(15.20 hodin)
(pokračuje Ivana Mádlová)

No a co se týče Jižní Koreje, tak tam je ta sazba nulaprocentní a od roku 2004 je 10% na dovážené produkty z důvodu ochrany domácí produkce. A tam teda provedli i studii na toto téma a zjistili, že skutečně je tam i skupina žen, které mají velké problémy ekonomicky dosáhnout na to, aby měly dostatek hygienických pomůcek, ony jsou schopny si je koupit, ale ne třeba v takovém množství, v jakém by bylo potřeba. A ta studie ukázala, že ekonomicky znevýhodněné ženy mají 1,6krát vyšší pravděpodobnost, že onemocní bakteriální infekcí rodidel. A tudíž zákonodárci přistoupili k tomu odpuštění, anebo na ty dovezené 10% sazbu, protože si právě uvědomují veškeré tyto problémy.

Zajímavá taky je určitě ekonomická studie, která byla publikovaná teď v červnu 2003. Ta studie byla provedená ve 107 zemích, kdy se počítala cenová dostupnost v poměru k průměrné mzdě ženy. Já tady mám deset zemí, kde jsou ty menstruační produkty pro ženy nejdostupnější s ohledem na průměrný měsíční příjem. Takže v první desítce je například Velká Británie, Švýcarsko, Lucembursko, Spojené státy, Austrálie, Nizozemí, Norsko, Švédsko, Slovensko a Polsko. Česká republika mezi první desítkou není. A já si myslím, že to je velká škoda.

Když se podíváme i na průměrný hrubý příjem hodinový, tak i tímto se zabývala Evropská unie, kdy ty rozdíly mezi výší hodinové mzdy mezi muži a ženami jsou poměrně vyšší, průměrný rozdíl v odměňování žen a mužů činil v roce 2021 12,7 % a Česká republika, jak cituji tisk, patří k nejhorším, rozdíl je 15 %. Čili i toto je určitý ukazatel, proč snížit sazbu DPH, protože ten ekonomický výdaj ženy je vyšší než muže. A samozřejmě nepochybuji o tom, že vám teď prolítává hlavou, ale jaké jsou všechny možné příčiny toho rozdílu té hodinové mzdy? Ano, o tom by se dalo také nepochybně diskutovat a jedním z těch důvodů je péče o děti. Takže to ano, to ten důvod samozřejmě je.

Jinak co se týče těch sociálně slabých, které mají velké problémy s tím, aby si obstaraly dámské hygienické potřeby. Dneska už je celkem vžitý termín menstruační chudoba. Ano, zaznamenala jsem i různé diskuse, co to tedy vlastně je, nicméně je to skutečně zažitý termín a minimálně ty renomované organizace ho používají, protože logicky, aby se s tím dalo nějak pracovat, tak je potřeba i definovat, co to ta menstruační chudoba je. A zase je to odlišné v různých státech. A znamená to tedy nedostatečný přístup k prostředkům menstruační hygieny, je to i otázka vzdělání, přístup k pracím prostředkům, ke spodnímu prádlu, k toaletám a tak dále, čili zase každý stát se tím probírá jinak. Nicméně je ale asi těžké připustit, že se to týká i České republiky do určité míry. Ano, týká se to, určitě jsou mezi ženami v České republice ty, které váží, jestli si můžou dovolit koupit kvalitní menstruační potřeby, nebo jestli si je vůbec mohou koupit. Takže i to je potřeba mít na paměti. Zdá se to divné, protože celkem navenek to není vidět, ale podle evropských statistik jedno z deseti děvčat v Evropské unii si nemůže dovolit základní menstruační potřeby. Například ve Velké Británii proběhl výzkum v roce 2017 a vyšlo najevo, že každá desátá dívka má k menstruačním potřebám omezený přístup. Čili je potřeba vnímat i toto. A zaplať pánbůh za to, že u nás existuje řada neziskových organizací, které v tomto směru těm ženám pomáhají. Zase v nedávné době, v roce 2022, byl proveden výzkum PAQ Research, kdy se ukázalo, že jsou domácnosti, kde třeba po zaplacení bydlení a jídla zbývá třeba 100 korun na den, takže to je samozřejmě také potom obrovský problém, kdy se váží, co se koupí, jestli školní obědy, nebo potom menstruační potřeby.

Co se týče alternativ, možná by bylo dobré to tady zmínit, i když to nebude úplně příjemné, ale co se týče alternativních menstruačních potřeb, tak věřte, že jsou používané různé kusy látek, nastříhané noviny, ponožky, gázy, toaletní papír, různé houby. Toto jsou příklady z České republiky. To není nic, co by bylo z rozvojových zemí. Proto vás znovu prosím, abyste přehodnotili DPH u dámských hygienických potřeb.

Souhlasím s vámi, že by to nemělo řešit ve velkém rozsahu sociální problémy, ale takto to nelze úplně posuzovat, protože jak jsem říkala, v kontextu toho, jak se zdražilo extrémně živobytí úplně ve všem, energie, nájmy, úplně všechno se zdražilo, inflace, a věřte, že pro nás pro ženy je potupa chodit někam do potravinové banky. Jestliže chodím řádně do práce, tak přece není možné, i když jsem samoživitelka, že nemám na to, abych si koupila menstruační potřeby. A je potřeba teda uvažovat o tom i v tomto kontextu, že máme nějakou hrdost, nějakou důstojnost. Takže pokud chodím do práce, tak bych s tím přece neměla mít absolutně žádný problém.

A s čím se určitě v České republice můžete setkat, tak už je i sociální izolace, protože právě u těch rodin, kdy se obrovsky zdražilo, tak ty dívky nechtějí chodit do školy, protože nemají na to, aby měly kvalitní hygienické potřeby, to znamená, že zůstávají doma a zameškávají vzdělání, na to už je také celá řada odborných článků. A samozřejmě potom dochází k vyloučení z kolektivu a dochází i k psychickým problémům.

Co se týče neziskových organizací, tak ti vládní poslanci, kteří byli oslovováni médii, tak hodně poukazovali na potravinovou banku. Ano, já jsem určitě ráda, že potravinovou banku v České republice máme a že poskytuje tedy i drogistické zboží a i dámské hygienické potřeby. Je potřeba tady zdůraznit, že se ale zvýšila poptávka po těchto dámských hygienických potřebách, a z potravinové banky také zaznívají hlasy, že jejich možnosti jsou omezené. Ano, že ze státních hmotných rezerv tam přichází 2 miliony kusů, nicméně kvalita není úplně vhodná, je problematická, a jsou také závislí na darech, to je další věc. Takže zase ano, určitý sociální problém to řeší, nicméně znovu zdůrazňuji, že my ženy chceme mít na to, abychom si ty dámské hygienické potřeby koupily samy.

Teď bych se chtěla zastavit trošku s komentáři z vyjádření některých vládních poslanců, kteří byli dotazováni na to, co říkají, aby bylo sníženo DPH z 21 na 12 %. Já bych chtěla velmi ocenit a poděkovat všem ženám z vládní koalice, protože ty se jednoznačně vyjádřily pro snížení sazby DPH. Vím, že v tomto směru i hodně podnikaly. Vnímají to vlastně stejně tak jako my v opozici, a já jsem ráda, že se to tady setřelo.***




Přihlásit/registrovat se do ISP