(Jednání pokračovalo v 17.02 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, čas určený na přestávku klubu SPD vypršel. Budeme pokračovat v rozpravě. Jsou zde tři faktické poznámky. Jako první vystoupí pan poslanec Jiří Mašek, poté Karla Maříková a následně Zdeněk Kettner. Všechny tři jsou faktické poznámky. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mašek: Vážený pane předsedající, vážený pane premiére, ministryně, ministři, kolegyně, kolegové, já bych se tady rád obrátil v reakci na své předřečníky na pana ministra Rakušana a zejména na pana premiéra vlády Petra Fialu, a to s konkrétním dotazem: Odjel do Lucemburku pan ministr vnitra s mandátem podepsat, nebo neodjel? Ptám se na to proto, že v tiskové zprávě po jednání vlády ve Vimperku 7. 6. v 16 hodin 56 minut bylo zveřejněno, co bylo na vládě projednáno, a vše končí bodem 7: Zpráva o pracovní návštěvě ministryně zahraničních věcí Mongolska - prosím, nebudu komolit to jméno - ve dnech 10. až 14. května 2023. Potom bod d) Různé a potom body pro informaci.

V záznamu z jednání schůze vlády České republiky, který je nyní uveřejněn na stránkách vlády, nějakou záhadou přibyl bod 8: Informace o pozici České republiky na jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci. Místopředseda informoval o otázce azylové migrační politiky, které bude konané v Lucemburku 8. a 9. června 2023. Takže tady je zásadní rozpor ve výstupech.

A já tady řeknu jedno. Byl jsem se tady ptát ministra pro evropské záležitosti týž večer 8. 6. a ten mi na přímý dotaz odpověděl velmi vyhýbavě, a to, že to tam bylo nějakým způsobem zmíněno. Takže proč je tady ten rozpor? Chci odpověď od pana premiéra.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další paní poslankyně Karla Maříková, připraví se pan poslanec Zdeněk Kettner. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Karla Maříková: Ještě jednou děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážený pane ministře, jelikož jste tady nebyl a já bych ráda slyšela na svůj dotaz odpověď, tak ho vznesu znovu. Vy jste řekl, že Česká republika nebude platit žádný solidární poplatek do chvíle, dokud budeme zatíženi migrací z Ukrajiny. Já předpokládám, že ta válka co nejdříve skončí, a určitě si to přejeme všichni. Řada těch lidí se vrátí domů na Ukrajinu. A mě by zajímalo, co bude pak dál. Mně z toho plyne, že pak dál budeme muset zaplatit. Takže jestli nám to tady můžete říci? Tady vlastně zpravodajka se ptala na něco podobného, ale z vašich úst jsme žádnou odpověď neslyšeli. Takže bych vás poprosila, jestli můžete zodpovědět ten můj dotaz. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další pan poslanec Zdeněk Kettner, připraví se pan poslanec Patrik Nacher s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji. Tak ještě jednou to zopakuji, prosím pana ministra, aby neustále neopakoval, že jde o nějaké strašení. Je to uvádění faktů. Jsou to prostě fakta. A říkal jsem, zrovna tak můžeme zrušit požární prevenci nebo lékařskou, protože to je strašení požárem nebo nějakou zdravotní indispozicí. Ty útoky se prostě dějí, je to zhoršení bezpečnostního rizika. Samozřejmě média to vždycky bagatelizují tím, že měl psychické problémy. Takže mám prostě pocit, že zbytek světa trpí psychickými problémy, a my je tady potom musíme léčit. A já mám takový dotaz, tady neustále jste říkal, že nejde o povinnou relokaci, že nic takového neexistuje, ale zato budeme dobrovolně povinně platit za jednoho imaginárního imigranta 500 000 korun. Jen tak mimochodem, učitel po 25 letech praxe si za rok vydělá v průměru 390 000. Tak jenom tak, že nemáme na učitele, nemáme na důchodce, ale na tohle si zřejmě asi budeme půjčovat. Takže jsem chtěl takový jako návrh, když to jsou imaginární migranti, že bychom mohli platit imaginárními penězi. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další vystoupí pan poslanec Patrik Nacher. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. Já bych využil té faktické a toho, o čem mluvil pan ministr vnitra, a zeptal se na jednu základní věc, lámu si nad tím hlavu celou dobu. Jak je možné a kdy v Evropské unii se rozhodne, že se zahájí debata o nějakém takovémto mechanismu? Proč zrovna teď? Proč ne před rokem, když v únoru tady začala válka? Protože když se podíváte na počet obyvatel, jestli jsem to dobře počítal, tak my patříme mezi země, které přijaly nejvíce migrantů za posledních 10 let, nebo patříme mezi ty země, které přijaly nejvíce. Kdyby takovýto mechanismus tady platil už třeba před rokem, tak bychom dneska vlastně byli ve fázi, že bychom od těch ostatních států dostali ty finanční prostředky v té výši, jak se tady o ní bavíme.

Takže mě docela zajímá jakoby, kde je ten, jestli mi můžete odpovědět, kde je ten spouštěcí, pane ministře, ideálně - teď jsem vás teprve viděl, já jsem nevěděl, že sedíte mezi obyčejnými poslanci, tak se omlouvám, tak jsem koukal na pana premiéra - ale kde je ten, to je takový základní dotaz kromě jiných, ale na mě asi nepřijede řada: Kde vznikne ten impuls? Proč zrovna teď? Proč ne před rokem? Proč se to týká teprve, když se teď rozbíhá... je tady nějaké riziko, že tady bude nějaká migrační vlna ze Středomoří? To je prostě regulérní legitimní dotaz, protože potom je Česká republika, Polsko a všechny tyhle země v evidentní nevýhodě. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další pan poslanec Jiří Mašek s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Jiří Mašek: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, já jsem to nedokončil úplně ve spěchu, a proto bych se chtěl pana ministra opravdu konkrétně zeptat, protože my jsme spolu byli ve výboru pro bezpečnost v minulém období. Byli tam i další poslanci, poslanec Žáček tehdy, poslankyně Černochová, vy, pane místopředsedo. A to, co nás tam spojovalo v rámci migrace, že jsme si fakt řekli žádné kvóty, že jsme si řekli chránit se na hranicích, pomáhat v místě vzniku problémů. Tam jsme drželi všichni. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP