(18.10 hodin)
(pokračuje Radek Koten)
Pak tady byla ještě tedy poznámka, že je nepřípustné, aby ten, co tady neplatí daně, aby nemohl volit. No ano, pokud je to český státní občan a momentálně je v zahraničí na studijním pobytu nebo na pracovní cestě, tak ten samozřejmě daně tady platit bude, to není žádný problém. Nicméně ti lidé, kteří dlouhodobě žijí mimo Českou republiku třeba více jak patnáct nebo dvacet let, tak i v tom Německu nemají dovoleno volit v těch volbách, protože skutečně ztratili kontakt s reáliemi. A já si pořád myslím, že přece jenom ty daně, které se vyberou tady na českém území, ať už ty hodnoty vytvořili důchodci, anebo budou vytvářet studenti, tak by měli mít právo si zvolit správce těch vybraných peněz. A jak vidíme v poslední době, tak vám se moc dobře ty veřejné financi spravovat nedaří. Takže to je ten hlavní důvod, proč by to tak mělo být. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji za přesné dodržení času. Poprosím pana poslance Ferance a poté se připraví, rovněž s faktickou, paní poslankyně Fialová.
Poslanec Milan Feranec: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, já rovněž budu reagovat, co zaznělo od předřečníka, pana Matěje Havla. On tady vlastně vyvracel argument, že kdo neplatí daně, nemá volit. Ale já jsem tento argument tady neslyšel. Já jsem neslyšel... počkejte. Kdo má nebo nemá platit daně v kterém státě určují zákony toho státu, určují různé smlouvy, zamezení dvojího zdanění a tak dále. Víme, co je daňový domicil a tyto další záležitosti. To je přesně dané jak zákony, tak mezinárodními smlouvami. Já si myslím, že se máme soustředit na dvě - z mého pohledu - dvě základní roviny. Ústavněprávní konformita tohoto návrhu skutečně s ústavou a s těmi principy. A potom různé technické dílčí nedostatky, na které jsme už poukazovali. Já potom poukážu na další. Takže je fajn, že vyvracíte argumenty, které tady nezazněly, ale pojďme se spíš bavit vlastně o těch ústavněprávních záležitost, eventuálně těch technických produktech. Já osobně jsem takový argument tady nezaznamenal. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče. A poprosím paní poslankyni Fialovou a připraví se pan poslanec Havel, stále jsme v režimu faktických poznámek. Máte slovo.
Poslankyně Eva Fialová: Děkuji za slovo. Já budu reagovat na pana předřečníka, pana Ondřeje Havla, prostřednictvím vaším, pane místopředsedo. Tam toho zaznělo ve vašem proslovu hodně, co mě tak jako trošku nadzvedávalo ze židle. Ale všimla jsem si, že jste jako hodně progresivní a oponujete tím, jak to mají ty ostatní země. My už jsme to tu kolikrát zdůrazňovali, že to je opět ten přístup trošku odlišný, že v tomhle se vám ten argument hodí, že to mají ostatní země. A chci se zeptat přímo vás, jak budete vy, když jste takhle progresivní a chcete zapojovat občany a tak dále, jak to budete mít k nějakým tématům referenda? Protože to je teď nějaké téma, a to zaznívá na druhou stranu od vás, že to je přesně ten druhý případ, proč bychom to zaváděli, když ty ostatní země to některé nemají. Tak to je úplně stejný dotaz.
A poznámku o tom, že senioři, kteří celý život odváděli daně, tak by neměli volit, tak to asi jako radši přejdu, protože to byla fakt podpásovka z vaší strany.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Havel.
Poslanec Matěj Ondřej Havel: Děkuji za slovo. Já si dovolím tedy jenom stručně reagovat na ty faktické poznámky. Pane poslanče Kotene, prostřednictvím pana předsedajícího, manipulace voleb v USA, tam funguje korespondenční volba i vnitrostátní, to víte, a je to prostě jiný a komplikovanější volební systém. Ale tady já se opravdu - a pak ještě se odkážu na kolegyni Fialovou - opírám o zkušenost těch dvaadvaceti evropských států, kde desítky let ta korespondenční volba funguje vlastně dobře. A už tady dneska bylo hovořeno o některých těch excesech, mluvila o tom kolegyně Potůčková a bylo to myslím si dostatečně vysvětleno.
K panu poslanci Ferancovi, vaším prostřednictvím. Já jsem neříkal, že tady zazněl argument, že kdo neplatí daně, ať nevolí. To je argument, který se objevuje ve veřejném prostoru, který si přečtete na různých veřejných fórech, když se tam o korespondenční volbě mluví. A já jsem jenom pokládal za důležité, aby zde, na veřejném místě v Poslanecké sněmovně, zazněl názor, který tedy mám já, že to je argument, který se veřejně objevuje a se kterým já nesouhlasím, a proč.
K paní poslankyni Fialové, vaším prostřednictvím. Je to pravda, že argumentujeme tady ostatními zeměmi, protože ta zkušenost je tam prostě dobrá. Co se týká referenda, to rozhodně není v těch západních zemích rozšířeno tak jak korespondenční volba. A tady bych tedy byl ostražitější, myslím to obecné referendum.
A dovolte ještě jednu připomínku. Já jsem neřekl, že senioři by neměli volit. Já jsem naopak říkal, že to je faul, že to je argument, který přece nemůžeme používat, že kdo neplatí daně, ať nevolí. Protože senioři samozřejmě také neplatí daně, platili je celý život a je naprosto v pořádku, že mají volební právo.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji, pane poslanče, za dodržení času. A s faktickou se přihlásil pan poslanec Milan Wenzl.
Poslanec Milan Wenzl: Já děkuji, pane předsedo. Jak se tady povídá o těch studentech, tak můj syn je na Novém Zélandě, studuje. A když se s ním bavím o volbách, tak jeho to ani moc nezajímá. Jeho zajímá vlastně v současné době to, co tam vlastně studuje. Jeho zajímá příroda. A když se o tom bavíme, jestli by šel k volbám, on říká: Až se vrátím do České republiky, tak pak mě to bude zajímat. Tak nevím, jestli všichni studenti touží po tom, aby mohli volit. Ale já si myslím, že ti mladí lidé mají teď úplně jiné zájmy v té cizině.
A co se týká těch seniorů, tak oni platí daně, jak říkáte, že neplatí. Oni platí daně. Oni platí DPH, oni jdou do obchodu, oni platí za všechno. Tak ne že senioři neplatí. Takže jenom jsem chtěl říct, že i senioři platí daně. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. S faktickou opět pan poslanec Havel a poté s faktickou ještě pan poslanec Šimon Heller.
Poslanec Matěj Ondřej Havel: Děkuju. Já už jenom naposled, ani už nebudu mít další faktickou. Jenom, pane poslanče Wenzle, prostřednictvím pana předsedajícího, volby jsou přece dobrovolné. A je jasné, že to každý má jinak. Někoho ze studentů v cizině zajímá příroda a někoho prostě třeba zajímá to, jak to bude vypadat v České republice, až se sem vrátí, a chce to ovlivnit, protože, jak jsem říkal, tak tady prožije pravděpodobně ještě většinu svého života. To už je na individuální zodpovědnosti, prioritách každého jednotlivého člověka, studenty nevyjímaje. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Šimon Heller.
Poslanec Šimon Heller: Dobrý podvečer. Velmi krátce. Já jako učitel jsem musel zareagovat a musím krátce vystoupit. Já jako učitel říkám, že mám jednoznačně zájem na tom, aby naši studenti po celé České republice se zajímali o to, co se děje v našem státě, byli aktivní ve všech spolcích a zajímali se o přírodu bezpochyby. Ale aby měli zájem o to, co se děje v jejich obcích, a aby chodili volit. Když se podíváte na průřezová témata v rámci vzdělávacích programů, tak tam je i princip výchovy k demokratickému občanství. A já jsem přesvědčen, že je to správně. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji. A tím jsme vyčerpali faktické. Můžeme se přesunout opět k dalšímu řádně přihlášenému v rámci obecné rozpravy a to je pan poslanec Michal Zuna. ***