Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !


(16.40 hodin)
(pokračuje Lubomír Brož)

Výborně, samozřejmě. I když myslivci mají možnost čerpat dotace na zvěřní políčka, biopásy nebo ovocné stromy, tak na záchranu zvířat pomocí dronu pro myslivce žádná dotace neexistuje. O dotaci mohou žádat pouze zemědělské subjekty, nikoliv myslivci ani dobrovolnické subjekty. Má otázka tedy zní... (Předsedající: Čas, pane poslanče.) Počítáte i s tím, že pro myslivce by se připravila tato dotace?

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji. Nyní prostor pro pana ministra. Prosím, pane ministře.

 

Ministr zemědělství ČR Marek Výborný: Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, vážený pane poslanče, i druhé místo je krásné, takže pořád jste na bedně. Říkám, že i druhé místo je krásné. Pořád jste na bedně. Ale já děkuji za tu otázku a otevření tohoto tématu. Je to věc, s kterou jsem se paradoxně setkal já poprvé tady na půdě Poslanecké sněmovny ještě jako předseda poslaneckého klubu, když jsem tady asi myslím letos na jaře provázel jednu školní třídu ze základní školy, kde jeden z těch studentů mně položil tuto otázku, jako jste mi dnes položil vy, respektive ne na ty myslivce, ale obecně, co děláme pro záchranu srnčat. Myslím, že to bylo v okamžiku, kdy už bylo zveřejněno mé jmenování na právě Ministerstvo zemědělství. A on hovořil o tom, že mají doma drony a pomáhají místnímu zemědělskému družstvu právě v tom monitoringu těch srnčat před sečí. Vy jste částečně si vlastně už odpověděl, pokud jde o tu podporu, která dnes ze strany Ministerstva zemědělství existuje a funguje. My jsme shodou okolností včera, respektive předevčírem uzavírali první kolo žádostí o investiční podporu v tom druhém pilíři Společné zemědělské politiky, kde byla alokována částka přes 8 miliard korun, společné evropské i národní zdroje. Tam je to kofinancování těch 65 procent. Do sektoru zemědělství to činí 4,7 miliardy. A když jsem včera hovořil se zemědělci na celostátní výstavě Den Zemědělec v Kámeni, tak jsem jednak byl konfrontován a viděl jsem, jak ten dron skutečně potom také funguje, a současně vím, že v tom množství těch žádostí je minimálně pět dronů. Ony nejsou využívány jenom k tomuto účelu, o kterém jste se zmínil vy, a je to důležité, abychom dokázali monitoringem zjistit pomocí termokamery, kde ta srnčata jsou, a před tou samotnou sečí je odnést, ale samozřejmě se potom používají i na mnohé další, například na vytváření aplikačních map v případě hnojení.

To řešení je dvojí. My můžeme samozřejmě upravit způsob seče. To je ideální. V okamžiku, kdy se to pole a ta seč děje odprostřed do krajů, tak samozřejmě přirozeně ty zemědělské stroje vytlačí tu zvěř z toho pole ven. To samozřejmě není možné všude, to já vím. Jsou lokality, kdy tohleto prostě nelze zrealizovat. A potom je potřeba využít tedy buď ten monitoring prostřednictvím té termokamery, dneska se k tomu ideálně opravdu využívají drony a je to budoucnost českého zemědělství, tyto technologie, smartsystémy, drony, autonomní vozidla a podobně. A nebo tady samozřejmě potom ještě je ten asistenční systém, který lze umístit na žací lištu. Chci říct, že ta podpora ze strany Společné zemědělské politiky může činit 40 procent. V případě, že tu žádost předkládá malý zemědělec, tak se to navyšuje o 10 procent. V případě, že hospodaří v ekosystému, v ekologickém systému hospodaření, tak se dostaneme až na úroveň 60 procent podpory. A lze tak tímto způsobem zajistit i monitoring těch půdních bloků před tou sečí samotnou.

Ale vím, na co jste se mě ptal, zda uvažujeme o tom, že by tato podpora šla i směrem asi k Českomoravské myslivecké jednotě nebo myslivcům obecně. Přiznám se, že takto jsme o tom na Ministerstvu zemědělství neuvažovali, protože si myslím, že to mají dělat ti, kterých se to týká. Myslivci tam fungují jako jakási "záchrana" pro tu zvěř samotnou, ale je to odpovědnost toho farmáře, toho zemědělce a ten má tu povinnost i ze zákona se o toto postarat. A proto na ně je cílena tato dotační podpora. Kdo to nestihl, mimochodem pokud nás někdo sleduje z majitelů rodinných farem nebo velkých zemědělských družstev, je to úplně jedno, kdo nestihl si požádat pro tento účel o podporu v letošním roce, tak bude další druhé, třetí kolo, kde počítáme s tím, že i tento program podpory v rámci té intervence 33.73, čili Investice do zemědělských podniků, bude samozřejmě podporován a alokován v té výši, jak bylo řečeno včetně těch národních kofinancovatelných zdrojů 65 procent.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Má pan poslanec zájem o doplňující otázku? Nemá. Takže se dostáváme k další interpelaci, kterou má pan poslanec Metnar na paní ministryni Černochovou. Pane poslanče, prosím.

 

Poslanec Lubomír Metnar: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající, dámy a pánové, vážená paní ministryně, vysvětlete nám, proč si chce rezort obrany pronajímat prostory po Nejvyšším kontrolním úřadu, budovu TOKOVO za trojnásobně vyšší částku, než tomu bylo v případě Nejvyššího kontrolního úřadu, který v prostorách dosud sídlil. Vaše vláda vzala na vědomí vámi předložený materiál pro informaci, kde stojí, cituji: "Z celkové částky představuje nájemné za najaté prostory výši 0,53 miliardy korun za celé pronajímané období cca 66,3 milionů korun za rok." Dnes tu opět nejste a místo toho, abyste nám tady vysvětlila, proč jste tyto částky vládě předložila. Z dotazů, které byly položeny přímo Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, vyplývá, že rezort obrany se ani nesnažil zjistit informace o ceně a případných možnostech vyjednávání. Po medializaci tvrdíte, že smlouva neexistuje a vlastně ani částka, o které jste vládu informovala, není správná. Jaká tedy bude částka a kdy ji budeme my znát, když ke stěhování má dojít už v roce 2024?

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Paní ministryně není přítomna, i vám bude odpovězeno do 30 dnů. Nyní je na řadě pan poslanec Nacher, který ale již měl interpelaci na pana ministra Válka. Takže další na řadě je pan poslanec Koten, který taktéž interpeluje pana ministra Válka. Pana poslanče, prosím.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, jsem rád, že jste vydržel až do této chvíle a že tedy se dostane na tu interpelaci během vaší přítomnosti. Samozřejmě ta antibiotika že nejsou, tak to je už v podstatě nejmíň tedy rok starý problém. To vám tady vyčítá kde kdo, samozřejmě já také, protože jsem byl i tím člověkem, který musel v lékárně volat svému ošetřujícímu lékaři a potřeboval jsem tedy přepsat pomocí elektronického receptu typ toho antibiotika, protože to, které jsem měl původně předepsané, tak to v té lékárně nebylo. Nicméně ten problém stále přetrvává. Na druhou stranu, co se týká nějaké zvýšené ceny, že by tedy Česká republika měla platit o něco více za ta antibiotika a měli bychom je dostupná, podobně tak, jak je to v těch okolních státech okolo nás, které tedy ta antibiotika mají, na druhou stranu jsem zjistil, že opět začíná očkovací kampaň, jednak proti chřipce, jednak proti covidu. Dokonce jsou tady i náznaky toho, že by se měly snad těmito vakcínami, které mají mnoho vedlejších účinků, očkovat i těhotné ženy. Tak mně to připadá trošku divné, protože na ty vakcíny, které jsou daleko, daleko dražší než ten penicilin, na ta základní antibiotika, tak na to peníze tedy v tom systému zdravotního pojištění jsou a na té druhé straně peníze, dejme tomu nějaký třiceti, čtyřicetikorunový doplatek na ta antibiotika, tedy nejsou v tom systému. Takže ptám se, zda v tom je nějaký problém zajistit ta antibiotika, protože v případě minulé vlády jsme byli svědky toho, že se ministři měnili jak na orloji v případě, že neplnili ty svoje závazky... (Předsedající: Čas, pane poslanče.) ...tak bych se vás rád na to zeptal.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Nyní prostor pro pana ministra. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Děkuji, paní předsedající. Tak, jak víte, stejně dobře jako já, vakcíny a objem vakcín jsem neobjednával já, ale moji předchůdci. A já si myslím, že to bylo dobře, že jsme tyto vakcíny objednali a že je Evropská unie nakoupila. V tom se neshodneme, shoduji se s tím s mými kolegy. My jsme vyjednali výrazné snížení množství vakcín, rozložení dodávek těch vakcín v delším období a vyjednali jsme to, že vždycky se bude jednat o poslední typ vakcíny. To znamená, do České republiky, abychom si řekli konkrétní data, dorazí očkovací látka Cominarty/Omikron XBB.1.5, která je zaměřená na aktuálně cirkulující varianty koronaviru.***




Přihlásit/registrovat se do ISP