roce 2040 v zásadě znamená pro velkou část průmyslu, především toho energeticky náročného, víceméně to jako cíl pro rok 2050, takže se to o deset let všechno zrychlilo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP