(10.20 hodin)

 

Poslanec Ivo Vondrák: Dobré dopoledne, dámy a pánové. Dovolte mi, abych na to krátce zareagoval, čili to, co teď zaznělo z tohoto místa. Transformace krajů, jako je Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský, je postavena na tom, že právě nahradíme starou výrobu novými firmami, právě s přidanou hodnotou. Čili já si myslím, že si musíme říct na rovinu, že nevím, jak v Karlovarském, Ústeckém, my v Moravskoslezském kraji už nechceme žádnou výrobu pneumatik nebo něco, co bych nazval skutečně tou jednoduchou výrobou bez jakékoliv přidané hodnoty. Takže snažme se o to, aby přicházeli právě investoři, kteří takovéto věci budou potřebovat, ale prosím, to není jenom o investičních pobídkách, to je také o tom, že ten investor, než u nás získá stavební povolení, tak mu to trvá dva až tři roky, takový je výsledek. Takže prosím, zkusme si říct, že jedna věc jsou investiční pobídky, ale si řekněme, že ty investiční pobídky už dneska nejsou o tom, kolik ty firmy dostanou peněz, samozřejmě v konečném důsledku ano, ale jsou o tom, zdali jsou tam lidé, které potřebují - a já tvrdím, že v Moravskoslezském kraji jsou, protože máme jedno z nejlepších vzdělávání v České republice, to za prvé. A za druhé si myslím, a to znova zopakuji, že musíme vytvořit takový rámec pro podnikání, aby jim to stálo za to přijít, a neutíkali do sousedního Polska, kde stavební povolení trvá devět měsíců. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Shrnu, že teď se s faktickými poznámkami hlásí paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová, Berenika Peštová a pak je na panu poslanci Burešovi, zda chce z místa s faktickou, anebo do obecné rozpravy - tak je to jasné. A paní poslankyně, prosím.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Reakce na Ivo Vondráka, prostřednictvím paní předsedající. Jestli mě dobře poslouchal, já jsem říkala, že nemám v žádném případě problém, aby byly podpořeny investiční pobídky s propracovanější výrobou, s prací s přidanou hodnotou, ale aby primárně směřovaly do těch krajů, které dneska nejvíce chudnou, mají nejhorší HDP, a to v tom návrhu a v obsahu toho zákona bohužel není.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Nyní paní poslankyně Berenika Peštová. Prosím.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. Já jsem chtěla říct něco obdobného, co teď řekla moje předřečnice, a chtěla jsem zareagovat s tím stejným na pana Vondráka, prostřednictvím vás. Když jste tady zmiňoval o skladbě těch lidí a o vzdělanosti, ono když vezmete Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj a Karlovarský kraj, my na tom nejsme tak, jako na tom je ten Moravskoslezský, díky tomu, že vy tam máte vysokoškolské vzdělání a vy se tomu intenzivně věnujete v takové šíři, v jaké to tam máte vy. My to tam bohužel v těchto krajích nemáme. A další věc je, že jsou strukturálně postiženy, to tady všichni už skloňujeme několik let. A když si vezmete historii, tak celá republika - a řekněme si to na rovinu, i když jsme byli Československo, tak jela na úkor těchto krajů. Jo? Prostě tak to je. Ty kraje ve své podstatě vypumpovala a teď tam zůstalo to, co tam zůstalo. Tak já rozumím tomu, jak tady bojuje moje kolegyně Mračková Vildumetzová, prostřednictvím vás, a prostě proč to tam nezůstane? Ty kraje opravdu jsou postiženy a ty kraje potřebují pomoc. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já také děkuji a nyní s přednostním právem se vyjádří pan ministr. Prosím.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela: Já si dovoluji ještě krátce zareagovat na svoje předřečníky. Nejprve k otázce těch dopadů na státní rozpočet. Po novele nařízení vlády k investičním pobídkám z dubna letošního roku předpokládáme počet podpořených projektů cca na 10 až 12 ročně. Na základě dosavadních dat by průměrná výše požadované investiční pobídky mohla dosahovat částky někde kolem 120 milionů, což by odpovídalo celkové výši asi 1,5 miliardy ročně. Jak už bylo uvedeno, my se budeme zaměřovat prioritně na podporu projektů s vyšší přidanou hodnotou, lze tedy očekávat zvýšení produktivity práce, tím i vyšší ziskovost a následně vyšší příjmy do státního rozpočtu, protože to, co budeme velmi přísně sledovat už v tom rozhodovacím procesu, je ten celkový očekávaný kumulovaný výnos a příspěvek pro Českou republiku.

Samozřejmě jsem si vědom všech těch problémů, infrastrukturních, povolovacích a tak dál, jsou to věci, které chceme také, vzdělávání, provázání nových oborů se středoškolským, vysokoškolským vzděláváním tak, abychom to, co je opravdu v tuto chvíli největším problémem a největší brzdou přílivu přímých zahraničních investic do České republiky, je extrémně nízká nezaměstnanost, která začíná být škodlivá, protože já mám na tom seznamu velmi zajímavých projektů několik rozdílových projektů pro tuto zemi, ale samozřejmě klíčová otázka, kterou nám investoři kladou, je: Budete schopni nám ty 2, 3, 4 tisíce zaměstnanců zabezpečit?

Ještě jednou se vracím k tomu tématu. My chceme rozvíjet primárně zaostalejší regiony, protože chceme, aby nárůst hodnoty a nárůst bohatství byl rovnoměrně rozprostřen po celé republice, a právě Karlovarský kraj je tím krajem, který v možnosti sáhnout si na co nejvyšší pobídku, je společně s Ústeckým krajem číslo 1 na území České republiky, což by mělo investory motivovat k tomu, aby hledali cestu společně s námi, jak právě tyto kraje preferovat. To, že z Karlovarského kraje přišly od roku 2019 pouze dvě žádosti, to, paní poslankyně, prostřednictvím paní předsedající, není opravdu můj problém. A slyšet tady na tom místě, co všechno se v Karlovarském kraji zanedbalo, částečně od lidí, kteří ten kraj dlouhodobě vedli, považuji za extrémně pokrytecké.

Co se týká vaší teze o nekompetenci, pouštíte se, paní poslankyně, prostřednictvím paní předsedající, opravdu na tenký led, protože moje kompetence byla v posledních dvaceti letech mnohokrát zdokumentována celou řadou výběrových řízení, celou řadou takzvaných fit and proper testů, regulátorů, v zemích, jako je Rakousko, Spojené státy americké, Velká Británie nebo Hongkong. Nevím, kdo vaši kompetenci testoval naposledy, takže této diskusi bych se raději vyhnul.

Pokud se tady jedná o názory pana poslance Skopečka, prostřednictvím paní předsedající, chápu, my se v těch názorech lišíme. Chápu jeho míru euroskepticismu, já ji úplně nesdílím. Graf hrubého domácího produktu Evropy ve srovnání s ostatními kontinenty nosím vždycky s sebou, protože ho velmi často ukazuji (Ukazuje mobilní telefon.), i na přednáškách, které mám. Ono to s Evropou není úplně tak špatné, jak to vypadá. A k tomu hokeji, jo? Já jsem mluvil už o mistrovství světa. Já jsem mluvil o tom, že se bude hrát mistrovství světa, kterého se zúčastní i týmy z amerického kontinentu, Spojené státy, Kanada, a mluvil jsem i o tom, že pokud se jedná o investiční pobídky, právě Spojené státy jsou jednou z těch zemí, která se rozhodla mít toho šestého hráče, a ať se nám to líbí nebo ne, já vám fakt lepší spolek než je Evropská unie v tuto chvíli neumím nabídnout. Já prostě jenom říkám, že buď budeme hrát i s tím šestým hráčem, to znamená s možností přilákat zahraničního investora s vysokou přidanou hodnotou formou investiční pobídky, anebo se to budeme snažit uhrát bez toho. I to je možné. Já jenom říkám, že když máte o jednoho hráče na ledě méně, většinou prohrajete. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Jenom upozorním, že členové vlády nemají tu povinnost oslovovat prostřednictvím předsedajících.

A zkonstatuji, že v mezičase se strhla taková menší lavina faktických poznámek. Je tam přihlášen pan poslanec Ivo Vondrák, poté Milan Brázdil, dále se připraví i paní poslankyně Maříková. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP