(10.10 hodin)
(pokračuje Jan Skopeček)

Když se podíváme na to, jakým způsobem se evropská ekonomika, Evropská unie podílí na světovém hrubém domácím produktu, zjistíme, že to není úplně radostný vývoj. Zatímco v osmdesátých letech se evropské země podílely na světové ekonomice zhruba více jak 30 %, následující dekády to dramaticky klesá, dneska jsme zhruba na nějaké polovině - samozřejmě záleží na statistice, ale z těch 30 % v tom roce, v osmdesátých letech, se Evropská unie dostala k nějakému číslu 15, 16, 17 %, a s tím, jak mnohem rychleji rostou některá jiná globální ekonomická centra, váha Evropské unie ve světové ekonomice dál klesá.

Jsem přesvědčen, že to je dáno právě i tím, že Evropská unie opustila to, co z ní dělalo šampiona, to znamená, místo trendů, které směřovaly k volnému trhu, k volnějšímu obchodu, v Evropské unii narůstají restrikce, narůstají regulace a narůstá přerozdělování, se kterým nezbytně i investiční pobídky nebo dotace jsou spojeny.

Takže když jsem tady slyšel příměr o tom hokejovém mužstvu, tak já bych ho použil dál, a když z toho evropského šampionátu se přesuneme na světový šampionát, kde budou proti Evropské unii soutěžit i jiné týmy, tak ty jiné týmy dělají poslední dekády všechno pro to, aby byly silnější, aby byly rychlejší, aby dávaly více gólů, zatímco evropské mužstvo si na sebe bere čím dál tím těžší výstroj, čím dál tím nabírá více tuku, je pomalejší a na světovém šampionátu, pane ministře, Evropa více gólů dostává, než v poslední době střílí. A jestli budeme jenom pasivně přebírat to, že v Evropské unii se prostě dotace nosí, tak s tím nic nezmůžeme. Neříkám, že se máme vyčlenit a přestat investiční pobídky v České republice dávat úplně, když to dělají okolní státy, ale minimálně - a pokud vím, tak vy máte ambici do evropských institucí promluvit více - bychom měli alespoň nahlas říkat naši zkušenost, alespoň České republiky, která když se po roce 1989 těch regulací, dotací, subvencí v maximální míře zbavovala, zaznamenávala růst. Od doby, co na nich svoji výkonnost stavíme, ty růsty jsou mnohem více podprůměrnější.

Tak já bych byl nerad, abychom si v Evropě mluvili o lisabonských strategiích, které měly předehnat Spojené státy a přiblížit se rychle rostoucím ekonomikám, mluvit o nich a vedle toho pasivně, slepě, stále propagovat a prosazovat dotační model evropské ekonomiky, který zjevně evropské ekonomice nepřináší nic dobrého a kvůli němuž Evropská unie ve srovnání s mančafty z celého světa velmi výrazně ztrácí.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová. Prosím.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, paní místopředsedkyně, za slovo. Vážený pane ministře, vážené kolegyně, kolegové, v tuto chvíli bych chtěla zareagovat na vystoupení pana ministra průmyslu a obchodu. Už chápu, proč včera neodpovídal, protože jeho vystoupení na mě působí - v uvozovkách - o nekompetentnosti, že prakticky musel přinést papír, z kterého tady četl nějaké argumenty, ale podle mého názoru, pane ministře, vy vůbec nevíte, co v tom daném zákoně o investičních pobídkách předkládáte, takže jestli byste byl tak strašně hodný a v tuto chvíli mě poslouchal, protože určitě víte, že v rámci investičních pobídek se podporují právě pobídky nebo firmy s propracovanější výrobou. Je tomu tak? Ano, to znamená, že to jsou firmy, které mají propracovanější výrobu z hlediska výzkumu a dalších věcí.

Ale pokud se podle stávajícího zákona o investičních pobídkách rozhodne firma postavit továrnu v Ústeckém, Moravskoslezském kraji a Karlovarském kraji, tuto podmínku splnit nemusí a tu investiční pobídku dostane. A vy přicházíte s novelou zákona, kde chcete tuto výhodu pro ty tři strukturálně postižené kraje zrušit, a to jste tady nikomu neřekl. To znamená, že budete podporovat pouze pobídky s propracovanější výrobou. Já chci, aby do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje šly pobídky s propracovanější výrobou, ale položme si otázku: když budou všechny kraje na stejné úrovni, kam půjde, ten investor? Půjde do Karlovarského, Ústeckého? No, nepůjde. Půjde tam, kde je kvalifikovaná pracovní síla, a to je v těch vyspělejších regionech. A to je to, co já vám říkám a co se mně nelíbí, co je v tom návrhu zákona. Nebudu mluvit o tom, kdo o tom má rozhodovat, jestli vláda, nebo jestli to má (být?) správní řízení. Mně se nelíbí, že vaše vláda říká, že strukturálně postižené kraje potřebují pomoci, a tímto návrhem zákona jdete úplně opačnou cestou.

Zároveň bych vám tady ráda i přečetla stanovisko šéfa Sdružení pro zahraniční investice, pana Blažka, který jasně řekl, že investice s propracovanější výrobou do těchto regionů s největší pravděpodobností, řekl jasně, že nepůjdou, investoři dají přednost Brnu nebo dalším regionům, a zrušení výjimky tak samozřejmě těmto regionům bere šanci nalákat k sobě alespoň podniky s méně propracovanější výrobou.

Právě v těchto regionech je ještě nějaká dostupná pracovní síla, akorát třeba není z pohledu vzdělání ta kvalitní. Ale ty lidi i v těchto regionech prostě potřebujeme zaměstnat. Takže vy předložíte návrh zákona, kde stavíte všechny ty regiony na stejnou úroveň. A moje otázka byla taková: ano, vy říkáte, že je zákon a pak je nařízení, ale v tom nařízení je pouze napsáno, kolik procent dostanou v rámci té investiční pobídky, to znamená, že investiční pobídka má i nějakou hodnotu, velikost a tak dále, a ta procenta, jestli je to tam od 20 do 40 %, pro ty tři kraje je především důležité, aby tam ti investoři přišli, aby se konečně především Ústecko a Karlovarsko začalo zvedat. A pokud tam ti investoři prostě nepřijdou - a my bychom byli velmi rádi, kdyby to právě byly investoři s přidanou hodnotou, a proto jsem včera dala i ten návrh, abyste ten návrh dopracoval - ano, ať jsou to pobídky s přidanou hodnotou, s propracovanější výrobou, ale ošetřete tam, aby primárně byly směřované do těchto tří strukturálně postižených krajů, a nemusím zdůrazňovat, a určitě ty analýzy máte, že regiony, které opravdu nejvíce chudnou, jsou právě Ústecko a Karlovarsko.

Musím říct, že vaše vystoupení na mě opravdu působilo: všechno je ve skvělém pořádku a prakticky jste si ani neodpustil opět tady nějakým způsobem použít Andreje Babiše. Já si myslím, že jsme tady od toho, abychom tady projednávali zákony, abychom našli řešení, aby opravdu se těm regionům lépe dařilo, a myslím si, že návrhem tohoto zákona to určitě není.

Zároveň bych chtěla zdůraznit - a možná to víte, možná ne - ale, pane ministře, Asociace krajů není připomínkovým místem, není schváleným připomínkovým místem. To, že máte svého kolegu ve vedení Karlovarského kraje, který vám k tomu připomínku nedal, protože Karlovarský kraj je schváleným připomínkovým místem, to je druhá věc, ale Asociace krajů schváleným připomínkovým místem není, a myslím si, že jako ministr průmyslu a obchodu byste to měl vědět. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, to bylo vystoupení paní poslankyně Mračkové Vildumetzové a nyní s faktickou se hlásil pan poslanec Vondrák. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP