Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(9.40 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jako další vystoupí pan poslanec Jiří Mašek, připraví se pan poslanec Kamal Farhan a další. Všechno jsou to faktické poznámky. Prosím.
Poslanec Jiří Mašek: Vážený pane předsedající, vážený pane premiére, ministři, kolegyně a kolegové, připomenu, že nedostatek léků je od léta 2022. Vašimi slovy, pane premiére, jste řekl, že vláda a ministerstvo činí účinné kroky. A jaké jsou to tedy účinné kroky, když ten nedostatek léků trvá stále. Vymlouváme se na podmínky výrobců, distributorů. Prostě léky tady nejsou a přitom některé věci opravdu dají řešit rychle. Jako například aktivní nákup kritického léku, který chybí. Třeba penicilin, tam jsme se zdrželi o řadu týdnů jenom proto, že výrobci nestačilo prodávat pod své výrobní náklady za 80 korun a chtěl zhruba 140 korun. To mně přijde úplně neuvěřitelné. Přitom je to lék třeba na spálovou angínu. Dá se to přeléčit jinými antibiotiky, ale s rizikem potom komplikací, třeba srdečních nebo kloubních a podobně. Čili jinými slovy pan Válek nevybočuje z kroků celé vlády, která jestliže činí účinné kroky, tak pane premiére, mně vysvětlete, proč máme přes účinné kroky stále jednu z nejvyšších inflací, stále nejdražší energie vzhledem k paritě kupní síly a léky, jak jsme říkali, na tom jsme také nejhůře v Evropě a musíme si je kupovat v zahraničí. Jinak poznámka: antibiotika nejsou skutečně na recept, takže jedině reexportem by odsud mohla zmizet, ale lidi je nemůžou kupovat naveliko, ani antibiotické masti, ani penicilín, prostě ani nějaké zásypy a podobně.
Můj dotaz: Jak je to se seznamem kritických léků, které mají třeba Poláci, a opravdu za tím jdou, aby byly k dispozici, protože všechny léky nikdy nebudou, a jak je to s možností aktivních nákupů za reálné ceny, protože to jsou příklady kroků, kterými můžeme ten akutní nedostatek nějakým způsobem zajistit. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také vám děkuji. Nyní tedy pan poslanec Kamal Farhan, poté pan poslanec Jan Síla, následuje pan premiér Petr Fiala a další faktické poznámky. Prosím.
Poslanec Kamal Farhan: Vážený pane premiére, vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Já jsem si dělal poznámky k vašemu projevu. Byl velmi obecný a musím říct, že mně došel papír. Já jsem se chtěl přihlásit do normální rozpravy, abych to okomentoval aspoň v deseti, patnácti minutách, a ani to by mi nestačilo. Takže já reaguji ve faktické. Já jenom vám teď řeknu, abyste věděl něco o té novele. Připravili jsme legislativu, která to vyřeší. Ta novela je jenom fíkovým listem pro novináře a veřejnost. Ta novela tu situaci nevyřeší. Ta novela je nám slibována už více než rok, to za prvé. Dneska už je ve Sněmovně, koluje skoro dvacet pozměňovacích návrhů, aspoň vidíte, jak byla dobře připravená za ten rok. A tu situaci nevyřeší. Jediné, co jste z toho vypíchl, je, co se týká sledování léčiv pro pacienty. To je dobrý bod. Já jsem vám jenom chtěl říct, pokud to nevíte, tento bod navrhl David Kasal a upozornil na něj ten náš poslanec za hnutí ANO, který byl první, který na to upozornil na zdravotním výboru. A já jsem rád, že se to tam dostalo. Ale nic to nevyřeší, protože ta novela de facto takové té funkce vymahatelnosti nabyde někdy až v druhé polovině příštího roku. Takže teď to je první bod.
Další bod. Opakovaně jsem slyšel z úst vašich, že se jedná o celoevropský problém, že to musí se řešit na evropské úrovni, to bylo v těch minulých obdobích. Já si vám tady dovolím citovat z minulého týdne pana ministra Válka. Zdravotnictví nepatří do oblasti společné evropské politiky. To je docela zásadní a z toho důvodu, když toto pan ministr Válek říká na Sněmovně, tak by bylo dobré, aby se zabýval zdravotnictvím a léky v České republice, protože my to potřebujeme v České republice. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také vám děkuji. Nyní pan poslanec Jan Síla, po něm pan premiér, potom pan poslanec Petr Fifka; faktické poznámky. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jan Síla: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, chtěl bych také reagovat na projev pana premiéra, a sice chtěl bych říci, že nedostatek léků to je vlastně zásadní problém, který se dotýká dostupnosti zdravotní péče, o které neustále tady mluvíme. A nestačí jenom kritizovat, protože tady ten váš projev bohužel to byla skutečně jakási taková snůška jenom obecných frází, které měly uklidnit obyvatelstvo. Ale já se domnívám, že bychom měli nejen kritizovat, ale že bychom měli i nabízet řešení; řešení, které by bylo možné provést. Já jsem byl osobně za ministrem Válkem, kdy jsem s ním prostě zavedl hovor na to, že by konkrétně třeba tu API jako na výrobu penicilinu bylo možné získávat ze Slovenska z firmy Biotika, která má pět kolon, které vyráběla původně za socialismu, za fungování Spofy, ten penicilin. Bohužel po privatizaci se zlikvidovala veškerá výroba u nás. Tady ta firma, v té Lupče, ta Biotika nynější, měla zásobovat celou střední Evropu a celou RVHP penicilinem. Bohužel tam tři kolony zůstávají stát, které nejsou v provozu. Já jsem nabízel, že byl měl stát zaintervenovat, nebo na státní úrovni, mezivládní, domluvit se prostě na tom, že by zainvestovalo se do toho, že by se začala rozvíjet ta výroba i v těch třech kolonách. Bohužel jsem zjistil, že prý údajně není to možné, z mnoha důvodů. Chtěl bych ještě zmínit, že to lze. Evropská unie třeba dotuje firmu Sandoz v Rakousku (Předsedající: Váš čas.), základních léků. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji za respektování času, pane poslanče. Nyní pan premiér, potom pan poslanec Petr Fifka, paní předsedkyně Alena Schillerová a další. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Já jsem se do jisté míry těšil na to, že povedeme věcnou debatu o problému, který tady existuje a který jsem nijak nezpochybňoval. Já jsem tady ve svém vystoupení zmínil kroky, které udělala vláda. Mluvil jsem o konkrétních skupinách léků, dokonce o konkrétních lécích, uváděl jsem čísla, fakta, data a postup, který vláda zvolila, přestože tuto oblast žádná vláda řídit nemůže a neřídí, ale přesto jsme udělali potřebná opatření pro to, aby se situace s léky zlepšila. Nezpochybnil jsem to, že v každé lékárně není dostupný každý typ léků, tak jak bychom si všichni přáli a představovali, a říkal jsem, co děláme pro to, abychom tu situaci zlepšili.
Nicméně nějaké vážné debaty alternativních návrhů, doporučení toho, co měla vláda udělat jinak a konkrétních kroků, které by udělala opozice, jsem se nedočkal. Místo toho jsem se opět dočkal toho, v čem skutečně vynikáte, zvlášť poslanci hnutí ANO, a to je hodnocení toho, jak se někdo tváří, jak kýve hlavou, jestli má monotónní projev nebo hysterický, nakřáplý hlas nebo jiný. Dověděl jsem se, jestli mám chodit v masce, nebo nemám chodit v masce do lékárny a podobné věci. Ale ničím jste nepřispěli k řešení tohoto problému, nepředložili jste žádný... (nesouhlasné bušení do lavic a hluk v levé části jednacího sálu). Ale s pravdou se tímto způsobem nevyrovnáte a doufám, že se na to někdo dívá. Nepředložili jste žádný alternativní návrh a jenom tady předvádíte politickou show, kterou vás asi učí pan poslanec Juchelka, který je v tom nepochybně mistr. (Potlesk v pravé části jednacího sálu.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Je zde řada faktických poznámek; nejprve pan poslanec Petr Fifka. Já je přečtu, abyste viděli, jaké je pořadí: pan poslanec Petr Fifka, Alena Schillerová, Jan Volný, Martin Kukla, Vlastimil Válek, Kamal Farhan, Berenika Peštová, Jana Pastuchová. Toto je pořadí faktických poznámek a nyní poprosím pana poslance Petra Fifku o jeho vystoupení. Prosím.
Poslanec Petr Fifka: Dámy a pánové, tak původně jsem si myslel, že tahle interpelace bude taková jednoduchá, povedeme ji v odborném duchu. No, ze začátku samozřejmě ta vystoupení byla poněkud emotivní. Jsem rád, že jsme se potom díky některým vašim kolegům dostali už k meritu věci. Ta situace opravdu není jednoduchá. Nikdo tady nepopírá, že problém s antibiotiky je. Je to problém celoevropský, nejsme v tom sami, musíme to řešit v nějakém kontextu. A zákon, který tady vláda předkládá, je jedním z kroků, které mají tuto situaci vyřešit. ***