(16.50 hodin)
(pokračuje Jana Berkovcová)

Jednání vás, vlády, ať už s odbory, či školami nebo médii, by ale mělo být každopádně otevřené, férové a měli byste používat pravdivé argumenty nevytržené z kontextu. Považuji za naprosto nepřípustné zkreslování faktů do médií, které ze strany Ministerstva školství probíhá. Nepravdivé a zkreslené údaje o nízkém počtu žáků na jednoho učitele oproti Evropě, blamáž o navyšování platů učitelům, alibistické distancování se ministra Beka od předvolebních slibů koalice, jejímž je členem, tvrzení, že odbory nevědí, co chtějí, a že jejich požadavky jsou nejasné. Vrcholem demagogie pak byla infografika Ministerstva školství, kterou zveřejnilo na svých sociálních sítích s názvem fakta o stávce, kterou můžeme zcela otevřeně označit jako dezinformační. Kritika ke zkresleným výrokům o stávce zazněla i ze stran školských organizací.

Vláda používá jen argumenty, které se jim hodí a které vykreslují obraz, který je naprosto odlišný od reality - od reality, se kterou se ředitelé a učitelé každý den ve škole setkávají. Posledním nehorázným výrokem pana ministra Beka bylo tvrzení, že školy fixlují s pracovními místy. Tak toto je už skutečně nehoráznost. Máte pocit, že když ředitel školy nemůže sehnat za bídný plat do školní jídelny nikoho dalšího a z neobsazené pozice rozdělí těm, co práci skutečně vykonávají, je fixlování? Pokud ředitelé nebudou moci nepedagogickým pracovníkům navýšit z platů neobsazených pozic, navýší jim je z odměn určených pro učitele, prostě proto, aby si provozní zaměstnance udrželi, a učitelé si mohou nechat o zvýšení platů dál jenom zdát.

Takovýmito podobnými argumenty a arogantními výroky vysíláte jasné signály, jak moc si pracovníků ve školách vážíte, a přitom v této školské stávce, největší za posledních třicet let, šlo hlavně o věcné problémy škol, učitelů, ředitelů, zřizovatelů. V této situaci jim premiér Fiala adresoval větu, která má skutečně jen málo společného s realitou a je velmi, velmi přezíravá. Cituji: 'Jim jde o protest a využití složité situace, ve které naše země je, a to pokládám za nezodpovědné." A když použiji slova šéfredaktora Šabaty, vláda posílá do škol jen arogantní vzkazy, které prohlubují mentální propast, která je pro vzdělávání mnohem nebezpečnější než chybějící miliardy. (Předsedající: Čas, paní poslankyně!) Proto navrhuji tedy zařazení bodu pod názvem Arogantní postoj vlády ke stávkujícím školám.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji. Další na řadě je pan poslanec Koten. Prosím.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, dámy a pánové, já bych rád navázal na svého ctěného kolegu Patrika Nachera, protože ty e-maily, které chodí od občanů v České republice, co se týká schvalování nějakého dodatku smlouvy se Světovou zdravotnickou organizací - samozřejmě potom, co tady proběhly dva roky covidu, se opravdu občanům nedivím, protože v tom mohou vidět v podstatě nějaké další odebrání práv, suverenity v České republice a s tím, že by tedy Světová zdravotnická organizace potom měla jaksi tu prioritu v tom, aby to řešila v podstatě ve všech státech na světě centrálně.

Co se týká informací Ministerstva zdravotnictví, teprve včera se na stránkách ministerstva objevily nějaké útržkovité informace tady o těch připravovaných dodacích smlouvy se Světovou zdravotnickou organizací, nicméně myslím si, že by bylo vhodné zařadit informativní bod s názvem Informace ministra zdravotnictví o dodatcích Světové zdravotnické organizace. A vzhledem k tomu, že tato vláda neustále říká, jakým způsobem strategicky komunikuje, tak mně to spíš připadá jako nekomunikace této vlády s občany, anebo i s Poslaneckou sněmovnou, protože v případě, že si o tom máme zjistit nějaké informace, až do včerejšího dne to nebylo možné, a vzhledem k tomu, že vypořádání s těmi připomínkami by vláda měla udělat do 30. listopadu letošního roku, tak mně připadá ty tři dny dopředu to dát na stránky Ministerstva zdravotnictví opravdu velmi pozdě. Takže já bych opravdu uvítal, kdyby tento bod se zařadil a pan ministr zdravotnictví se k němu vyjádřil tak, aby se tady buď nešířily dezinformace, anebo aby nějakým způsobem se proti tomu vymezil, a aby nám tedy ty informace dal, popřípadě aby řekl, že Česká republika se k ničemu takovému připojovat nebude, protože stávající smlouva, která je v platnosti, je, co se týká suverenity České republiky, pro nás komfortní.

Takže děkuji a v případě, že by to kolegové odsouhlasili, tak bych to chtěl také zařadit jako první bod dnešního jednání, jenom jako informativní. Díky.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji a poslední s přihláškou je přihlášena paní poslankyně Mračková Vildumetzová. Paní poslankyně, prosím.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Paní ministryně, kolegové, kolegyně, já bych ráda zařadila bod, a jsem v naprostém šoku, že na jednání programu této schůze je nejdůležitější zákon země, a to je státní rozpočet na rok 2024, kdy jsme se dozvěděli, že bylo podáno 104 pozměňovacích návrhů, a já se ptám, proč tento státní rozpočet na rok 2024 nebyl projednán v rozpočtovém garančním výboru, který je veřejný, kam může přijít veřejnost, kam můžou přijít podnikatelé, kam můžou přijít svazy, kam můžou přijít odbory, kam můžou přijít prakticky všichni a mohou se ke státnímu rozpočtu a jednotlivým pozměňovacím návrhům vyjádřit. To je ta vaše demokracie v praxi? Stalo se vůbec někdy v historii, aby se státní rozpočet v rozpočtovém výboru neprojednával? Ano, můžete vznést požadavek, že to není povinností, ale podle mého názoru se toto nikdy nestalo. Poprvé se nebude státní rozpočet a jeho pozměňovací návrhy v rozpočtovém výboru projednávat. Já si myslím, že to je absolutně nehorázné a že na městech, obcích, krajích se všechny rozpočty vždy projednávají ve finančních výborech, tady k tomu máme garanční rozpočtový výbor. Takže my zítra máme tento rozpočet projednávat ve třetím čtení. Vůbec nevíme, jaká bude procedura, jakým způsobem se - nebyly projednány vůbec ty pozměňovací návrhy, nebyly prodiskutovány, a znovu říkám, plénum Poslanecké sněmovny není veřejné. Ano, je veřejné, že veřejnost si může tamhle sednout na balkon, ale nemůže se vyjádřit, ale na rozpočtový výbor může přijít kdokoliv a může se k danému dokumentu - a já si tedy myslím, že státní rozpočet je opravdu důležitý dokument! To se opravdu bojíte toho, že sem přijdou třeba ty odborové organizace nebo že sem přijdou podnikatelé, že sem přijdou starostové a budou vám říkat, že nesouhlasí s tím rozpočtem a že chtějí popřípadě některé ty pozměňovací návrhy, aby byly podpořeny? Já tomu opravdu vůbec nerozumím, jak si může tato pětikoalice dovolit zítra chtít projednávat státní rozpočet a neprojednat ho v rozpočtovém výboru! ***




Přihlásit/registrovat se do ISP